carbon_folie_01_uvod

Kde hliník nestačí, karbon vás zachrání!

Pokud stejně jako já iPhone nevnímáte jen jako nástroj, ale oceňujete i jeho designové zpracování, jistě nechcete, aby byl vzhled, kterému je při vývoji věnována minimálně stejná pozornost jako tvorbě elektronických komponent, poškozen nechtěným pádem nebo zakryt levným plastovým krytem. Bohužel právě těch se na českém internetu poslední dobou objevuje stále víc. A, co je horší, většinou cenovka nemá mnoho společného s označením „levný“. Pokud se chcete zmíněným stavům vyhnout, ale zároveň svůj iPhone chcete chránit a navíc nepřijít o jeho design, minimálně jeho tvar, tak vás určitě osloví český projekt Ochrana360.

carbon_folie_konektor

Moje hledání

Nikdy jsem si nemyslel, že vložit iPhone do plastového krytu, ať už je jakékoliv cenové kategorie, by dostatečně docenilo snahu designérů. Přesto nosit v kapse telefon s hliníkovým tělem, který stojí nemalé peníze, a doufat, že se časem nepoškrábe, je jako dát si do ní vajíčko a očekávat, že nepraskne.

Proto jsem začal hledat fólii, která krom standardní ochrany displeje nabídne i ochranu zadní strany iPhonu. První volba padla na InvisibleShield, ale i přes jeho lákavou doživotní záruku a čiré fólie, které nechají krom tvaru vyniknout i barvám telefonu, jsem nebyl spokojený s chybějící ochranou obvodu iPhonu.

carbon_folie_displej

Po delším hledaní jsem objevil zajímavý projekt Ochrana360, který na základě spolupráce s americkou společností iCarbons v Čechách prodává jejich fólie. Výrobní tvary nejsou omezeny jen na Apple zařízení, jak by se z názvu zahraniční firmy mohlo zdát, naopak ochranné fólie jsou dostupné pro všemožné druhy telefonů, herních konzolí a další elektroniky. Stejná situace nastává u provedení povrchu fólie, které není omezeno jen na karbon, ale v nabídce jsou i další materiály, jako je např. mahagonové dřevo nebo kartáčovaný titan.

Nejoblíbenější povrch

Vedle mahagonu a titanu zní karbon poměrně obyčejně, rozhodně tomu ale tak není, tedy, pokud vaším denní vozítkem není Lamborgini, kde se s karbonem potkáváte jak vně, tak uvnitř auta. Přestože při použití v automobilovém průmyslu působí karbon velmi agresivně a sportovně. V černém provedení na telefonu v sobě ukrývá i jistou eleganci a rozhodně se jej nebudete muset bát vzít třeba i na obchodní jednání. To, že imitace karbonových vláken v sobě ukrývá jak sportovní, tak elegantní vzhled, dosvědčují přední příčky na žebříčku prodejů jak v českém e-shopu Ochrana360, tak i v zahraničních obchodech.

carbon_folie_tlacitka_bok

Vypadá dobře, ale…

O kvalitě vás při prvním doteku přesvědčí plastická imitace karbonu, která při pohledu na telefon vytváří odlesky zajímavý efekt. To, zda bude fólie vypadat dobře nejen na dotek, ale i na iPhonu, bohužel, jelikož Ochrana360 je internetový obchod, rozhodnou vaše ruce. Mě se nalepení povedlo v uspokojivé kvalitě na druhý pokus. Zadní část byla nejjednodušší ze všech, naopak největší pozor jsem si musel dát na přední straně, abych neomezil funkci Touch ID. Nejhůř jsem kupodivu nalepil zdánlivě nejjednodušší boční fólie.

Přední fólie skrývá krom výřezu pro displej a Touch ID také všechny potřebné díry pro sluchátko, přední kameru a senzory. Přestože se jedná o 4 poměrně malé otvory, jsou vyříznuty tak přesně, že při kolmém pohledu není vidět přední bílé sklo použitého iPhonu 5S. Bohužel karbonová fólie v sobě neobsahuje ochranou fólii na displej, ta je dodávána v balení jako separátní kus, který je největší slabinou celého setu. Její kvality připomínají obyčejné fólie v hodnotě max. 300 Kč. Zadní strana je na průřezy chudší, obsahuje dva otvory pro hlavní kameru, blesk a jeden větší, který přesně kopíruje logo Apple. Boční fólie kryjí iPhone po celém obvodu, skládají se ze čtyřech kusů a jejich rozdělení respektuje plastové okénka pro antény.

carbon_folie_sleep_button

Testování aneb jak šel čas

Abych mohl o fólii vynést finální verdikt, nestačilo obyčejné týdenní testování. V následujících řádcích se můžete dočíst, co vše si se mnou fólie za minulých šest měsíců zažila. Nejslabším a nejméně příjemným prvkem ochrany byla, ze strany výrobce očividně podceněná, čirá fólie na displej, která i přesto můj iPhone ochránila při pádu na ostrý kámen, kdy jsem si byl téměř jistí, že se tečka od nárazu promáčkla až na displej. Na zadní straně vzniklo několik světlejších ploch, které se dotýkají povrchu, na kterém je telefon položen, ale není „nic“, co by nevyřešil navlhčený hadřík. Na boční straně moje používání lehce odnesly výřezy pro slot na SIM kartu a reproduktory, u kterých došlo k mírnému prověšení horního proužku. Dokonce u jednoho kousku došlo k ulomení části fólie, ale to bylo způsobeno pouze mojí nepřesností při jejím lepení.

carbon_folie_zada

Nahradí tedy levný plastový kryt?

Po půlročním testování jsem všechny části fólie odlepil a první vynikající zprávou bylo, že nikde na iPhonu nezůstalo žádné lepidlo, kupodivu ani po mírně podceněné čiré fólii. Druhou ještě lepší zprávou bylo, že po několika pádech, z nichž některé byly opravdu tvrdé, si telefon neodnesl žádnou jizvu. Přesto vás nesmím zapomenou upozornit, že také trošku záleží na vašem štěstí. A pokud chcete opravdu ochránit váš displej, doporučil bych použít jinou než dodávanou čirou fólii. Pokud chcete, aby fólie plnila svůj ochranný i designový účel na 100 %, je velmi důležité přesné nalepení, jak jsem se přesvědčil na jedné z bočních částí.

Pokud hledáte stylovou a účelnou ochranu pro váš telefon a nechcete používat tlustá pouzdra, je fólie ideální volbou. Krom testovaného černého karbonu můžete vybírat i z jiných barevných variant, případně zkusit imitace úplně jiných materiálů. Jestli vás vlastnosti karbonové fólie z e-shopu Ochrana360 od firmy iCarbons zaujali, můžete si testovaný model zakoupit za 549 Kč.

carbon_folie_sim_slot

8.2
Za překvapivě dobrou ochranu

Klady

  • Kvalitní ochrana
  • Nechá vyniknout tvar a tenkost telefonu
  • Každý výřez je maximálně přesný
  • Přijatelná cena

Zápory

  • Bez pomůcek pro správné nalepení
  • Mírné propadnutí výřezu u SIM slotu

Celkové hodnocení


Vzhled
10
Ochrana
7
Kvalita fólie
8
Kvalita výřezů
9
Jednoduchost lepení
7
Cena
8
Žádné komentáře.

Přidejte svůj