Focus 2 – Architektura

Focus 2 aneb zaostřujeme až na macu

7
Celkové hodnocení

Focus 2 je nová aplikace pro úpravu fotografie dostupná pro OS X přímo z App Store. Na svědomí jí má vývojářské studio Macphun. Jehož členové vytvořili desítky aplikacích zaměřených na fotografie pro iPhone, iPad a Mac. Jejich aplikace od roku 2008 vyhrávají různé ocenění, jako například Nejlepší aplikace v Mac App Store roku 2012. Avšak tyto informace jsem se dozvěděl až nyní při psaní recenze. Když jsem tuto aplikaci spatřil poprvé, zapůsobila na mě jako aplikace, kterých bude na App Store stovky, ale je to opravdu tak?

Nadšení, prozření a údiv

Asi takto bych mohl shrnout svoje dojmy z Focusu 2, což je aplikace pro přidání dodatečného zaostření nebo spíš rozostření do fotografie. Tato aplikace není úplnou novinkou, je to placený upgrade na svého předchůdce Focus 1. Bohužel tuto utilitku jsem neměl možnost vyzkoušet, takže nečekejte žádné srovnání se starší verzí. Tuto recenzi berte z pohledu mladého amatérského fotografa, který si stále hraje s kompaktem.

Když jsem se poprvé o aplikaci Focus 2 dozvěděl, hodně mě zaujala svými možnostmi. Bohužel hned poté přišlo již zmiňované prozření, kdy jsem si uvědomil, že všechny funkce této aplikace až na několik vyjímek zvládne Snapseed, který je pro iOS zařízení zdarma. Stejně jako konkurence si u Focus 2 můžete vybrat z několika módu rozmazání prostředí. Plus program nabízí základní úpravy natočení a ořezu fotografie.

Originál
Upravená fotografie

Pokud se kouknete na pracovní okno aplikace, samo se nabízí fotku oříznout, vybrat požadovaný efekt a sdílet svoje dílo. Právě tlačítkem sdílet celou svojí práci zakončíte. Nejvíce se mi líbí, že se zde nachází tlačítka pro okamžitý import výtvoru do knihovny iPhoto nebo Aperture. Funkce pro sdílení na sociální sítě jsou dnes samozřejmostí, která jde trochu mimo mě.

Jak je na tom samotné „rozostření“ obrázku? Otevřete Focus 2 vyberete si fotografii. Pokud používáte iPhoto nebo Aperture, tak můžete zvolit položku File/New a poté jen ze zmiňovaných aplikací „drag and drop“ přesunout fotografii do pracovní plochy Focus.

portrét – kruhové, příroda – vodorovné, architektura – svislé, makro – kruhové s větším rozostřením, tilt-shift – nakloněné

Máme otevřenou fotografii, pokud jsem srovnával tuto aplikaci se Snapseedem z mobilních zařízeních, tak zde je už vidět, že se jedná o plnohodnotný software pro mac. Kromě standardní možnosti výběru tvaru zaostření a přechodu se v postranním panelu nachází nastavení clony objektivu. Tímto posuvníkem regulujeme míru rozostření. Další možností je vinětace (Vignette), kterou nastavujete ztmavení rozostřené oblasti a tím dochází k zvýraznění vybrané části fotky. Vividness je funkce, která vám přidává barevnost do fotografie, ale osobně toto často nepoužívám. Fotky potom mají nepřirozené barvy.

Jelikož se jedná o aplikaci pro OS X, tak se počítá s tím, že budete používat Apple Trackpad. Samozřejmě zde tedy nechybí možnost ovládání gesty.
Zdroj: omahamagazine.com – původní foto
Foto upravené v Focus 3 s použitím možnosti custom (vlastní)

Možnost Custom je to, proč se vyplatí tuto aplikaci koupit, a co jí odlišuje od např. Snapseedu. Zde záleží jen na vaší kreativitě. K možnostem v postranním panelu přibylo nastavení zaostřovacího štětce. Tato funkce se mi opravdu zalíbila a její největší využití vidím ve zvýraznění lidí v davu. Když někoho fotíte v davu, vždy bude zaostřeno více lidí než potřebujete nebo chcete.

Závěr

Focus 2 je povedená aplikace, se kterou si vyhraje nejen profesionální fotograf, ale i amatér s kompaktem. Znáte to krásné rozostření, které vidíte na fotkách ze zrcadlovek. Tak touto aplikací můžete rozostření dodat svým fotografiím. Vím, že se to nemůže srovnávat se zrcadlovkou. To, jak fotku ozvláštníte, je jen na vaší kreativitě. Jen mě mrzí vyšší cena $19.99. Nyní je aplikace dostupná v prázdninové akci za $9.99.

Originál
Upraveno v Focus 2Žádné komentáře.

Přidejte svůj