moje-utility-nahled

OS X utility, které mi usnadňují život

Žijeme v době, kdy každý z nás denně prosedí několik hodin u počítače. Někdo v práci, někdo při zábavě. Výrobci operačních systémů, jako je Apple nebo Microsoft, nemohou postihnout potřeby každého z nás. Proto vznikly takzvané utility, což jsou obyčejné programy, které zjednodušují jinak složité počítačové operace. Dnes se podíváme na výběr těch nejužitečnějších, které si na mém Macu vždy najdou své místo.

1. The Unarchiver

theunarchiver

Velice jednoduchá, ale mocná utilita, která se hodí komukoliv, kdo se pohybuje aktivně na internetu. Z mé zkušenosti si poradí s jakýmkoliv archivem, na který na webu narazíte. Její předností je jednoduché prostředí, které se skládá z přehledného panelu nastavení a ukazatele postupu rozbalení. Aplikace designem nenápadně splývá se systémem a líbí se mi i název, který nevykazuje příslušnost k žádnému často používanému kompresnímu algoritmu (UnRAR, iZip). Osobně mi nejvíce vyhovuje nastavení shodné s Archivační utilitou systému OS X. To znamená, po rozkliknutí archivu jeho obsah vlož do složky se stejným jménem do lokace původního souboru.

The Unarchiver je dostupný zdarma na Mac App Store. Pokud byste hledali podobnou utilitu s modernějším designem, padl mi do oka „Decompressor„.

Záměrně jsem nijak dlouze nerozebíral funkčnost, jelikož ze zkušenosti vím, že většina aplikací tohoto typu si s archivy poradí nad očekávání dobře.

2. BetterSnapTool

bettersnaptool

BetterSnapTool je utilita mého výběru, kterou používám pro správu oken, jelikož systém přichytávání oken je stále mnohem pohodlnější, intuitivnější a dynamičtější než režim dvou oken, který představil Apple s OS X El Capitan. Na první pohled vypadá tato utilita velmi neatraktivně a to musím upozornit, že z designu je nejlepší ikona. Ale nenechal jsem se odradit, jelikož při hledání aplikace pro tento účel jsem již měl zkušenost s aplikací BetterTouchTool od stejného vývojáře. Navíc zrovna tato aplikace byla v App Store s 50% slevou a protože jsem chtěl ušetřit, nad ostatními populárnějšími možnostmi jsem ani nepřemýšlel. Od té doby uplynuly přibližně tři roky a vůbec svého rozhodnutí nelituji. Když jsem prozkoumával různá nastavení, vyladil jsem i design utility tak, aby ladil se systémem. Aplikace nabízí množství skvělých nastavení, která vám velmi usnadní každodenní práci. Nejvíce se mi líbí možnost nastavení libovolného rozměru okna, které se provede po najetí na vybrané místo na monitoru. Toto rád používám u aplikací, které se nevejdou na polovinu plochy, například Spotify.

BetterSnapTool naleznete na Mac App Store za poplatek 2,99 EUR (2. 6. 2016). Pokud by vás zajímalo spíš něco jednoduššího, alternativou může být utilita Magnet za 0,99 EUR (80 % sleva, 2. 6. 2016).
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj

Post a new comment