Music EveryWhere 5

D-Link Music EveryWhere

Po dlouhé době recenzí příslušenství převážně pro iOS zařízení střídajících se s nejrůznějšími aplikacemi pro OS X dnes přicházíme s recenzí produktu firmy D-Link z úplně jiného soudku. Náhodou mám produkty této firmy vybavenou celou domácí počítačovou síť, opravdu od obyčejných přepínačů až po síťový disk. V této recenzi si ukážeme produkt D-Link Music EveryWhere, který vaši počítačovou síť rozšíří podobně jako 3,5 mm jack u Apple AirPort Express, ovšem s výrazným kladným cenovým rozdílem a mnohem větší multiplatformní univerzálností, což u reproduktorů, které nechcete ovládat nejen vy ale i vaši přátelé, je poměrně důležité. Jak si novinka od D-Linku povede v redakčním testu a jaké kvality dosahuje v porovnání s podobnými bluetooth zařízeními a již zmiňovanou AirPort Express se dočtete v následujících řádcích.

Music EveryWhere 3

Obsah balení, žádné překvapení

Lehce se dnes vrátíme zpět ke klasičtějšímu stylu recenzí, kde se rozebírají i věci jako je obsah balení, jelikož si myslím, že u tohoto typu zařízení se to hodí a vzhledem k tomu, že je D-Link Music EveryWhere první produkt této firmy, který na webu recenzujeme, je správné čtenáře seznámit s jejich strukturou balení produktů. Papírový obal s lesklým potiskem a typickými barvami na první pohled udává svoji příslušnost k známému výrobci síťových zařízení. Po rozbalení obalu na vás vykoukne kartonová vanička z recyklovaného papíru, který dává najevo celkovou přívětivost produktu k životnímu prostředí. Uvnitř nalezneme bílou krabičku Music EveryWhere, typickou D-Link příručku pro rychlou instalaci v 18 světových jazycích a jack-jack kabel s male koncovkami, což je velmi příjemné vzhledem k tom, že ne každý z nás musí tento typ doma mít. Dokonce je dodávaný i v rozumné délce 1,5 metru, ovšem to nezachrání jeho nevhodnou černou barvu, která vzhledem k umístění zařízení většinou na bílou zeď zbytečně upoutává pozornost. Tím celý obsah balení končí. Nenalezneme zde žádný datový nosič s ovladači, protože jich nebude třeba.

Music EveryWhere 4

Rozměry, hmotnost a kvalita zpracování

Bez přímého srovnání by se mohlo zdát, že se jedná o extrémně malé zařízení srovnatelné s 12W nabíjecím adaptérem od iPadu Air, ale ve skutečnosti se rozměry Music EveryWhere blíží spíše 45W zdroji dodávanému k MacBookům Air. Ovšem oproti těm je D-Link mnohem lehčí, konkrétně se ručička váhy zastavila na 86 gramech, což je u tohoto typu zařízení poměrně nepodstatný údaj, přesto příjemně překvapil. Hmotnost zařízení umožňuje zapojení do zásuvky na zdi bez zbytečného vylamování se vlastní vahou. Bílý lesklý plastový kryt zařízení je kvalitně opracovaný a všechny části k sobě přesně lícují. Lehce zamrzí jen laciný zvuk, který se ozve při poklepaní na tělo zařízení. Vpředu svítí indikační dioda informující o stavu připojení do bezdrátové sítě. Vpravo se nachází tlačítko pro funkci WPS. Na spodní straně se ukrývá vstup pro 3,5 mm jack konektor.

Music EveryWhere 1

První nastavení

Jak jste si z vnějšího popisu mohli všimnout, na D-Link Music EveryWhere neexistuje zapínací tlačítko, tedy se zapíná ihned po zapojení do zásuvky, což je velmi pohodlné a zajišťuje to prakticky vždy dostupné reproduktory i při výpadcích nebo záměrnému vypnutí elektřiny. Startování zařízení označuje červená dioda, oranžová barva oznamuje problém s připojením k síti a jak jinak než zelená informuje o správném chodu. K dokončení prvního nastavení vedou tři cesty. První z nich je pomocí aplikace QRS Mobile dostupné na App Store, která vás podrobně provede celým procesem. Druhou provedete pomocí tlačítka WPS na vaší Wi-Fi a stejného tlačítka na D-Link Music EveryWhere. Třetí je vhodná především pro uživatele zvyklé nastavovat zařízení na počítači pomocí webového rozhraní, ale nemusíte se bát i zde si pro vás D-Link nachystal jednoduché a přehledné prostředí, které nabízí možnost klasického manuálního nastavení nebo spuštění integrovaného průvodce. Osobně jsou použil cestu s využitím technologie WPS, jelikož ji můj router, shodou náhod také od D-linku, podporuje. Je to jednoznačně nejjednodušší a nepotřebujete ani základní znalost angličtiny, jako v ostatních metodách. Pokud se vám nebude líbit automaticky zvolený název přípojného bodu, který D-Link Music EveryWhere vytváří, můžete si ho pomocí webového rozhraní, na které se dostanete skrze adresu http://www.dlink.com/cz/cs/, změnit bez nutnosti řešení ostatního nastavení.

Music EveryWhere 2

Možnosti využití

Ještě než přejdu k závěrečnému hodnocení kvality zvuku, rychlosti přenosu a pohodlnosti používání, chtěl bych vám nastínit několik možností využití krabičky D-Link Music EveryWhere. Začnu u méně typického příkladu. Pokud jezdíte na chatu, kde nemáte klasickou bezdrátovou síť s internetem, můžete krabičku Music EveryWhere využít jako samostatnou jednotku, která vám bezdrátově zpřístupní nějaké starší reproduktory. Pokud máte doma nějaké místo, typicky se jedná o terasy, balkony, taková ta vzdálenější odpočinková místa, kde rádi posloucháte hudba a maté zde horší signál, můžete D-Link využít jako takzvaný exteneder, to znamená, že on je připojený k vaší bezdrátové síti a vy se svým zařízením se připojujete na Music EveryWhere. Tím dojde k výraznému zlepšené odezvy webových stránek, ovšem nepočítejte se závratným zlepšením přenosových rychlostí. Poslední situací je asi nejčastější případ. Máte vybudovanou bezdrátovou síť a signál máte všude, kde potřebujete, dostatečný. Jen chcete jednoduše a bez zbytečných síťových drátů připojit např. vaší HiFi věž do sítě a využít její kvalitní reprodukce i něčemu jinému než přehrávání CD. Tedy nebudete připojeni přímo na D-Link Music EveryWhere, ale budete k němu přistupovat zevnitř vaší stávající sítě.

music-illi-top

Závěrečné hodnocení

Hledáte-li moderní jednoduché řešení pro připojení reproduktorové soustavy, která se svým klasickým 3,5 mm jackem nedostačuje vašim potřebám, je D-Link Music EveryWhere právě pro vás. Zařízení se nemusí stydět za kvalitou zvuku ani fyzické zpracování, i když občas přenos zvuku zaškobrtne. Zklame 1-2 sekundová prodleva, která znepříjemňuje použití zařízení pro cokoliv jiného než-li poslouchání hudby bez videoklipů, alespoň pro mne je prodleva dlouhá i na videoklip. Kdyby krabička obsahovala i základní router a jeden síťový konektor, jednalo by se za 1400 Kč o velmi výhodnou koupi, bohužel tomu tak není. To nás vede ke srovnání srovnání s Apple AirPort Express, která nabízí právě n Wi-Fi router s USB pro tisk a jackem pro AirPlay, který také trpí lehkým zpožděním. Ovšem nativní řešení od Apple vás vyjde na necelé 3000 Kč. AirPort ale není jedinou konkurencí, na druhé straně stojí různé buetooth dongly, které klasickou reproduktorovou sestavu také promění na bez drátovou a stojí přibližně polovinu řešení od D-Linku. Zde ale narážíme na jednu ze základních výhod Wi-Fi signálu, který má mnohem větší dosah než jakékoliv bluetooth zařízení. Takže, pokud toužíte být opravdu volní, investice do D-Link Music EveryWhere se vyplatí.

 

music-everywhere-l1

 

7.5
Za zpracování a software

Klady

  • Jednoduché použití
  • Podpora AirPlay
  • Větší dosah než buetooth alternativy
  • Dostupnost i z vnitřku sítě

Zápory

  • Zpoždění zvuku
  • Občasné výpadky
  • Vyšší cena oproti bluetooth alternativám

Celkové hodnocení


Fyzické zpracování
8
Software
9
Kvalita zvuku
8
Zpoždění zvuku
6
Hmotnost
8
Cena
6
Žádné komentáře.

Přidejte svůj