CES 2014

CES 2014: 4K Monitor

CES je celosvětový veletrh spotřební elektroniky a technologií, který se každoročně koná v Las Vegas, největším městem ve státě Nevada v USA. V minulém roce jednoznačně na CESu vedly 3D technologie a to především televize. V roce 2014 se obecně zobrazovací zařízení znovu dostaly na přední pozici mezi produkty, které si z CESu 2014 budeme pamatovat. Samozřejmě tento veletrh není jen o TV, ale vystavují se zde i chytré telefony, tablety, mobilní příslušenství, počítače a další elektronika.

CES 2014 aneb pixely, které nevidíme.

Jednoznačným znamením celého CESu i roku 2014 bude rozlišení 4K, které se dostane do televizí a počítačových monitorů. Někteří výrobci již svoje první monitory s 4K představili minulý rok, ale nyní se začne 4K rozšiřovat tím směrem, kde je dnes Full HD . K čemu je to 4K? Líbí se mi představa 21″ monitoru s takzvaným Retina panelem, ale na druhou stranu. Co takhle 60″ televizi s 4K, kde budete moct pustit 4 Full HD videa v plném rozlišení vedle sebe? Osobně mám radši jeden monitor, na kterém mám větší pracovní plochu než mít na stole 2 nebo 3 monitory vedle sebe. Ovšem Retina je velké lákadlo. Napište do komentářů, co byste radši. Velká pracovní plocha versus Retina.

Levné 4K

Dvacet tisíc korun za monitor k PC/Mac je stále hodně, ale oproti startu 4K zobrazovačů s cenou pohybující se nad 100 000 Kč, je to přijatelná cena. Co výrobci představili na CESu?

Asus PB287Q – 28″ s 4K

Tento monitor nabízí 4K rozlišení na úhlopříčce 28″ palců s možností připojení přes DisplayPort verze 1.2, takže bude podporována frekvence 60 Hz, což, myslím, potěší především první 4K hráče. Jelikož zatím většina dostupných 4K monitorů podporuje jen připojení přes starší porty, které 4K omezují na 30 Hz. V těle monitoru se nacházejí reproduktory a je možné použít i zavěšení monitoru pomocí VESA.

asuspb287q

Asus PB287Q

Lenovo ThinkVision 28 4K2K Smart Display

Oproti předchozímu Asusu tento monitor je dotykový a nabízí možnost překlopení do vodorovné polohy. Na přední straně se nachází 2mx Full HD webkamera a přítomny jsou samozřejmě i reproduktory. Nepodařilo se mi najít, zda tento monitor bude také podporovat frekvenci 60 Hz při 4K.

ThinkVison-28

Lenovo ThinkVision 28 4K2K Smart Display

Těším se, až tyto monitory uvidím na vlastní oči. Zajímá mě totiž, zda půjde používat plné 4K rozlišení a využít obrovskou pracovní plochu, nebo při takto vysokém rozlišení již bude text na 28″ monitoru tak malý, že to nebude pohodlné. Všechno to 4K také hraje do karet Macu Pro, který se chlubí tím, že zvládne obsloužit až tři 4K monitory najednou. A co Apple, představí nový Thunderbolt Display s 4K?
Žádné komentáře.

Přidejte svůj