mac-flashback-virus

Jaký Antivir pro Mac OS X?

Antivirus pro Mac? To je nějaký překlep, ne? Před několika lety možná ano, dnes je na trhu 8 firem, které nabízejí svojí antivirovou ochranu nejen pro PC svět, ale také pro OS X. Dnes bych se chtěl zaměřit na to, proč si vlastně antivirový program na mac nainstalovat, zda to má nějaký smysl nebo je to jen nový způsob firem získat peníze, když na PC už všichni licence mají.

Proč si antivir instalovat?

Nebudeme si lhát, ale i na OS X se čas od času nějaký ten škodlivý program vyskytne, nechci používat úplně slovíčko vir, protože těch plnohodnotných v PC světě oproti malware, podvodným webům a e-mailům, také moc není. Pokud svůj mac používáte ve firmě, kde denně vyměňujete data s ostatními PC s nainstalovanými Windows, tak zde je nainstalování si antivirového programu otázka v podstatě vaší slušnosti a ohleduplnosti k ostatním. Jde o to, že na svém USB disku můžete mít škodlivý software/vir, který je pro váš mac absolutně neškodný, ale pro Windows to může být poslední soubor, který před virtuální smrtí spustí.

Jak jsem již zmínil, na macu se také občas vyskytne nějaký ten škodlivý kód, takže pokud máte tajná data o jaderné bezpečnosti a přístupové kódy k jaderným hlavicím, určitě nebude na škodu nainstalovat si alespoň ten zdarma dostupný antivir. Místo toho, že budete čekat až sám Apple vydá bezpečností záplatu.

Ovšem pokud jste běžný uživatel, který na macu nemá tajné soubory CIA, tak jste pro svůj mac vekou hrozbou hlavně vy sami. To stejné platí pro Windows, ovšem jak známo, zde se traduje, že si stačí otevřít internetový prohlížeč bez antiviru a už se vám minimálně nějaký otravný reklamní prográmek do počítače stahuje, což je nepříjemné, ale stále nepřicházíte o peníze ani vaše zprávy s kamarády. Na macu se zapnutým firewall se na internetu při obezřetném chování nemáte čeho obávat. Ohrožení se ale nachází na dnes nejnavštěvovanějším webu sociální síti Facebook a jestli jste členem některé z úžasných skupin „Přidej sem koho chceš“ tak se dostáváte do nebezpečí, že vás podvodná webová stránka ošálí a vy do ní zadáte v tom lepším případě jen heslo ke svému Facebook účtu. V horších případech můžete přijít o peníze a není to dávno, co se falešná stránka vydávala za kontrolu účtu Apple ID, kde jste měli zadat platební udaje pro ověření totožnosti.

Právě protože existují tyto multiplatformní viry vyplatí se zamyslet nad tím, jak se na internetu chovám a jak by mi mohl antivir vlastně zpříjemnit užívání výhod internetu.

Při psaní tohoto článku čerpám také z informací, které jsem nabyl na přednášce o bezpečnosti na festivalu iCON Prague 2014, kde firma ESET prezentovala svoje bezpečností řešení pro mac, které jste mohli vyhrát v naší Velké vědomostní soutěži. Také se na našem webu objeví recenze tohoto programu, jakmile ho pečlivě prověříme.

 Jaký mám výběr?

Velice poctivě zpracovanou porovnávací tabulku lze nalézt na stránkách firmy avast!, ovšem v rámci konkurenčního boje se zde na některé drobnosti pozapomnělo, takže v naší tabulce neuvidíte sice všechny antivirové programy dostupné pro mac, ale zato je to opravdu poctiví přehled od nestranného pozorovatele. Na svém macbooku totiž nepoužívám žádný antivirový program, pouze nativní firewall. Do tabulky jsem vybral ty nejznámější a u nás v Česku nejpoužívanější ochranná řešení.

avast-logo-table vseal  kaspersky_logo ESET-LOGO-2014-positive
 avast!  Norton  Kaspersky  ESET
 Ochrana dat  ANO  ANO  ANO  ANO
 Ochrana emailů  ANO  ANO  ANO  ANO
 Ochrana před nebezpečnými weby  ANO  ANO  ANO  ANO
 Kontrola IM (Instant Messaging, př. iMessages)  NE  ANO NE ANO/SOCIÁLNÍ SÍTĚ
 Skenování souborů přetažením myši  ANO  ANO  ANO  ANO
 Virtuální klávesnice  NE NE  ANO  NE
 Rodičovská kontrola  NE  NE  ANO  NE
 Kontrola výměnných  médii  ČÁSTEČNĚ  ČÁSTEČNĚ  ČÁSTEČNĚ  ANO
 Zabezpečení sociálních sítí  NE  NE  NE  ANO
 Cena  ZDARMA  $49.99  $59.95  $39.99

Pokud se o antivirových programech pro OS X chcete dozvědět více, určitě nevynechejte naši recenzi populárního komplexního ochranného řešení Cyber Security for Mac od našich slovenských přátel z firmy ESET.
Přidáno 4 komentářů

Přidejte svůj

Post a new comment