hero_bootcamp

01# Windows na macu – Boot Camp

Windows na macu, přestože mac si nikdo nekupuje proto, aby hned po vybalení nainstaloval Windows, jsou situace, kdy je jednodušší použít Windows, nebo to jinak udělat nemůžete. Dostal jsem se do situace, kdy jsem Windows na macu potřeboval. První věc co mě napadla, bylo nainstalovat Parallels Desktop, jelikož jsem potřeboval větší výkon a pomocí virtualizace v Parallels lze vyždímat 90 % výkonu maca. Na digitalizování starých VHS kazet to stačilo, ale na hraní her z roku 2010, již byla virtualizace slabá. Vydal jsem se tedy cestou, kterou má OS X v sobě implementovatnou, Boot Camp.

Vše to začíná v Mac OS X, popřípadě v OS X

Samotná instalace Windows na jakýkoli počítač není složitá a na mac to je ještě jednodušší, jelikož Apple vytvořil průvodce, který udělá vše za vás, až na pár kliknutí při samotné instalaci Windows. Pokud máte instalaci Windows v ISO souboru, tak vám průvodce vytvoří USB instalační disk, na který zároveň nakopíruje balíček všech ovladačů pro macy. Pokud máte DVD, tak průvodce jen stáhne ovladače ze serverů Applu. Přestože soubor s ovladači není velký, tak se stahuje celkem dlouho. Tím chci jen říct, aby jste se nelekli toho, že se ukazatel průběhu stahovaní dlouho nehnul z místa. Když máte připravenou instalaci Windows a ovladače, nastavíte rozdělení disků a můžete se pustit do samotné instalace. Apple doporučuje před instalací Windows maca zálohovat, ale při správné průběhu rozdělení disku o žádná data nepřijdete. Největší plus tohoto systému je, že když máte nainstalované Windows a spustíte v OS X Průvodce Boot Camp, tak zde máte možnost odstranit Windows 7 a novější. Tato možnost smaže celý diskový oddíl s Windows a vrátí disku původní podobu před instalací.

Úvod a doporučení.
Výběr funkcí průvodce.
Rozdělení diskových oddílů.

Výběr oddílu BOOTCAMP

Po restartování počítače a nabootovaní do instalace Windows se proklikáte klasickými otázkami. Nejdůležitější věc, kterou nesmíte pokazit, je vybrat jako instalační disk ten, který se jmenuje BOOTCAMP, jinak by došlo ke smazání systému OS X a všech uživatelských dat. Diskový oddíl BOOTCAMP je nutné před instalací naformátovat na NTFS. Instalátor vás na to sám upozorní, takže zde se nemusíte bát, že něco pokazíte. Po tomto kroku se mac několikrát restartuje.

Zvolíme BOOTCAMP.

Instalace ovladačů, výběr systému

Po naběhnutí systému a vyplnění údajů o uživateli, síti a zjištění výkonu počítače je dobré nainstalovat ovladače hadwaru, které máte na flash disku z Průvodce Boot Camp z OS X. To je také velice jednoduché a Apple to pěkně připravil. Jen zapojíte flash disk a spustíte instalaci, všechny ovladače pro váš mac se nainstalují sami a nemusíte se starat, zda jste nainstalovali správnou verzi k danému hardwaru. Pokud se chcete vrátit do OS X, v oznamovací oblasti Windows klikněte na ikonku nastavení Boot Camp a zvolte možnosti. Zde vyberete jaký systém má naběhnout po restartu. Nebo po zaznění uvítacího tónu při zapnutí macu přidržte klávesu alt a poté můžete zvolit jaký systém chcete.

Průvodce instalací ovladačů ve Windows 7.
Ovládací panel Boot Camp.

Viditelnost disků

Nemusíte se bát, že ve Windows neuvidíte diskový oddíl OS X, jen na něj nebudete moct zapisovat. To znamená, že filmy a hudby z OS X si můžete přehrát na Windows, ale soubory z Windows na OS X oddíl ve Windows nepřesunete. Když budete v OS X vidíte oddíl Windows, ale nemůžete nic smazat. Funguje to jako ve Windows jen obráceně.

Video návod na instalaci Windows 7 přes Boot Camp

Závěr

Nyní máte před sebou plnohodnotné PC jen v krabičce od maca. Pokud jste tedy přešli z Windows na mac, jste zase jako ryba ve vodě. Přeji vám, ať Windows používáte co nejméně a když budete muset, ať na macu fungují bezchybně, žádnou modrou smrt.
Pouze 1 komentář

Přidejte svůj
  1. Karffe Korselt

    Mám veliké problémy pomocí boot campu 5 nainstalovat windows 7 64bit… Nevede se mi vytvoření bootovací flash ani rozdělení disku, u všech těchto akcí se mi objevilo varovné okno že se nepovedlo vytvořit… Setkal se s tím někdo? Místo na disku mám asi 500gb nevím si rady!


Post a new comment