3d_NTFS10_high

Jak používat disky/NTFS disky v OS X i Windows bez problémů?

Každý z nás se nachází ve světě, kde na Windows narazíte na každém rohu, proto je dobré mít všechny  přenosné úložiště (USB Disky a Externí Disky atd.) připravené na to, že je budete potřebovat připojit k PC nebo Macu s nainstalovanými Windows. Nejlepší způsob je podle mě disk naformátovat na ExFAT, jelikož tento souborový systém podporuje jak OS X, tak od verze XP (SP2) i Windows. Určitě nepoužívejte FAT32, jelikož zde je omezení velikosti souborů na maximálně 4 GB. Pokud k vašemu Macu připojí někdo disk naformátovaný do NTFS, což je nejčastěji používaný souborový systém, tak můžete data pouze číst (jen kopírovat z disku do Macu). Pokud byste chtěli data zapisovat, je potřeba do OS X nainstalovat nějakou utilitu, která vám to umožní. Podle mě nejlepší a nejspolehlivější je program  Paragon NTFS for Mac OS X. Tento program sice není zdarma, ale stojí za to. S alternativami, které jsou free, jsem měl vždy problémy. Často nešlo disk odpojit a data se špatně zapisovala.

Jak disk naformátovat na ExFAT v OS X?

1) Připojte požadovaný disk.
2) Otevřete aplikaci Disková utilita.
3) Klikněte na název disku, který chcete naformátovat.
4) Přepněte se na záložku „Smazat“.
5) Vyberte „Formát:“ ExFAT.
6) Disku můžete dát název, ale není to podmínkou.
7) Formátování (mazání disku) spustíte kliknutím na tlačítko „Smazat…“
8) Nyní tuto akci potvrdíte.
9) To je vše, nyní můžete bez problému disk používat v OS X i Windows.
Výběr disku.
Výběr souborového formátu.
Potvrzení formátování.
Průběh formátování.

Používání Paragon NTFS for Mac OS X.

Funguje to tak, jak je uvedeno na stránkách programu. Nainstalujete, restartujete Mac a používáte. Na NTFS disky bez problémů zapisuji i je čtu. NTFS disky jdou softwarově odpojit stejně jako disky formátované pro OS X. Program se usadí v „Předvolbách systému“, všechno nastavení je česky. Při používání tohoto programu nastavujete startovací disk (BOOTCAMP) zde, jelikož ze standardní nabídky Startovací disků zmizí. Tento program může v případě potřeby vypnout a kdykoli ho zase v nastavení aktivovat. Cena se v přepočtu pohybuje kolem 510 Kč, ale opravdu to stojí za to. Program se občas objeví v nějaké akci, kdy je nabízen zdarma.
Po přečtení tohoto návodu se už nemusíte vyhýbat přesouvání souboru mezi Mac a PC přes USB disky. Můžeme říct: Jste plně kompatibilní.
 
Stránky programu jsou zde, také můžete vyzkoušet 10 denní trial verzi zdarma.Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
  1. Michaela Listová

    Zdravím,
    můžu se zeptat, jestli neumíte poradit, jaký program je ideální využít místo Paragon NFTS, který už zjevně není dostupný? Díky.


Post a new comment