Snímek obrazovky 2013-03-27 v 19.59.58

Jak zmenšit velikost iTunes knihovny?

Pokud máte málo místa na disku, nebo vám přijde zbytečné schovávat na macu instalace aplikací pro vaše iOS zařízení, máte dvě možnosti. Začnete používat iCloud a při restoru zařízení budete muset vše stahovat z App Store, nebo si svoji knihovnu zmenšíte podle tohoto návodu a instalace aplikací schováte někam na NAS, nebo externí disk.

1) Na externím disku, NASu, nebo jiném externím úložišti vytvoříme složku „iOS App“ (nebo jinak, je důležité, aby jste věděli, že zde se budou nacházet aplikace pro iOS zařízení).
2) Otevřeme složku /Domovská složka uživatele/Hudba/iTunes/iTunes Media/Mobile Applications/.
3) Označíme všechny soubory.
4) Zkopírujeme je do námi vytvořené složky na externím uložišti.
5) Ve složce na interním disku /Domovská složka uživatele/Hudba/iTunes/iTunes Media/Mobile Applications/ odstraníme všechny soubory (nestačí jen vyhodit do koše).
6) Otevřeme iTunes.
7) V knihovně se přepneme na položku Aplikace.

8) V horní nabídce vybereme Soubor/Přidat do knihovny…

9) Vyhledáme složku s aplikacemi na externím úložišti.
10) Označíme všechny soubory.
11) Potvrdíme Otevřít.
12) Nyní u každé aplikace potvrdíme Nahradit (u uživatelů s hodně aplikacemi to může být otravné, ale nenašel jsem způsob, jak to potvrdit jednotně).

13) Máme hotovo.

Jediný problém tohoto řešení jsou aktualizace. Pokud aktualizujete aplikaci v iTunes, musíte jít do složky Mobile Applications na interním disku a soubor, co se stáhl, zkopírovat na externí úložiště a vymazat jeho starší verzi. Poté musíte odstranit stažený soubor ze složky Mobile Applications. Dále otevřít iTunes, na danou aplikaci kliknout pravím tlačítkem myší, zvolit položku Zobrazit ve Finderu a poté kliknout na Vyhledat a najít nový soubor na externím úložišti.

Jelikož aktualizace na macu stahuji jednou za čas, nepovažuji to za velký problém. A ačkoli popsané slovama to zabere několik řádku, když potom soubor kopírujete, je to operace maximálně na dvě minuty. Velkou výhodou tohoto řešení je, že máte stále iTunes knihovnu na svém macu a nemusíte externí disk připojovat při každém spuštění iTunes. Připojíte ho jen, když budete potřebovat pracovat s aplikacemi.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj