logitech type+ uvodni

Logitech Type+ pro iPad Air

Klávesnice k iPadu. To je velmi rozporuplné téma, které ještě do předposlední verze jablečného tabletu i sám Apple, dalo by se říct, odsuzoval. Ovšem časy se změnily. Konkurence ze strany Microsoftu s jeho 12″ tabletem Surface 3 Pro sílí a skupina uživatelů, kterým výkon iPadu dostačuje i pro nejnáročnější práci, kterou dřív dělali na svém PC, se zvětšuje. Jediným zádrhelem zdá se být chybějící fyzická klávesnice, která vždy překoná sebelepší softwarovou náhražku. Tomuto trendu se časem podvolil i Apple a proto dnes testovanou klávesnici a některé další můžeme najít i v Apple Online Store. Jak se u novinky z loňského roku Type+ podařilo Logitechu zpracovat klávesnici a s ní sdružený obal, si řekneme v následujících řádcích recenze.

logitech type+ 7

Logitech Type+ jako masivní obal

Pokud si budete prohlížet obal s iPadem bez přímého srovnání s originálním Apple Smart Case, bude vám připadat, že se nezvětšila jen tloušťka, logicky o velikost klávesnice, ale že je pouzdro zbytečně moc rozpláclé i na výšku a šířku, což je zrovna u už tak akorát velkého 9,7″ iPadu Air nežádoucí jev. Naštěstí se z velké míry jedná o optický klam mohutných okrajů. Při přímém srovnání s minimalistickým Smart Case zjistíme, že v každém z rozměrů, šířce, výšce i hloubce, je Logitech Type+ větší přibližně o 5 mm, což z něj dělá o něco větší pouzdro, ale opravdu lehce přehlédnutelnou skrytou klávesnici.

logitech type+ 8

Logitech Type+ se vyrábí ve dvou barevných variantách, klasické nerušivé černé a poutavé u applistů oblíbené červené. Tyto barvy  se projevují na vnějším látkovém povrchu, který pro každého nemusí působit tak luxusně jako kožené potahy jiných pouzder, ale po několika týdenním testování jsem došel k závěru, že se jedná o mnohem odolnější a vhodnější materiál. Vhodnější především pokud máte problém s nepříjemným pocením rukou při dlouhém používání iPadu. Naopak na téměř dokonale vybraném materiálu mě zklamalo, jak v Logitechu vyřešili otvory pro kameru a zadní mikrofon. Ty jsou poměrně hrubě vyseknuty a na některých kouscích vykukují krátké vlákna látkového povrchu.

Vzhledem k větším rozměrům a těžším materiálům oproti Apple Smart Case bychom očekávali, že se to znatelně projeví na pocitové váze při používání iPadu, avšak k naší spokojenosti právě na první pohled větší přesahy pouzdra a myšlenka, že sebou stále máme plnohodnotnou klávesnici, dokonale oklamou naši prvotní obavu. Pokud zabrousíme do světa čísel iPad bude těžší o 430 g. Velkou zásluhu na zpříjemnění používání většího obalu má sám Apple a především inženýři, kteří se zasloužili o zlehčení a ztenčení posledních dvou generacích iPadu Air a Air 2.

logitech type+ 1

Již několikrát zmíněné okraje také výborně ochraní iPad nejen při každodenních nárazech do nábytku, ale zabrání i prasknutí displeje při pádu na zem. Avšak vzhledem k tvrdým úchytům nebudou otřesy eliminovány jako u odolností známých krytů Ballistic. Přesto, že se primárně nejedná o odolné pouzdro, nabízí velmi solidní ochranu proti nárazům. Vzhledem k utopení tlačítek a jejich pro pouzdra nešťastnému usazení směrem dolu jim v bezproblémovém ovládání nepomohl ani velký výřez na zadní straně pouzdra Logitech Type+. Ale netrvá dlouho a ruce si zvyknou, že nemohou tlačit do strany zařízení, ale musejí lehce zasunout prst pod iPad. Vzhledem k omezení tlačítek byste mohli očekávat i omezení u napájecího konektoru. To se k naší radosti nekoná a místa kolem Lightningu je dostatek i pro větší neoriginální kabely.

Logitech Type+ jako ultra flat klávesnice

V druhé polovině článku se vrhneme na klávesnici integrovanou do pouzdra, která je důvodem unikátnosti a mnoha ocenění Logitech Type+. Vzhledem k poměrně velkým rozměrům iPadu Air ve srovnání s iPadem mini a snaze Logitechu využít, co možná největší plochy pro klávesnici při zachování rozumných rozměrů, vznikla klávesnice, na které si po dvou hodinách intenzivního psaní budete rozložením kláves jisti stejně jako na vašem MacBooku. Přesto, že klávesnice nabízí jeden z nejlepších zážitků z mobilního psaní, nezabránilo se zmenšení plochy kláves a prostoru mezer ve srovnání s plnohodnotnou Apple Keyboard. Klávesy možná mohly být o něco větší, kdyby plocha nabytá okraji, nebyla využita jen jako malé odpočívadlo pro malíčky. Klávesy se zdvihem stejným jako u Apple Keyboard kladou o něco vetší odpor. To ale nemá vliv na přesnost, jistotu a pohodlnost psaní, pro kterou uživatelé vyhledávají fyzické klávesnice oproti jejich virtuálním protějškům.

logitech type+ 4

Vzhledem k tomu, že iPad nenabízí podporu kurzoru a ani nikdy nabízet nebude, je důležité pevné zajištění v poloze „notebooku“, aby nedošlo k znepříjemnění dotykové ovládání. To se díky magnetickému úchytu v základně klávesnice Logitech Type+ povedlo výborně. Na starších modelech klávesnic Logitech jsme se setkávali s mechanickým přepínače pro zapnutí klávesnice, naštěstí v roce 2015 se pro tyto účely využívá magnet, který iPad drží ve své poloze. K zapnutí a vypnutí tedy dochází plně autmaticky. Pod magnetem se nachází podélné okénko pro indikační diodu. Na pravém boku tedy již zbylo jen tlačítko pro párování a nabíjecí Micro USB port, který použijete opravdu jen výjimečně. U takto kvalitního příslušenství zamrzí chybějící softwarová indikace aktuálního stavu baterie, kterou obsahuje například reproduktor UE BOOM od dceřiné společnosti firmy Logitech.

logitech type+ 6

Tělo klávesnice je zpracované na výbornou a nemohu nyní vznést žádné výtky k nelibým zvukům, jako u desktopové klávesnice Logitech K480. Jako se kdysi ukazovala kvalita unibody těla MacBooků držením v jedné ruce za roh klávesnice, to samé jsme zkoušeli i dnes s Logitech Type+ a klávesnice testem prošla. Krom lehkého prohnutí nevydala ani hlásku. K dokonale zpracovanému tělu mám jednu výtku. Logitech myslel na otisky klávesnice na displeji a proto jsou před klávesy samotnými dvě gumové podložky, které nejen fixují iPad v uzavřené poloze, ale především nikdy nedovolí styku kláves s displejem. Ovšem na druhé vyvýšené straně základny, kde se schovává baterie, se již žádné podložky nenachází. To vede k otiskování textury matného plastu do měkčích ochranných fólií, které vyrábí například firma ZAGG. Otisky nejsou nijak markantní, ale pod určitým úhlem si jich dříve či později všimnete.

logitech type+ 5

Souhrn

Logitech Type+ pouzdro s integrovanou klávesnicí ve všech ohledech dostálo svému jméno. Jedná se o kvalitní pouzdro a ještě lepší klávesnici, na které je radost psát. Myslel jsem ji, že při takových to malých rozměrech nemůže být fyzická klávesnice znatelně lepší oproti tapání na displej. Po třítýdenním testování se ukázalo, že jsem se velice mýlil. Kromě kvalitního psaní pouzdro nabízí také dobrou ochranu iPadu proti nárazům. Automatické vypínání/zapínání klávesnice zaručuje bezproblémové používání Logitech Type+ jako pouzdra, což je důležité, jelikož silné plastové úchyty nejsou určeny k častým výměnám obalů. Pokud po svém iPadu chcete krom nejlepšího tabletového zážitku také kvalitní psaní, které vám přinese i rozumnou ochranu a nezahanbí vás ani materiály ani designem je Logitech Type+ tou nejlepší volbou.

Pouzdro ve variantách pro iPad Air i Air 2 můžete zakoupit od 2 616 Kč na velkém množství internetových obchodů, nebo si jej můžete objednat přímo ze stránek výrobce za cenu 2 769 Kč, nebo přímo na Apple Online Store.

Celých 1100 slov této recenze bylo napsáno na testované klávesnici Logitech Type+.

logitech type+ 3

8.8
Za kvalitu a pohodlnost

Klady

  • Automatické zap./vyp.
  • Rozložení kláves
  • Pocitová hmotnost
  • Výdž baterie

Zápory

  • Výřezy pro kameru a mikrofon
  • Chybějící podložky na základně
  • Nevyužité okraje kolem klávesnice

Celkové hodnocení


Ochrana
8
Pohodlnost klávesnice
9
Kvalita zpracování
8.5
Použité materiály
9
Výdrž baterie
10
Cena
8
Žádné komentáře.

Přidejte svůj