images

Mac v zajetí sítí Windows

Také se Vám stává, že přijdete s macem ke kamarádovi a on má PC s Windows, a proto nemůžete pro přenesení souborů požít AirDrop. A přes Fash Disk z nějakého důvodu data přetáhnout nemůžete. V takovém případě je pro Vás nejlepší staré dobré sdílení, jen to chce nastavit si správně Mac a PC. Aby vše správně fungovalo, je nutné mít správně nastavený alespoň jeden Mac nebo PC. Zjednodušeně z jednoho zařízení uděláte server a z druhého klienta.

Jako první si vyzkoušíme z maca přistoupit na složku v PC s Windows. Nejprve si musíme nastavit PC, přesvědčíme se, popřípadě zapneme v Centru sítí sdílení službu Sdílení souborů a Sdílení veřejné složky. Za další si vybereme složku, kterou chceme sdílet, to uděláme tak, že na ni klikneme pravým tlačítkem myši a vybereme položku Sdílet. Poté vybereme sebe jako osobu, která bude mít k těmto datům přístup. Důležité je mít účet na PC pod heslem, jinak to fungovat nebude. Nejdříve Vám prozradím první a jednodušší způsob, stačí spustit Finder, dále vybrat položku Network (Síť) a dvakrát poklepat na ikonku počítače, ke kterému se chcete připojit. Pokud se Vám ve složce Network váš počítač neobjeví, nastupuje druhá možnost, která funguje v 99 %. Začátek je stejný, otevřeme Finder, ale jeho okno nás již dále nebude zajímat, nyní se přesunem do horní lišty s nabídkami. Vyberme položku Go (Jít) a dále Connect to Server…. (Připojit k serveru…). Otevře se nám okno, kde zadáme adresu počítače, která bude znít takto: smb://***.***.*.*** (místo hvězdiček vyplňte IP adresu počítače, na který se připojujete). Dále pokračujeme tlačítkem Connect (Připojit). Objeví se nám nové okno, kde zadáme uživatelské jméno, kterým se přihlašujeme na počítači, na který se připojujeme, pokud použijete údaje, kterými se přihlašujete na maca, nebude vám spojení fungovat. Po vyplnění příslušného jména a hesla potvrdíme OK. Pokud vše proběhne správně a já věřím, že ano, tak se vám zobrazí na ploše nové okno a v něm uvidíte adresáře, které jsou na vašem počítači s Windows.

Nyní obrácený postup, kdy se připojíme z počítače s Windows na maca s OS X. Nejprve si nastavíme maca, otevřeme si System Preferences (Nastavení Systému), dále položku Sharing (Sdílení), poté File Sharing (Sdílení souborů), poté klikněte na tlačítko Options (Volby). A zde zaškrtněte položku s SMB, pokud to hodně zjednoduším, je to sdílení s Windows. Nyní stačí vybrat uživatelský účet, pod kterým se budete přihlašovat. Na počítači s Windows si otevřeme průzkumníka a zvolíme položku Síť. Zde se nám objeví síťový název našeho maca a po dvojkliku na jeho ikonu zadáme jméno a heslo a dostaneme se k datům daného uživatelského účtu. Pokud se vám mac nezobrazí, kliknete do políčka uvádějící cestu k aktuální složce a napište do ní toto: \\***.***.*.***\nazevuzivatelskehouctunamacu. Poté se vám zobrazí okno pro zadání přihlašovacích údajů.

Toto je celý proces nastavení sdílení mezi macem a počítačem s Windows, možná se to na první pohled zdá složité, ale pokud se Vám to povede nastavit, tak již jen přijdete a zadáte přihlašovací údaje a jste na disku maca nebo PC. V dalším článku se podíváme na to, jak si poradí iPad v zajetí sítí Windows.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj