WWDC2013

Co mě zaujalo na WWDC 2013? Kryštof

Včera večer se v San Francisku konala konference WWDC 2013, jedná se o každoroční Apple vývojářskou konferenci, kde se obvykle představuje nová verze operačního systému OS X a zároveň nový systém iOS pro mobilní zařízení. S novým systémem je spojeno vydání nového SDK pro vývoj aplikací. Tento ročník byly představeny nové MacBooky Air a zbrusu nový Mac Pro. Z příslušenství se objevila nová Time Capsule a nový Airport Extreme, oba tyto síťové prvky podporují Wi-Fi standard ac, samozřejmostí je 1Gb/s kabelová přípojka. To jsou ve zkratce všechny novinky představené Applem na této konferenci.

MacBook Air dostal nové vychytávky z řady MacBooků Pro s Retina displejem

Možná že jsem ten nadpis trochu přehnal, ale je to tak. Nové MacBooky Air mají dva mikrofony a jak jsem již napsal, tuto funkci měli jako první MacBooky Pro s Retina displejem. Je to evoluce, kvalitní zvuk by měli umět nahrávat všechna Apple zařízení. U nových procesorů od Intelu s architekturou Haswell mě zarazilo, že základní pracovní frekvence jádra je jen 1,3 GHz, což je o 0,5 GHz méně než má předchozí generace. Podtaktování procesorů bude souviset s dlouhou výdrží na baterii, která se u 13″ modelu vyšplhá až k 12h práce. Procesor se pomocí technologie Turbo Boost dokáže přetaktovat na 2,6 GHz, což je o 0,2 méně než předchozí generace. Proč se Apple rozhodl nové MacBooky osadit „papírově“ slabšími procesory? (informace se vztahují k verzi procesorů řady i5) Tak to zatím nevíme, ale vypadá to, že výkon procesoru zůstane skoro stejný. Zvýšil se výkon integrovaného grafického čipu (v průměru o 40 %) a snížila se spotřeba. Zajímalo by mě, zda se tak rapidně snížila spotřeba, nebo jsou MacBooky osazeny většími bateriemi. Také vzniká otázka, kolik procent z baterie uspoří nové chytré funkce v OS X Mavericks.

Aktualzace: iFixit rozebral nový MacBook Air a potvrdilo se zvětšení baterie.

 

Kompletně překopané iOS

Nemá někdo z designerů v Applu nainstalovaný Jailbreak? Pokud někdo z vás používá Jailbreak, jistě ví, že na Cydii je plno různých schémat a některá připomínají nové iOS. Opět mi přijde, že se něco objeví v Cydii, stane se to hodně populárním a některé konkurenční systémy to okopírují. Poté přichází Apple, který tuto funkci dotáhne opravdu k dokonalosti, tak aby se to podle něho dala používat. V OS X a iOS se nachází funkce, se kterými Apple nepřišel první, ale podle mě, když se do toho v Applu pustí, nově implementované funkce jsou vždy dodělané do nejmenšího detailu. Jako příklad Control Center, jelikož většina výrobců telefonů s Androidem implementují rychlé nastavení do oznamovací oblasti, ale Apple oznamovací oblast a nastavení nemíchá. Rychlá nastavení otevřete potažením prstu nahoru kdekoli na obrazovce.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj