k480_top

Klávesnice Logitech K480 – Jeden meč vládne všem!

7.8
Celkové hodnocení

Logitech K480 je klávesnice speciálně upravená pro všechny typy zařízení, která na svém pracovním stole můžete najít. Jedná se o originální spojení malé desktopové klávesnice bez numerického bloku s univerzálním stojánkem pro chytré telefony a tablety všech značek a velikostí. Jak se toto spojení a optimalizace klávesnice pro zařízení s Windows, OS X, iOS a Androidem povedlo si řekneme v následujících řádcích recenze.

  Vzhled, kvalita zpracování

Logitech K480 se vyrábí ve dvou barevných variantách. Bílá s šedými doplňky výborně doplňuje design maců a černá s zářivou žlutozelenou se naopak hodí ke klasickému tmavému vzhledu PC monitorů. Při první k480_koleckopohledu na klávesnici upoutá vaši pozornost přepínací kolečko, které na rozdíl od toho u Apple Watch má opravdu užitečnou funkci, pomocí něj vybíráte zařízení, na kterém chcete aktuálně pracovat. Svoji práci můžete rozdělit až mezi tři zařízení, což odpovídá klasické sestavě Mac, iPad a iPhone.

Jelikož klávesy jsou na rozdíl od Apple Keyboard zaoblené lze od sebe jednotlivá tlačítka lépe odlišit, samozřejmě se tím zmenšuje celková plocha kláves, ovšem nejedná se o nic závratného a psaní je pohodlné jak pro velké pánské, tak i malé dámské ruce. Téměř kulatá tlačítka se nemusejí líbit všem, proto vzhledové ohodnocení nechám na Vás. Jak si Logitech dal záležet na tvarovém opracování jednotlivých kláves, tak se šetřilo na jejich označení, které je řešeno pouze klasickým nalepením znaků na klávesnici, toto řešení by mohlo časem způsobit zmizení často používaných kláves a především je typické pro základní levnější klávesnice.

k480_logitechPři vybalení klávesnice K480 z krabice si povšimnete výrazně větší váhy v porovnání s konkurencí. To ovšem není nijak na škodu, jelikož klávesnice má plnit funkci stojánku i pro velké 10″ tablety, které, díky své váze, bez problémů udrží na místě bez nutnosti přidržování celku pro zabránění posouvání při používání dotykového displeje. S vyšší váhou a integrovaným stojánkem se spojují také vetší rozměry hloubky a zdvihu celého těla. Klávesy umístěné výš než jsem zvyklí z MacBooku Air mi při psaní nedělaly potíže. I přes to, že změna je znatelná, za pár minut psaní jsem mohl pohodlně pokračovat v práci. Při prohlížení klávesnice si krom hmotnosti lze povšimnout také povrzávání několikadílné plastové konstrukce. Naštěstí nás nelibé zvuky opustí hned při položení klávesnice na desku pracovního stolu a nevrátí se ani při psaní dlouhých textů. A jelikož se nejedná o cestovní příslušenství, myslím, že můžeme přimhouřit oči. Při psaní je klávesnice přibližně stejně hlučná jako již zmiňovaná klávesnice od Applu.

Od produktů firmy Logitech jsem si v poslední době zvykl na nabíjení příslušenství pomocí standardního Mirco USB konektoru, bohužel klávesnice Logitech K480 se drží klasického zdroje energie, tužkových baterií. Jako uživatel se ale nemusíte ničeho obávat, při výměně baterií si pravděpodobně jejich minulou výměnu pamatovat nebudete. Když vidíme, jak je klávesnice úsporná, mrzí nás, že volná energie není využitá například pro LED podsvícení kláves. Na druhou stranu tím by došlo samozřejmě ke zkrácení životnosti baterií a také se počítá především s využitím na pracovním stole, kde se vždy nějaká ta lampička najde.

k480_prepinac

  Uzpůsobení pro všechny systémy/zařízení

Když se zaměříme na Logitech K480 více jako na stojánek, jedná se o jednoduchou štěrbinu nad řadou funkčních kláves, která bez problémů udrží i iPad první generace. Stojánek můžete využít například pro tablet a telefon s tím, že obě zařízení musejí být v poloze na výšku, nebo jej můžete použít jen pro iPad postavený na šířku, což je variant mnou více využívaná. Pokud v klávesnici máte umístěné nějaké zařízení, vyřeší se tím absence podsvícení, jelikož displej iPadu bez problémů osvítí prostor před sebou. Stejně jako celá klávesnice je přizpůsobena pro práci na všech hojně používaných operačních systémech, tak i její stojánek je dostatečně rozměrný, aby pojal tenké i tlusté tablety a telefony všech značek (Nové iPady Air se do stojánku vejdou i včetně obalu Smart Case.).

 Jak se na ní píše?

Rozložení klávesnice je stejné jako u již několikrát porovnávané klávesnice od Applu, takže především pro uživatele MacBooků/iMaců (s Apple Wireless Keyboard) nebude problém si rychle zvyknout na tuto klávesnici. Přestože samotná základna je vyšší než MBA, vůbec mi to nevadí. Jako uživateli utrabookové klávesnice mi více vadilo, že musím klávesy „hlouběji“ stisknout. Samozřejmě pokud jste zvyklí používat jakoukoliv obyčejnou chiclet klávesnici můžete Logitech K480 hned začít používat. Mnohým uživatelům může u klávesnice určené pro domácí použití chybět numerický blok, avšak osobně jsem z notebooků zvyklí na jeho absenci. Když ho klávesnice má, jen mi překáží. Raději volné místo využiji pro přidání trackpadu a klasické myši.

k480_commandSpodní a horní řádek funkčních kláves je odlišen od ostatních mírným vypuknutím, které zprvu může evokovat hmatové rozdělení textové „písmenkové“ části klávesnice od zbytku. V praxi jsem shledal, že se více jedná o designovou záležitost. Jak již je zvykem u klávesnic těchto rozměrů, kurzorové šipky jsou vměstnány do prostoru o velikosti tří plnohodnotných kláves. Díky zmenší jejich velikosti na 1/2 standardní klávesy jsou dobře hmatově odlišitelné. Vítku mám jen k oddělení šipek nahoru a dolu, kde by seříznutí dotýkajících se stran kláves mohlo začít o nějaký milimetr dříve, aby došlo k opravdu jednoznačnému odlišení.

Přesto, že popisky klávesnice Logitech K480 jsou na samotných tlačítkách nalepena, není v nabídce česká QWERTZ varianta a uživatelé se budou muset spokojit s anglických rozložením klávesnice, které v některých případech, pokud zapomenete, kde se nachází česká písmenka s háčkem, bude dělat neplechu. Z osobní zkušenosti mohu ale potvrdit, že to není problém tak velký, jak se zdá. Celou tuto recenzi s háčky a čárky jsem napsal na anglickém rozložení K480 a až na některé chvíle, kdy jsem se překlep a poté jsem zjistil, že na klávesnici znak nenaleznu, jsem neměl problém s psaním českých znaků.

  Závěr

Jedná se o klávesnici „střední“ třídy, jejíž zpracování odpovídá i její ceně 1300 Kč. Za ty dostanete kvalitní klávesnici plnou vychytávek, které oceníte především v multiplatformní domácnosti. Jako Apple fanouška mě lehce mrzí upřednostnění PC světa na klávesách Start a Alt, kde se mi občas stávalo, že mě bílí text upoutal více a poté mi přestali fungovat klávesové zkratky do té doby, než jsem si uvědomil, že pro Mac platí spodní šedé popisky. Klávesnice je dostatečně kontrastní i pro práci za zhoršených světelných podmínek. Přepínání mezi třemi zařízeními funguje svižně a nebude Vás při běžném psaní zdržovat, ale samozřejmě, pokud se budete snažit, lze začít psát, ještě než se zařízení spárují. Nezapomeňte, že iPad v klávesnici Vám zabere místo před obrazovkou a proto je dobré umístit monitor na nějaký stojánek nebo držák, aby místo k zvýšení produktivity nedošlo k zakrytí hlavního monitoru. Klávesnici můžete v obou barevných variantách zakoupit za cenu cca. 1 300 Kč.

Pro více technických parametrů se podívejte na stránky výrobce.

Otevřít portál Heureka.cz pro nejaktuálnější nabídku Logitech K480.

Klady

  • Až 3 zařízení
  • Univerzální stojánek
  • Velký enter
  • Speciální klávesy pro Android, iOS, OS X a Windows
  • Cena

Zápory

  • Tužkové baterie
  • Nalepené popisy kláves
  • Rozlišení šipek nahoru/dolu

Celkové hodnocení


Design
8
Kvalita zpracování
6
Funkce
9
Cena
7
Výdrž baterie
9
Žádné komentáře.

Přidejte svůj