dock – uvodni

Dock, jak ho používat? Můj první Mac – 1. díl

Vánoční nálada pomalu klesá a začínáme se těšit na nový rok. Bohužel pro většinu lidí to také znamená, že se musejí na několik dní před Novým rokem vrátit do práce. Protože věříme, že některým z vás Ježíšek pod stromeček nadělil nové jablečné pracovní stoje, rozhodli jsme se zahájit novou sérii článků Můj první Mac. V dnešním prvním díle se podíváme na nejzákladnější a nejtypičtější část OS X, Dock. Ten nejen, že je součástí systému od nepaměti, ale zároveň se dočkal mnoha napodobenin pro Windows a dokonce zatvrzelí Apple fanoušci tvrdí, že se jím Microsoft nechal inspirovat při vzniku hlavního panelu Windows 7.

K čemu Dock slouží?

Dock je základní nedílnou součástí plochy každého Apple počítače. Slouží k rychlému spuštění aplikací, přístupu ke složkám a souborům. Na jeho levé straně naleznete aplikaci Finder, která slouží jako nativní průzkumník souborů v OS X. Na straně pravé naopak naleznete možnost, jak se souborů zbavit, Koš. Mezi těmito dvěma pevně umístěnými prvky se nachází zleva zástupci aplikací a zprava od koše složky a soubory. Při prvním zapnutí Macu se Dock nachází dole na obrazovce a sídlí v něm nativní aplikace OS X vybrané inženýry Applu.

Výchozí Dock v čisté instalaci OS X El Capitan

Výchozí Dock v čisté instalaci OS X El Capitan

 

Nepoužívané aplikace z Docku odstraňte.

Jako zkušený uživatel OS X doporučuji, abyste aplikace, které nepoužíváte, z Docku vyhodili. Položky můžete smazat jejich přetažením na ikonu Koše, nebo vytažením ikony z jejího místa do prostoru plochy. Výrazně tím Dock zpřehledníte a při velkém množství spuštěných aplikací se vám neroztáhne na celou šíři monitoru.

Dock pouze s používanými aplikacemi

Dock pouze s používanými aplikacemi

 

Připněte na Dock často používané složky.

Pokud často používáte některé dokumenty a složky, můžete je přetáhnout vedle ikony koše, kde se k Docku připnou. Velmi praktické je to například u složky Stažené soubory, která se ve výchozím stavu právě vedle koše nachází. Podobným příkladem může být složka Škola, Dokumenty nebo Obrázky.

Dock s oblíbenými soubory a složkami

Dock s oblíbenými soubory a složkami

 

Malý Dock šetří místo na pracovní ploše.

Jestliže používáte MacBook s úhlopříčkou displeje 11″, 12″ nebo 13″, jistě oceníte možnost zmenšení velikosti Docku. To provedete pomocí tažení za oddělovač aplikací a složek, nebo pomocí posuvníku velikosti v Předvolbách systému. Osobně Dock zmenšuji minimálně o jednu třetinu oproti jeho výchozí velikosti. Při těchto rozměrech jsou ikony aplikací stále dostatečně velké, ale zároveň se mi o znatelné místo zvětší pracovní plocha.

Ukázka zmenšeného Docku

Ukázka zmenšeného Docku

 

Dock na straně umožní lepší práci s dokumenty.

Pokud často pracujete s textovými dokumenty nebo byste nevyužívali celoobrazovkový režim aplikací, můžete využit možnosti přemístění Docku na pravou nebo levou stranu obrazovky, čímž na pracovní ploše získáte maximální vertikální prostor pro práci. Osobně mi vyhovuje umístění na pravé straně plochy. Naopak nejpraktičtější je umístění vlevo, kde se vám Dock přiblíží nejblíže hornímu menu, díky čemuž nebudete při přepínání aplikací pomocí Docku přejíždět myší celou plochu.

Ukázka praktického umístění Docku na levé straně plochy

Ukázka praktického umístění Docku na levé straně plochy

 

dock - zaver

Věřím, že se vám tento první díl nové série článků Můj první Mac líbil. A doufám, že tipy byly pro nové Mac uživatele užitečné a že se budou těšit na další díl této série. Snad jsem ukázal něco zajímavého i pro stávající čtenáře. 
Žádné komentáře.

Přidejte svůj