mac01

Mac z druhé ruky, aneb jak okusit jablko?

Počítače od Applu neboli macy jsou známe jako ty dražší a prémiové počítače, které si nekoupí každý. Není to kvůli ceně, ale protože si myslí, že jim OS X nebude vyhovovat. Lidé se stále trochu bojí, že jim u nás v Česku nebude všechno fungovat jako v Americe. Ale prosím vás, to už je dávná minulost. Apple u nás již provozuje svůj internetový Apple Online Store a skvěle tu funguje i telefonická podpora, kterou jsem již osobně vyzkoušel. A pokud se vám libí „Apple Style“, nic vám nebrání koupit si mac a nainstalovat Windows, rázem máte plnohodnotný počítač. Ale osobně to moc nedoporučuji. Pokud chcete používat výhradně Windows, tak je lepší najít si výrobce, který se designem u Applu inspiroval.

Na internetu koluje vtip, že nejlepší počítač s Windows je 13″ MacBook Pro.

Ale nyní se vrátím zpět k tématu. Je výhodné koupit použitý Mac? Ano i ne, člověk si musí dávat pozor, ostatně jako u všeho co kupujete z internetového bazaru. Poslední dobou dělá Apple hodně zmatky v hardwarových požadavcích OS X, takže před koupí maca doporučuji vybírat jen z těch modelů, které jsou kompatibilní s nejnovějším OS X Maverick, jelikož když chcete zjistit zda vám OS X vyhovuje, tak není dobrý start s Mac OS X Tiger, ale minimálně s Mac OS X Snow Leopard a novější. Jelikož většina nových aplikací stále funguje na Mac OS X 1.6.8.

Mých pět kroků, jak vybrat ten nejlepší?

1) Rozhodnout se, jak starý má být? Tedy vybrat podle verze systému, pokud vám stačí OS X Snow Leopard můžete vybírat ze všech Intel Maců. Dál do minulosti bych asi nešel (Mac OS X Tiger a Leopard ve spojení s PowerPC), myslím, že to by vám zkazilo pohled na svět OS X.
2) Hliník nebo plast, přestože by se mohlo zdát, že se toto téma uchyluje ke koupi MacBooka, není tomu tak. Pokud budete vybírat iMac nebo Mac Mini, můžete narazit na kousky vyrobené z obou těchto materiálů. Obecně k vyzkoušení OS X, kancelářské práci a opravdu nenáročnému střihu videa v iMovie stačí základní MacBook White. Pokud chcete použitý přenosný stroj pro náročnější výpočty, doporučuji rovnou vybírat z řady Pro.

3) Ověření výkonu stroje, myslím tím zadání názvu a typu (MacBook Pro Mid-2007) do vyhledávání na YouTube a kouknout se, zda by vám rychlost kupovaného stroje vyhovovala. Přece nechcete zajíce v pytli.

4) Zjisti historii stroje (reklamace, opravy atd.). Pokud je zjevné, že stroj zažil nějaký pád, dobře si rozmyslete, zda to stojí za riziko, že se vám mac může za několik týdnů zhroutit (platím hlavně u přenosných maců). Někdy to za to stojí, jelikož tyto produkty bývají cenově zvýhodněné a možná dostatečně OS X vyzkoušíte a poté si pořídíte nový Mac.
Toto nekupovat ani na náhradní díly. Joke 😀
O tomto by se po osobním vyzkoušení mohlo přemýšlet.
5) Nenechat se ošidit, pokud je to možné, je nejlepší osobní převzetí, aby vám nepřišla jen cihla. Pokud to nejde, nechal bych si zaslat fotku s aktuálním vydáním novin. Poté bych přistoupil na dobírku, ale nevím, zda bych volil Českou Postu, jelikož se tam nikdo s balíky moc nemazlí a to by mohlo mít smutný konec (osobní zkušenost s iMacem).

Doufám, že vám tento článek pomůže při výběru maca. V dalším článku se podíváme na to, jak zjistit jestli je pro Vás vhodnější MacBook Air 13″, nebo MacBook Pro 13″?
 
Bazar na webu MacForum.czPřidáno 2 komentářů

Přidejte svůj

Post a new comment