Apple Shop Alza Praha Holešovice Alzák

Fanoušky „nenáviděný“? Apple Shop – Alza.cz

Společnost Alza se rozhodla více zaměřit na produkty od firmy Apple, a proto ve své Showroom v Praze – Holešovicích otevřela v pátek 27. června 2014 Apple Shop. Ještě před otevřením nového obchodu s Applem, kterých je v České republice vzhledem k její velikosti velmi mnoho, se na internetu začaly objevovat zprávy, že Apple v Praze otevírá Apple „Store“, jež všichni fanoušci znají ze zahraničí. Bohužel tato fáma byla způsobena nerozlišováním slovíček „shop“ a „store“. Abych Alze nekřivdil, přece jen se nejedná o dalšího tuctového Apple Premium Reseller, ale vzhledem k označení Apple Shop by se mělo zákazníkům dostat „kvalitnějších“ služeb. Jak to celé bude fungovat ovšem prověří až čas.

Proč se tedy o Alza Apple Shopu stále mluví, když se nejedná o nic převratného? Je zatím velmi dobře zpracovaný marketing, označení a hraní se slovíčky Apple Shop a také v neposlední řadě umístění prodejný do Pražský Holešovic hned naproti stánku s Microsoft Windows a celé tomu nasazuje korunu obklopení padělky tří proužkových teplákových souprav. Lehce přeháním, ale v internetových diskuzích se takovéto věci objevují. alza-4-239x300 kopie

Apple Shop vs. Apple Store vs. Apple Premium Reseller (APR)

Pokud srovnáme tyto pojmy do pomyslné pyramidy Apple Store bude ve špičce, jelikož se jedná přímo o prodejny Applu, kde se u prvních z nich podílel na návrhu a vývoji sám Steve Jobs.

Uprostřed by se nacházel nyní představený Apple Shop, kde se jedná o prodejnu vytvořenou externí firmou podobně jakou u APR ale s tím rozdílem, že je zde mnohem větší dohled a užší spolupráce ze strany Applu. Přesné informace, jak obchod typu Apple Shop od Alza.cz fungují, se dozvíme v úterý 1. července 2014.

Aktualizace (2. července 2014): Jak přesně funguje koncept Apple Shop, zde.

Apple Premium Reseller čili APR je nyní na nejnižší příčce, kde si prodejce sám postaví prodejnu (jako u Apple Shop) a Apple mu jí schválí, ovšem dohled je zde menší a neprobíhá tu spolupráce v takové míře jako u předchozího Apple Shop.

Rozdělení Apple „fanoušků“ na dva tábory

Jako u všech událostí jsou vždy dva základní tábory. Jedni to vidí kladně a další záporně, která z těchto skupin je větší, to se asi nikdy nedozvíme. Aspoň se vám pokusím popsat postoj těchto dvou skupin k otevření nového Apple Shopu v Holešovicích.

„Oklamání“ a znehodnocení

Zkušení uživatelé Apple zařízení, kteří se na Apple zaměřují dlouhou dobou a nenechají se oklamat jen tak nějakou reklamou, trochu typu Steve Wozniak (berte to s rezervou, nechci nikoho urazit), jsou rozlobení tím, jak si Alza a možná i Apple (nevím, jak na tom je jejich „spolupráce“) hrají se slovíčky „shop“ a „store“. Jelikož díky tomu i někteří novináři začali hlásat, že Apple otevírá první oficiální Apple obchod v ČR. A když se nechali zmást novináři, tak plno uživatelů, které vlastně „nezajímá“, jak zařízení uvnitř funguje, ale jen se radují z toho, že se neseká a udělá to, co potřebují, také věří, že se jedná o oficiální Apple Store. Je to něco podobného jako, když se na internetu objevily modely iPhone 6, kdy mi někteří tvrdili, že už ho Apple představil. Nebo naopak jsem se setkal s tvrzením, že nejnovější verze iPhone je 5 a 5S ještě nebyl představen.

Další znepokojivou věcí i pro mě je lokace, kde byl Apple Shop umístěn (nebyl bych nadšený i kdyby se jednalo o APR). Nevadí mi, že se nachází v prostorách Praha Alza Showroom, ale nelíbí se mi právě umístění samotné prodejny. Jelikož většina APR se snaží, aby jejich obchod nebyl nikde zastrčený a aby měl čestné místo. U Apple už ani nemluvě. Apple Store se vždy nachází na nějakém „luxusním“ místě, někde, kde vynikne, jelikož Apple a obecně elektronika už není jen pro geeky a nerdy, kteří jsou někde zalezlí. Mobilní telefony se dnes nosí jako modní doplněk. Když jsem se dozvěděl, že Alza otevře Apple prodejnu, doufal jsem, že postaví samostatný obchod jako většina APR.

Rozšíření Applu mezi více lidí a další konkurence

Tím, že Alza je největší český internetový obchod s elektronikou, jeho Showroom navštíví mnohem více lidí než pobočky českých APR prodejců, takže když si někdo půjde koupit nový Galaxy S 150 (to není překlep, to je legrace) zavadí o roh Apple Shopu a nakonec vyjde ven s novým modelem iPhone. Takže se zase rozšíří množství uživatelů Apple produktů v ČR, a tak se možná jednou také dočkáme české Siri. Samozřejmě se zvyšujícím počtem uživatelů se objeví nové aplikace a přibude více českých jazykových mutací méně známých zahraničních aplikací. Ale nyní si uvědomuji, že zde lehce sním.

Tedy hlavním pozitivním bodem je rozšíření české Apple „komunity“. Ale očekávám větší a lepší akční nabídky. Vzhledem k tomu, že na českém trhu působí APR iStyle, tak by se v zájmu konkurenčního boje mohli na světě ukázat dosud v Česku neviděné akce. Apple Shop Alza Praha Holešovice Proč je Apple „fanoušek“ v uvozovkách? Jelikož do popisovaných skupin můžeme zařadit i lidi, kteří se zabývají technologickým děním a proto, že se o něco zajímám automaticky nejsem fanoušek. Toto označování rozproudil v poslední době Facebook, YouTube, ale také sám Apple a spousty dalších firem („zákazník“ = „fanoušek“).
Žádné komentáře.

Přidejte svůj