2014-03-05 at 15-36-08

Logitech Ultrathin Touch Mouse – recenze

8
Celkové hodnocení

Firmu Logitech známe jako jednoho z největších výrobců kvalitního příslušenství pro počítače, notebooky a tablety. V posledních letech se tato firma zaměřila také na naše jablečné počítače. Často mi připadá, jako by se v Logitechu koukli na originál Apple doplňky, našli na nich jejich slabá místa a ty opravili. To skvěle sedí na klávesnice a trackpad, ale ty dnes necháme stranou a podíváme na zoubek konkurentce Apple Magic Mouse, tedy na myšku Logitech Ultrathin Touch Mouse T631 for Mac.

BTW: Všimli jste si, jak logitech všude poslední dobou používá slovíčko Ultrathin. Mně to došlo až při psaní tohoto článku.

Konektivita

Je to krásná malá myška dokonale se hodící ke kapkovitému designu současné generace MacBooků Air. Je vyrobena z kvalitních materiálů. Po obvodu se jedná o kov, který mi připomněl iPhone 4 a 4S. Samotný povrch myši je pocitově velice podobný Apple trackpadu. Dotyková plocha na myši začíná přibližně v jedné třetině a končí centimetr od předního okraje myši. Spárování s OS X skrze bluetooth je velice jednoduché a rychlé. Výrobce uvádí, že myš funguje od verze OS X 10.6. Sami jsme vyzkoušeli, že myš bez problému funguje i ve starších systémech, konkrétně OS X 10.4 Tiger, kde samozřejmě nefungují dotyková gesta.

Software a gesta

Logitech k myši dodává panel nastavení, díky kterému vidíte, jak je na tom baterie v myši, ale také můžete nastavovat jednotlivá gesta. Co je ovšem důležité zmínit, pokud tento software nenainstalujete, nejen, že nefungují gesta, což se dá pochopit, ale samotná myš se bez tohoto softwaru chová velice divně a je nepříjemné s ní pracovat. Ale nebojte, hned po instalaci doporučeného programu je vše v naprostém pořádku, všechna gesta fungují a kurzor myši se ovládá bez problémů. Je škoda, že gest dostupných na myši není mnoho. To vede k tomu, že nemůžete používat všechny dostupné funkce a musíte si zvolit jen ty, které si myslíte, že opravdu použijete.

Celá myš funguje jako jedno velké tlačítko. Vzhledem k technickému provedení tedy není možné při používání stisknout myš a zároveň ji celou nadzvednout, což někteří uživatelé při nedostatku místa dělají. Co mě velmi příjemně překvapilo je, jak myš bez sebemenších problémů rozeznává pomocí dotykové plochy kliknutí pravého a levého tlačítka. Pokud se myši nedotknete a stisknete ji, provede se klik levým tlačítkem. Mezi mé nejoblíbenější „gesta“ patří kliknutí na střed myši, kde mám nastaveno otevření Launchpadu. Další gesto, které ušetří hodně času, je jednoduché dopředu a zpět v internetových prohlížečích, které se provede jednoduchým swipnutím doprava nebo doleva v předu myši. Gesto, na které jsem se teoreticky těšil, bylo přepínání ploch pomocí swipnutí dvěma prsty, což mě v praktickém použití zklamalo, jelikož se většinou povedlo až na druhý pokus, což vedlo k nechtěnému označování textu a vracení stránek v prohlížeči.

Jak sedí v ruce?

Jelikož myš má netypický tvar, který je výborný pro cestování a designové soutěže, nesmím zapomenout na to, zda se i pohodlně drží. Při koupi musíte počítat s tím, že první týden používání si na myšku budete zvykat a hledat ten správný úchop. Osobně jsme z toho byl trochu nešťastný, ale druhý týden již bylo vše bez problémů a myš se my v ruce drží dobře. Rozhodně nedoporučuji myš držet tak, jak to ukazuje Logitech v panelu nastavení, jelikož pro mě to bylo nepohodlné a při některých gestech bych si musel zlomit prsty, abych je provedl tak jako ruka v ukázce. Jednoduše první týden byl takový o hledání vlastního stylu ovládání. Odlišnost od klasických myší je také v tom, že zde máte pod rukou tak trochu prázdno, ale po několika týdenním používání uchopím Logitech Ultrathin do ruky úplně automaticky.

Dobíjení a výdrž baterie

Jelikož se jedná o kus příslušenství určený k Apple zařízením, nehraje roli jen funkční vybavení, ale také design. Proto by nebylo zrovna vhodné, aby micro USB používané k nabíjení myši koukalo někde po obvodu. Inženýři z Logitechu se jej tedy rozhodli umístit na spodní část myši, což mě zprvu přišlo nepraktické, ale opak je pravdou. Toto řešení je opravdu povedené, jediná nevýhoda je nepoužitelnost myši při nabíjení, to ale netrvá dlouho. Nikdy jsem dobu nabíjení neměřil, ale vždy jsem byl překvapen, že myš za tak krátkou dobu ukazuje plnou baterii. Co pro mě bylo zklamáním, je výdrž myši na jedno nabití. To se u testovaného kousku pohybovalo kolem 1,5 týdne používání. Pokud by se vám speciální USB kabel dodávaný k myši rozbil, není problém použít klasické micro USB, které se používá k dobíjení telefonů, ovšem to již není tak elegantní jako originální řešení.

Závěr

Pět bodů myši můžu s klidem dát, protože je kvalitně vyrobená a všechny standardní „myší“ funkce zvládá. Další +1 je za gesta, která jsou přínosem pro zefektivnění práce, ale ne vždy 100%. Další +1 si myška zaslouží za dobu nabíjení a umístění USB konektoru. Poslední +1 je za design a užitečnost provedení myši. Bohužel v mnohých ohledech byla tato myš pro mě malým zklamáním a proto nemohu udělit více než 8 bodů. Rozhodně se ale jedná o kvalitní myš, která by neměla chybět v kapse každého „MacBook“ cestovatele, kterému stále nevyhovuje trackpad. Já jsem se již naučil myš nepoužívat, ale denně jsem se setkával s úkony, na které je vždy myš lepší než jakýkoliv touchpad.

Děkujeme za zapůjčení firmám DataConsult a Logitech.

Cena Logitech Ultrathin Mouse t631 pro Mac se pohybuje v rozmezí 1 705 – 3 294 Kč podle obchodu.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj