zaloha-pred-macos-sierra

Jak zálohovat pracovní Mac před aktualizací na macOS Sierra?

Tento týden v úterý 20. září Apple uvolnil veřejně ke stažení finální verzi nového operačního systému macOS Sierra. Protože mnoho z vás používá svůj jednniný Mac v práci či škole, stejně jako já, určitě se chcete vyhnout situaci, kdy nepodařená aktualizace vyřadí váš hlavní pracovní stroj na jeden až dva dny z provozu. V tomto návodu si ukážeme, jak takové situaci předejít a jak z ní co nejrychleji pryč.

Při aktualizaci systému není cílem být první.

V euforii při čekání na uvolnění nového systému často zapomínáme na zvýšené riziko chyby, kterému se vystavujeme při aktualizaci. To platí tím víc, čím je naše zařízení starší. Nutně nemusí dojít k spadnutí aktualizace, ale často se stává, že některé služby a programy si s novým prostředím nesednou. Jako naschvál to bývají zrovna aplikace, které potřebujeme pro naše fungovaní v práci a škole.

macos-sierra-automaticke-odemykani

Dva roky nazpět jsem napsal návod, který popisoval vytvoření klonu vašeho startovacího disku na externí médium. To se následně v případě potřeby mohlo použít přímo ke spuštění systému. Dnes ale počítáme, že nebude tak nadšení, jako jsme bývali i my, ale nejprve počkáte. Ověříte si kompatibilitu pro vás důležitých služeb a poté začnete s aktualizací. Proto nebudete potřebovat přímo spustitelnou zálohu, se kterou byste přečkávali přechodné období nefunkčních a padajících aplikací, ale postačí méně „geek“ záloha, která zajistí rychlou obnovu původního systému, pokud by došlo k chybě aktualizačního programu.

Co budete potřebovat?

 • Počítač Mac k záloze a následné aktualizaci systému.
 • Externí úložiště s volným místem o velikosti vašeho interního disku, nebo minimálně dat, která máte na interním disku uložená. Výhodou je rychlé rozhraní USB 3 nebo Thunderbolt, jinak nezískáte rychlou obnovu a i vytváření zálohy bude trvat zbytečně dlouho.

Na úložišti mohou být i jiná data. V tomto návodu nebudeme nic mazat, pokud se nepřekliknete. Jen vytvoříme nový soubor, ve kterém bude zazálohovaný váš Mac. Záloha dle tohoto návodu není závislá na Time Machine, přesto tento postup doporučuji pro vytvoření sekundární zálohy, která v případě chyby zajistí rychlou obnovu, ale nebude jedinou záchranou vašich dat.

Jak vytvořit zálohu do obrazu disku?

 1. Připojte externí úložiště k vašemu Macu.
 2. Klikněte na Apple logo –> O tomto Macu –> Úložiště. Zde zkontrolujte, že máte na připojeném úložišti dostatek volného místa.
 3. Otevřete Diskovou utilitu. Naleznete ji ve složce Aplikace –> Utility –> Disková utilita.00001-diskova-utilita
 4. Klikněte na Soubor –> Nový obraz –> Obraz ze složky (Klávesová zkratka Shift+Cmd+N).00002-obraz-ze-slozky
 5. Nyní vyberte „složku“, v našem případě celý startovací disk „OSX“.00004-vyber-disku-osx
 6. V dalším okně zvolte název souboru zálohy (obrazu disku). Například „zaloha_el-capitan“. Položka „Kam:“ určuje místo, kam bude záloha uložena. Zvolte dříve připojené externí úložiště. Neumisťujte zálohu do žádné složky.00006-vyber-ciloveho-disku
 7. V parametrech souboru ponechte položku šifrování na možnosti „žádné“ a formát obrazu zvolte „pouze čtení“.00005-pouze-pro-cteni
 8. Nastavení parametrů zálohy (obrazu disku) potvrďte tlačítkem „Uložit“.
 9. Systém vás nyní požádá o zadání hesla k vašemu už. účtu. Dialog potvrďte stisknutím „OK“.00007-heslo-spravce
 10. Objeví se nové okénko, kde můžete sledovat průběh vytváření zálohy (obrazu disku).00008-pru%cc%8abeh-zalohy
 11. Záloha je dokončena. Pokud se nic nepokazilo, systém vypíše zprávu „Operace proběhla úspěšně“. Tu odkliknete tlačítkem „Hotovo“.00009-zaloha-vytvorena

Pokud si chcete zkontrolovat, že záloha obsahuje pro vás důležité soubory, stačí na soubor zálohy (obraz disku) dvakrát kliknout. Systém jej připojí jako virtuální médium a vy si můžete zazálohovaná data zkontrolovat. Nezapomeňte ale, že se jedná o soubor ve formátu „pouze čtení“.

Věřím, že soubor zálohy, který jste právě vytvořili, nebudete nikdy potřebovat. Přesto by tento návod byl poloviční, kdyby jsem vám neukázal, jak data obnovit. Návod na obnovu systému i jednotlivých souborů naleznete na druhé stránce tohoto článku.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj