zaloha-pred-macos-sierra

Jak zálohovat pracovní Mac před aktualizací na macOS Sierra?

Pokud došlo při aktualizaci operačního systému k chybě nebo v lepším případě pokud vás jen zajímá, jak probíhá obnova dat, v následujících řádcích se dozvíte podrobný postup pro několik verzí operačního systému OS X/macOS. I když jsem se snažil pokrýt co největší spektrum chyb a uživatelů, z vlastní zkušenosti bohužel vím, že nemusí dojít jen k poškození systémových souborů, což vyřeší obnova pomocí tohoto návodu, ale může se poškodit diskový oddíl či dokonce fyzické úložiště. To jsou již extrémní případy a rozhodně vás tím nijak nechci odradit od instalace nových verzí macOS. Jednoznačně zastávám myšlenku, že je lepší aktuální OS než se kvůli obavám z aktualizace držet u i několik let starého systému.

V závěru návod naleznete i lehké nastínění situace, co dělat, když se nepovede obnovit ani záloha.

Jak obnovit zálohu z obrazu disku?

 1. Vypněte svůj Mac.
 2. Připojte k vašemu Macu externí úložiště, na které jste uložili soubor zálohy (obraz disku).
 3. Připravte si ruku na klávesy „Cmd“ a „R“. Po stisku zapínacího tlačítka a zaznění uvítacího tónu zmáčkněte připravenou kombinaci kláves. Pokud se nespustí obnova systému zkuste stejný postup s přídaním klávesy „Alt“ („Option“).
 4. Až Mac načte okno se seznamem OS X Utilit, spusťte Diskovou Utilitu.os x utilities - obnova os x
 5. Klikněte na Soubor –> Otevřít obraz disku (Klávesová zkratka Alt+Cmd+O). V nově otevřeném podokně vyhledejte soubor zálohy (obraz disku) a otevřete jej. Záloha by se měla objevit ve skupině „Obrazů disků“ ve sloupečku na levé straně okna Diskové utility.otevrit-diskovy-obraz
 6. Pokud se vám Mac načetl ihned po stisknutí kláves „Cmd“ a „R“, je velmi pravděpodobné, že se setkáte s novým rozhraním Diskové Utility, které jste používali při vytváření zálohy v OS X El Capitan. V tom případě budete postupovat podle následujících kroků.
  1. Ve skupině interních disků vyberte disk (v našem případě „OSX“), na který chcete obnovit zálohu.vybrani-interniho-disku
  2. V menu Úpravy klikněte na položku Obnovit… (Klávesová zkratka Shift+Cmd+R).menu-upravy-obnovit
  3. Nyní vás Mac vyzve k vybrání svazku (disku nebo obrazu disku), který chcete obnovit na interní disk. Dříve otevřený soubor zálohy by se měl objevit na konci roletového menu. Od ostatních disků jej odlišuje bílá ikona vedle názvu. Pokud se tak z nějakého důvodu nestalo, tlačítkem „Obraz…“ jej můžete znovu vyhledat na připojeném externím úložišti.vyber-obnovovaciho-disku
  4. Stisknutím tlačítka „Obnovit“ zahájíte přenos dat. Objeví se okénko, kde můžete sledovat průběh obnovy zálohy na interní disk.
  5. Obnova je dokončena. Pokud se nic nepokazilo, systém vypíše zprávu „Operace proběhla úspěšně“. Tu odkliknete tlačítkem „Hotovo“.obnova-dokoncena
 7. Pokud se vám počítač Mac načetl až při druhém pokus s klávesami „Alt“, „Cmd“ a „R“, je pravděpodobné, že se setkáte s původním rozhraním Diskové utility, která byla součástí systému do verze OS X Yosemite. V tom případě budete postupovat následujícími kroky.
  1. Ve skupině interních disků vyberte disk (v našem přadě „OSX“), na který chcete obnovit zálohu, a přepněte se na položku „Obnova“ („Restore“).
  2. Do políčka „Zdroj:“ („Source:“) přetáhněte z levého postranního panelu otevřený soubor zálohy (obraz disku). Pokud se na tomto místě z nějakého důvodu nenachází, tlačítkem „Obraz…“ („Image…“) jej můžete znovu vyhledat na připojeném externím úložišti.
  3. Do políčka „Cíl:“ („Destination:“) přetáhněte cílový interní disk, na který chcete data obnovit. Ten taktéž naleznete v levém postranním panelu ve skupině interních disků.
  4. Stisknutím tlačítka „Obnovit“ („Restore“) zahájíte přenos dat. Objeví se okénko, kde můžete sledovat průběh obnovy zálohy na interní disk.
  5. Obnova je dokončena. Pokud se nic nepokazilo, systém vypíše zprávu „Operace proběhla úspěšně“. Tu odkliknete tlačítkem „Hotovo“ („Done“).
 8. Obnova zálohy je dokončena. Nyní by měl po restartování vašeho počítače Mac naběhnout váš operační systém tak, jak vypadal před pokusem o aktualizaci.

Pokud se tak nestalo, nezoufejte. O data nepřijdete. Jen budete muset nejprve provést čistou instalaci macOS a poté obnovit data. To provedete buď pomocí Time Machine, na kterou jsme na začátku článku upozorňovali, nebo pomocí otevření vytvořeného souboru zálohy v čistém systému a manuálním překopírováním svých data.

Věřím, že jste druhou část návodu nemuseli použít. Pokud ano, dejte nám vědět, jak obnova dopadla. Případně, pokud nastala nějaká neočekávaná situace, nebojte se nás zeptat, rádi vám odpovíme na všechny vaše dotazy.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj