macbook-vs-notebook-uvodni

Proč jsou MacBooky s OS X lepší než notebooky s Windows?

Část 1. – Přizpůsobení systému Retina displeji

První model MacBooku Pro s Retina displejem představil Apple v roce 2012, konkrétně v pondělí 11. června na vývojářské konferenci WWDC. Jednalo se o větší 15,4″ model, jehož displej disponuje rozlišením 2880 × 1800 pixelů, což je pro přiblížení lehce pod definicí 4K, které má o 360 pixelů na výšku více. Pokud rozlišení přepočteme na PPI, pixely na palec, což je nejspravedlivější jednotka pro porovnávání rozlišení displejů, jelikož počítá s velikostí monitoru, dostaneme se na hodnotu 220 PPI.

Tím se Apple vyhoupl na jedničku mezi displeji u přenosných počítačů, jelikož první výrobce, který překonal magickou hranici 200 PPI, kterou novináři označili jako hranici „retiny“, byl Google v únoru 2013, kdy představil první Chromebook Pixel s rozlišením 2560 × 1700 při 239 PPI. Technicky vzato se jedná o notebook, ale prakticky je více luxusním netbookem.

Prvním klasickým Windows notebookem s „retina“ displejem se stal Kirabook od společnosti Toshiba, jejíž v dubnu 2013 uvedený notebook dosahoval s rozlišením 2560 × 1440 pixelů 221 PPI. Několik měsíců poté se dostavily výsledky dalších výrobců.

Zatím, co Apple s představením nového MacBooku vydal aktualizaci operační systému OS X, která na počítačích s Retina displejem aktivovala takzvané přizpůsobené rozlišení, takže všechny prvky na obrazovce vypadají, jako kdyby jste měli displej se standardním rozlišením, ale vše je velmi ostré. Na straně Windows se jednalo ve velký šok, který umělo spravit jen zvětšení ovládacích prvků na 150 nebo 200 %, což dodnes nefunguje ve většině aplikací, a tak se stává, že máte správně velká tlačítka pro ovládání okna, ale miniaturní prvky pro práci v aplikaci.

Další problém nastal při připojení externího monitoru, kde u Applu vše fungovalo jako u předchozích modelů, ale s Windows jste měli obsah zvětšený jako na „retina“ displeji, což způsobovalo opravdu kuriózní podívanou.

macbook vs notebook - system
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
 1. Anonym

  Tak já ten komentář přidám… Některé argumenty dost kulhají. Retina vypadá dobře, ale argument s baterií je podivný. Přesněji to srovnání s Dellem, takže bez dotyku vydrží víc že? Chápu ale, že přesné srovnání se špatně hledá. Ovšem argument s tím tracpadem kulhá víc jak pirát po 30 letech na moři. To, že se HW v nějakém OS nechová dobře je věcí driverů.

  • Kryštof Woldřich

   Děkuji za reakci.
   Ano, přesné srovnání se špatně hledá. Bohužel lepší udaje, než jsou ty od magazínu Engadget, jsem nenašel. Nevím přesně, ale je možné, že Dell XPS 13 s Full HD panelem vydrží déle. Pointou je, že, aby se Dell dostal na stejnou nebo větší výdrž, musí se vzdát „retina“ displeje.
   Ano, za to, jak funguje touchpad, můžou ovladače, ale snažil jsem se zdůraznit to, že v PC světě často dochází k tomu, že nejsou dobře odladěné. Bohužel tedy i Apple jejich vývoj zjevně zanedbal, pokud se podíváme na to, jak fungují Windows na MacBoocích.


Post a new comment