instalace aplikací úvod

Aplikace, jak je instalovat? Můj první Mac 2. díl

V druhém díle čerstvé série Můj první Mac se podíváme na způsoby instalace aplikací v operačním systému OS X. Nejznámějším a pravděpodobně i nejpopulárnějším je prosté přesunutí aplikace do příslušné složky, Aplikace. Avšak začínající uživatelé se dopouští různých chyb již před tím, než se k přesunu dostanou. A právě na to a na další způsoby instalace, se kterými se můžete setkat, se podíváme v tomto článku.

 

instalce aplikací - složka Aplikace

Aplikaci zkopírujete do složky Aplikace.

Nejčastějším způsobem instalace aplikací na OS X je již od jeho první verze přes vznik Mac App Store až po nejnovější OS X El Capitan prosté a jednoduché zkopírování souboru aplikace do složky Aplikace, kterou naleznete v kořenové složce na systémovém disku nebo v bočním panelu průzkumníku souborů Finder.

 1. Na internetu najdete aplikaci, kterou byste chtěli nainstalovat. Například: Google Chrome, VLC, Messenger pro Facebook, Steam.

 

Stahování DMG souboru aplikace Steam.

Stahování DMG souboru.

 1. Kliknete na odkaz, který vyvolá stažení souboru. Z bezpečnostních důvodů se vám nikdy nezačne stahovat přímo soubor „Aplikace.app“, ale dojde ke stažení komprimovaného souboru DMG nebo ZIP.

 

Otevírání souboru DMG.

Otevírání souboru DMG.

 1. Stažený komprimovaný soubor otevřete dvojklikem, nebo sekundárním kliknutím a výběrem volby Otevřít z místní nabídky.

 

Potvrzení licenčních podmínek aplikace Steam.

Potvrzení licenčních podmínek.

 • U soubor DMG nejprve dojde k jeho ověření, přičemž v této části vás systém může požádat o potvrzení licenčních podmínek.
 • U souboru ZIP dojede k jeho extrahování do aktuální složky.
 • Pozor: Dle výchozí nastavení systému OS X dojde při stahování v internetovém prohlížeči Safari k automatickému extrahování obsahu ZIPu do složky, ve které je uložen. Původní archiv je poté přemístěn do koše.

 

Okno otevřeného souboru DMG.

Okno otevřeného souboru DMG.

 1. Ve složce, kde jste extrahovali soubor ZIP, se nyní nachází soubor  „Aplikace.app“.
 • Soubor DMG se po otevření připojí jako virtuální disková jednotka a automaticky dojde k otevření okna s obsahem virtuálního disku. Zde se nachází soubor „Aplikace.app“. Často k němu vývojáři přidají i zástupce složky Aplikace (pro snadnější kopírování), poznámky k aplikaci, návody atd.
 • Tip: Jak poznám soubor aplikace, když je přípona app. standardně skryta? Buď podle ikony souboru, nebo podle jeho druhu, který zjistíte sekundárním kliknutím a výběrem položky Informace.
 • Pozor: Přestože aplikaci můžete spustit odkudkoliv, nedělejte to! Většina aplikací to nesnáší dobře, nefungují správně. Navíc pokud poté aplikaci zapomenete přesunout do složky Aplikace, nezobrazuje se v systémových službách, jako např. Launchpad atd.

 

Nainstalovaný Steam ve složce Aplikace.

Nainstalovaný Steam.

 1. Ano, pouhým zkopírováním jednoho souboru jste aplikaci nainstalovali. A odinstalování je úplně stejně jednoduché, stačí soubor vložit do koše a vysypat ho.

 

instalace aplikací - next

Spustíte instalátor a odklikáte tlačítko Next.

Některým aplikacím nestačí pouze obyčejné zkopírování, ale vyžadují instalaci pomocí instalačního programu. Mezi tyto se řadí většinou složitější aplikace, které potřebují komunikovat se systémem na nižší úrovni. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo, například hudební služba Spotify. Naopak jako zcela typický příklad se nabízí kancelářský balík Microsoft Office.

 1. Na internetu najdete aplikaci, kterou byste chtěli nainstalovat. Například: Spotify, DropBox, VirtualBox nebo balíček Microsoft Office.

 

Stahování DMG souboru aplikace VirtualBox.

Stahování DMG souboru.

 1. Kliknutím na odkaz se vám stáhne obraz disku DMG.

 

Otevřený DMG soubor aplikace VirtualBox.

Otevřený DMG soubor.

 1. Při otevírání souboru dojde k jeho ověření a systém vás může požádat o potvrzení licenčních podmínek. Otevřením tohoto souboru se vám v systému objeví virtuální disk, na kterém je uložený program, který spustí instalaci. Často k němu vývojáři přikládají také různé návody a licenční podmínky.

 

Instalátor aplikace VirtualBox.

Instalační program.

 1. Spuštěním instalačního programu se dostanete do okna klasického průvodce. Většinou i u lokalizovaných aplikací bývá anglicky, ale prakticky jen klikáte Next (Pokračovat), někdy potvrdíte cíl instalace, licenční podmínky nebo jiná nastavení.
 1. Dalším v řadě je tlačítko Done (Hotovo). Tím ukončíte instalaci, někdy si program vyžádá restartování Macu, a je hotovo.

 

instalace aplikací - app store

Otevřete App Store a používáte jej jako na iOS.

V létě 2011 spustil Apple novou distribuční platformu pro aplikace na jeho operačním systému OS X. Pouhých dvacet čtyři hodin trvalo uživatelům stáhnout první milion aplikací. Na každoročních konferencích se poté Apple jen chlubil stále se zvětšujícími počty stažených a dostupných aplikací.

Přestože se dle názoru mnohých odborníků i nás jedná o nejlepší obchod s aplikacemi pro klasické počítače, stále má Apple co dohánět, o konkurenci nemluvě.

 1. Na Macu s OS X 10.6.6 a novější si otevřete aplikaci App Store.

 

Tlačítka získat, cenovka a instalovat v App Store.

Tlačítka Získat, Cenovka a Instalovat v App Store.

 1. Pomocí vyhledávacího políčka, žebříčků, doporučených aplikací nebo jiného způsobu si vyberete aplikaci, kterou chcete nainstalovat.

 

Tlačítka Instalovat aplikaci a Koupit aplikaci v App Store.

Tlačítka Instalovat aplikaci a Koupit aplikaci v App Store.

 1. Na stránce aplikace kliknete na tlačítko získat, v případě bezplatné, nebo na tlačítko s cenou, v případě aplikace placené. Svoji volbu potvrdíte opětovným kliknutím na zelené tlačítko Instalovat aplikaci, nebo Koupit aplikaci.

 

Přihlášení k Apple ID pro stažení aplikace z App Store.

Přihlášení k Apple ID pro stahování z App Store.

 1. Při prvním stahovaní z App Store vás systém vyzve k zadání přihlašovacích údajů k vašemu účtu Apple ID. Poté budete tázáni k opětovnému zadání hesla pro potvrzení nákupu (I položky zdarma se „kupují“.). U placené aplikace, pokud již nemáte, budete muset vyplnit informace o platební kartě.

 

Zobrazení průběhu stahování aplikace v Lunchpadu.

Zobrazení průběhu stahování v Lunchpadu.

 1. Dialogové okno přihlášení potvrdíte tlačítkem Přihlásit se. Společně s čímž začne stahování a instalace dané aplikace. Ta se následně objeví ve složce Aplikace.

Odinstalace aplikací stažených pomocí App Store se nejjednodušeji provede pomocí  Launchpadu, ve kterém přidržíte klávesu alt a odinstalaci provedete pomocí stisknutí příslušného křížku.

 

instalace aplikací zaver

Věřím, že i druhý díl nové série Můj první Mac přinesl něco začínajícím i mírně pokročilým uživatelům operačního systému OS X. Doufám, že se vám líbil a pokud budete chtít, můžete u nás na Facebooku nebo zde pod článek zanechat náměty na další díly.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj