flashcard hero mac and ios

Flashcard Hero – kartičky v pěkném designu – recenze

8
Celkové hodnocení

Jelikož se ukázalo, že iPad je ideální zařízení k učení, je na App Store dostupných tisíce aplikací, které vás učí nebo vám nahrazují klasické papírové pomůcky. Do této skupiny se řadí také aplikace Flashcard Hero, která ve verzi pro Mac existuje již několik měsíců, ale pro iPhone ji studio Kitestack vydalo před několika týdny. A jelikož jsem student, nenechal jsem si ujít příležitost vyzkoušet novou aplikaci, se kterou by mohlo učení být lehčí.

Design

Na OS X i na iOS zařízení jsem již vystřídal několik flashcard aplikací a zatím jsem nenarazil na žádnou vyloženě špatnou, ale u některých bylo vidět, že na designera se už nedostalo. To se ovšem netýká Flashcard Hero, ten mě svým deignem potěšil. Na první pohled se jedná o klasický jednoduchý moderní design. Rozložení tlačítek u OS X verze je velice podobné tomu, jak to známe na iOS. Hlavně mám na mysli tlačítko pro návrat zpět v levém horním rohu. To my lehce naznačilo, že by se mohla v brzké době objevit verze pro iPad, jelikož ta a webová aplikace chybí ke komplexnímu pokrytí všech zařízení.

Flashcard Hero recenze

Funkce

Existují aplikace jako “FlashcardsBy Jason Wentworth”, které nabízejí mnohem větší možnosti, co se týka obsahu jednotlivých kartiček, takže můžete krom formátovaného textu a obrázku doplnit kartičku o audio příspěvek, což může být pro učení cizího jazyka nebo pro malé děti užitečné, ale vytvořit takto obsáhlou sadu zabere hodně času, takže, když si kartičky vytváříte sami, oceníte méně možností, ale rychlejší vytváření.  Pro formátování textu máte k dispozici tlačítka stejná jako v textových editorech, to známená tučný text, kurzíva, podtržený text, číslování a odrážky. Obrázky můžete vkládat rychle pomocí funkce “drag and drop” nebo pomocí tlačítka, kterým si také můžete určit umístění obrázku na kartičce.

Flashcard Hero recenze

Konkurence je veliká

Na App Store se nachází nespočet aplikací nabízejících učící kartičky, některé placené, některé zdarma. Osobně dlouhodobě používám trojici Cramberry, Anki a recenzovanou Flashcard Hero. Po stránce designu nejraději používám Flashcard Hero, poté Cramberry. U Anki nelze mluvit, že by se na vývoji podílel nějaký designer. Za největší výhody Flashcard Hero považuji možnost volby řazení kartiček, grafické znázornění zapamatování si jednotlivých kartiček a jednoznačný systéme přeřazování kartiček v závislosti na vaší odpovědi. Naopak mně chybí možnost napsat odpověď, což nabízí opravdu málo aplikací. Také bych ocenil větší možnosti exportu, ale to myslím obecně u všech flashcard aplikací, jelikož obvzlášt pro mě, když tyto aplikace testuji, tak je velice obtížné přesunout se na jinou platformu. A opisování více než pětiset kartiček není rozhodně cesta, ale chápu, že každý si chce udržet svoje “zákazníky”. Skvělá funkce je možnost výběru řazení kartiček při učení, můžet si je nechat řadit tak, jak jste si je zapsali, což je vhodné pro prvotní zapamatování, nebo si můžete zvolit náhodný režim, což doporučuji poté, co si již některé kartičky pamatujete. Flashcard Hero se nezaměřuje jen na učení slovíček, ale můžete se učit například realistické spisovate v Evropě. Na to vývojáři mysleli a kartičky můžete v rámci jedné sbírky třídit do podskupin, díky čemuž se celá sada krásně zpřehlední.

Flashcard Hero recenze

Abych srovnal plus a mínus Flashcard Hero připravil jsem pro vás přehlednou tabulku.

cramberry ankismall1 icon_256x256
Sync. přes iCloud Ne Ne Ano
Sync. přes Učet Ano Ano Ne
Formátování textu Ne Ano Ano
Obrázky Ne Ano – částečně Ano
Funkcionalita Extrémně jednoduché Hodně funkcí, špatný kabát, ale zdarma Nejlepší pomět funkce/vzhled/cena

Pro jaká zařízení a za kolik?

Zajímavý je i obchodní model této aplikace, jelikož oproti například Cramberry, kde si musíte zvlášť zakoupit aplikaci pro iPhone, iPad a měsíčne platit za webovou službu, pokud chcete vše využívat naplno. U Flashcard Hero zaplatíte jen jednou za aplikaci pro OS X a máte vystaráno. Už jen tvoříte kartičky a učíte se. Aplikace pro iOS je zdrama a podle toho, zda máte aktivovanou verzi pro OS X na svém macu, tak se spustí a stáhne si balíčky karet, nebo se vám zobrazí nabídka se zkušebním balíčkem. Tento obchodní model má výhodu v tom, že víte kolik zaplatíte hned a nebudte překvapeni znovu placením aplikace na jiném druhu zařízení, ale přináší to omezení jen pro majitele OS X a i sdílení kartiček je težší, jelikož pokud je pošlu kamarádovi, který má jen iPhone, může si celou sadu kartiček jen vytisknout nebo se kouknout na náhled několika dvojic. Výsledkem je skvělý nápad, který je nemalým omezením pro uživatele nevlastnící jablečný počítač.

cramberry ankismall1 icon_256x256
 Webová app  Ano  Ano  Ne – částečně
 OS X  Ne  Ano  Ano
iPad  Ano  Ne  iPhone verze
 iPhone  Ano  Ne  Ano
 Celková cena 15,98 EUR  Zdarma  13,99 EUR

Pozn. U Cramberry lze používat aplikace samostatně, zdarma s reklamou pro iPhone, 2,99 EUR pro iPhone, 3,99 pro iPad a webová služba 9 EUR/rok nebo 30 kartiček denně zdarma. Cena je počítána za celkový balíček.
Flashcard Hero recenze

Celkové hodnocení

Jedná se o moderní aplikaci určenou k učení čehokoliv, co lze zapsat na kartičky. Umožňuje základní možnosti formátování textu a přídávání kartiček. Narozdíl od Caramberry je vhodná i pro otázky a dlouhé texty, neslouží tedy jen pro učení slovíček, což ovšem je nejcastěší využití. Oproti pokročilejším aplikacím nabízí líbivý jednoduchý moderní design, bohuže k dokonalosti chybí možnost přidat ke kartičkám zvukový doprovod. Na první pohled výborný prodejní model, který uživateli zajistí menší cenu než u konkurence vás omezuje na skupinu uživatelů, kteří se přiklánějí k počítačům s OS X a iOS zařízení používají více pro konzumaci obsahu. Pokud se zaměřím pouze na uživatele Mac, jedná se o nejlepší volbu. IOS verze je zatím pouze třešnička na dortu. Do budoucna doufám, že se dočkáme verze pro iPad a také samostatně fungující verze pro iOS zařízení.

Aplikaci v Mac App Store můžete zakoupit za 6,99 $ nebo si nejprve můžete stáhnou zkušební verzi zdarma, která po 30 dnů funguje bez omezení.

Stránky vývojářů zde.

Klady

  • Design - jednoduchý, moderní
  • Funkce
  • iCloud synchronizace
  • Sdílení
  • Tiskový režim

Zápory

  • Chybí audio ke kartičkám
  • Pouze uživatelé macu s OS X

Celkové hodnocení


Design
8
Funkce
7
Synchronizace
9
Podpora zařízení
8
Cena
8
Žádné komentáře.

Přidejte svůj