os-x-yosemite-TechCrunch

Jak zrychlit Mac po instalaci OS X Yosemite?

Také se váš Mac začal po instalaci nového OS X Yosemite déle rozmýšlet, co udělá nebo se mu nechce hned po probuzení pracovat, či je dokonce celý systém línější? Dnes si ukážeme několik způsobů, jak zrychlit váš Mac, kterému, jelikož čtete tento článek, nový systém úplně nesedl. Pokud se ve vašem systému vyskytuje velké množství chyb, je možné, že aktualizace neproběhla v pořádku, a bude lepší provést čistou instalaci operačního systému pomocí obnovovacího oddílu, nebo z vytvořeného instalačního flash disku.

1. Každý efekt zatěžuje grafickou kartu

Někomu se nový průhledný vzhled líbí, někomu přijde jako pro děti ze školky. To nyní nebudeme řešit a ukážeme si, jak průhledná skla vypnout a odlehčit tak grafické kartě.

 1. Otevřete Předvolby systému/Zpřístupnění/Monitor.
 2. Zaklikněte položku „Snížit průhlednost“.

vypnutí průhlednosti

2. Ne vždy jde o výkon vašeho Macu

Při aktualizaci systému může dojít ke změně oprávnění u položek na vašem disku a tím dochází ke zpomalení celého systému a hlavně operací se soubory, které mají změněná práva.

 1. Restartujte Mac.
 2. Po zaznění uvítacího tónu držte klávesu „alt“.
 3. Po zobrazení výběru disků zvolte OS X 10.10 Recovery. (Nebo „Obnova OS X 10.10“ a další podobné názvy)
 4. Po načtení spusťte „Disk Utility“.
 5. Vyberte celý disk.
 6. Klikněte na tlačítko „Ověřit oprávnění na disku“
 7. Poté zvolte „Opravit oprávnění na disku“.
 8. Po dokončení oprav zavřete „Disk Utility“.
 9. V horním menu klikněte na „OS X Utilities“ a zvolte „Ukončit OS X Utilities“.
 10. Nyní klikněte na tlačítko „Restartovat“.

choose-disk-utility-os-x-utilities

3. Vypněte nepotřebné funkce

Jednou z nepotřebných funkcí, o které si to pravděpodobně myslí i Apple, jelikož už delší dobu neproběhla žádná změna, je Dashboard. Díky jeho vypnutí ušetříte i nějaký ten MB z operační paměti.

 1. Otevřete Předvolby Systému/Mission Control.
 2. U položky „Dashboard:“ zvolte stav „Vypnuto“.

vypnutí dashboard

Spotlight se sice pro mě neřadí mezi zbytečné funkce, ale především na starších počítačích s klasickým pevným diskem je jeho vypnutí znatelné. U nových Maců s SSD nebo Fash Disky je vypnutí zbytečné.

 1. Otevřete aplikaci „Terminál“.
 2. Vložením a spuštěním tohoto příkazu klávesou „Enter“ vypnete Spotlight. Příkaz: „sudo launchctl unload -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.metadata.mds.plist“.

Zapnutí služby Spotlight provedete tímto příkazem:

„sudo launchctl load -w /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.metadata.mds.plist“

vypnutí spotlight

Jak vypnout Oznamovací centrum

Pokud máte pocit, že je váš Mac opravdu zpomalen, můžete vypnout i „Oznamovací centrum“.

 1. Otevřete Terminál.
 2. Spusťte tento příkaz: „launchctl unload -w /System/Library/LaunchAgents/com.apple.notificationcenterui.plist“.
 3. Poté tento příkaz: „killall NotificationCenter“.
 4. Zavřete Terminál.

Obnovení Oznamovacího centra

 1. Do terminálu vložte tento příkaz: „launchctl load -w /System/Library/LaunchAgents/com.apple.notificationcenterui.plist“.
 2. V menu aplikace „Finder“ klikněte na položku „Otevřít/Otevřít složku…“.
 3. Otevřete tuto složku /System/Library/CoreServices/.
 4. Zde najděte aplikaci „Oznamovací centrum“ a spusťte ji.

vypnutí oznamovací centrum

4. Yosemite je žrout RAM

Pokud máte Mac s operační pamětí 2 nebo 4 GB, který neumožňuje rozšíření paměťi RAM, je důležité si udržovat minimálně 15 GB volného místa na disku, které systém může využít jako virtuální operační paměť. Použití „Virtuální RAM“ je užitečné především na Macích s SSD. Funkce „Virtuální RAM“ funguje automaticky, není tedy potřeba žádné nastavení.

rozšíření paměti RAM

Doufáme, že vám námi uvedené triky pomohly k alespoň trošku viditelnému zrychlení. Samozřejmě se vždy jedná o softwarové úpravy, takže se nikdy nebude jednat o nijak závratné způsoby zrychlení vašeho Macu. Pro znatelné zrychlení jakéhokoliv počítače vždy platí, pokud můžeš upgraduj. Nejznatelnější a nejzákladnější vylepšení spočívá ve zvýšení paměti RAM (Na MIN 8, nejlépe 16 GB.) a výměny klasického pevného disku za SSD. Pro majitele starších MacBooků Air (<2012) zbývá jen možnost koupit nový rychlejší disk.
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
 1. Kejml

  Díky za zajímavý článek! Zrovna pátrám, proč můj Mac MID2012 s 16 GB RAM najednou tak hrozně zpomalil (Yosemite mám od samého začátku a v pohodě) a proč je využití RAM, při běžné práci na netu s Chrome, Finderem, kalendářem a Terminálem, 93%…

  • Kryštof Woldřich

   OS X Yosemite je velkým žroutem operační paměti RAM, ostatně jako i předešlé verze OS X. Přesto co popisujete vypadá na jiný problém, zaviněný nějakou aplikací třetí strany, jelikož 16 GB je dostatek místa i pro velmi náročné uživatele, kteří nemají otevřený pouze Chrome.


Post a new comment