Finder není Průzkumník

Pokud jste přešli z Windows, tak by jste se měli nejdříve seznámit s Finderem, který vás bude provázet po celou dobu, co budete OS X používat. Proto je dobré zvyknout si na jiné klávesové zkratky. Ale na druhou stranu, myslím, že Finder na macu je jednodušší, něž Průzkumní na Windows. Hlavně je potřeba si uvědomit, že Finder zastává stejnou funkci jako Průzkumník, ale přesto jde o dvě velice rozdílné aplikace na různých platformách.

Kdy kopíruji, kdy přesouvám?

Toto je podobné ve Finderu i Průzkumníku. Pokud chytneme soubor a přesuneme ho do jiného umístění na disku, kde se původně nacházel, soubor se přesune. Pokud chytneme soubor a přetáhnete ho do nového umístění na jiném disku, soubor se zkopíruje. Toto mají oba programy společné. Rozdíl je v kontextových nabídkách, jelikož Finder zde nemá funkci přesunout. Z disku na disk tedy můžete soubory jen kopírovat. Ve Windows můžete z disku na disk soubory přesouvat i kopírovat, zde Průzkumník o něco vede.
Kontextová nabídka Průzkumník.
Kontextová nabídka Finder.

Kde je Tento počítač, od Windows Vista jen Počítač?

Myslím, že od verze Mac OS X 10.6 Snow Leopard ve Finderu standardně není zapnuta viditelnost položky Váš mac. V bočním panelu se zobrazují jen disky a všechna výměnná zařízení, to bohatě stačí a žádnou složku, kde se zobrazí disk, síť a CD/DVD nepotřebujete. Pokud by jste jí chtěli, otevřete Finder -> Předvolby -> záložka Boční panel -> zaškrtněte políčko s názvem vašeho maca.

Můj mac.
Počítač, Průzkuník.

Dokáže Finder pracovat s NTFS, poradí si Průzkumník s HFS+

Pro OS X existují aplikace, které umožňují zapisovat na NTFS disky, ale bohužel jsem nenašel ani jednu, která by fungovala spolehlivě pod OS X 10.8. Samotný Finder umí NTFS disky číst, ale nedokáže na ně zapisovat. Průzkumník si s HFS+ disky neporadí vůbec, proto aby jste tyto disky mohli alespoň číst, musíte nainstalovat jeden z ovladačů Boot Camp. Návod jak na HFS+ zapisovat ve Windows jsem nenašel.

Můžete pouze číst.
Jak vidíte z tohoto článku, Finder a Průzkumní si nemají co závidět, každý má jiné neduhy, se kterými se uživatelé musejí smířit, nebo si vybrat jiný alternativní správce souborů.Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj

Post a new comment