macbook-vs-notebook-uvodni

Proč jsou MacBooky s OS X lepší než notebooky s Windows?

Část 2. – Výdrž baterie s Retina displejem

Přenosné počítače od firmy Apple jsou obecně známé dlouhou výdrží na baterii, ale vy zde nejste pro nějaká obecná tvrzení. V tomto článku se díváme na rozumná nezkreslená fakta.

Jako první porovnáme výdrž MacBooku Pro 13″ s Retina displejem proti baterii notebooku Dell XPS 13, který je jeho přímým konkurentem. MacBook při testování redaktory magazínu Engadget dosáhl na hodnotu 11 hodin 18 minut. Při stejném testu se Dell s „retina“ displejem vyhoupl na 7 hodin 36 minut. Proč tedy Dell na svém webu uvádí výdrž až 15 hodin? Vysvětlení je jednoduché, musíte oželet krásný dotykový displej s vysokým rozlišení a nahradit jej Full HD panelem nižší konfigurace notebooku, pak se dostanete na hodnoty bližší těm u MacBooku, možná i MacBooku Air.

K dalšímu porovnání jsem zvolil mírně novější hardware. Postavil jsem proti sobě nový MacBook model 2016 a jeho zbrusu nového soka HP Spectre, kterého výrobce označuje jako nejtenčí laptop na světě. Jelikož se v obou případech jedná o relativně čerstvé produkty, budeme informace o výdrži posuzovat dle údajů od výrobců. U nového MacBooku Apple na svých stránkách uvádí výdrž 10 hodin. Konkurenční HP u svého Spectru uvádí čas používání na baterii o celých 60 minut kratší, rovných 9 hodin.

macbook vs notebook - baterie
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
 1. Anonym

  Tak já ten komentář přidám… Některé argumenty dost kulhají. Retina vypadá dobře, ale argument s baterií je podivný. Přesněji to srovnání s Dellem, takže bez dotyku vydrží víc že? Chápu ale, že přesné srovnání se špatně hledá. Ovšem argument s tím tracpadem kulhá víc jak pirát po 30 letech na moři. To, že se HW v nějakém OS nechová dobře je věcí driverů.

  • Kryštof Woldřich

   Děkuji za reakci.
   Ano, přesné srovnání se špatně hledá. Bohužel lepší udaje, než jsou ty od magazínu Engadget, jsem nenašel. Nevím přesně, ale je možné, že Dell XPS 13 s Full HD panelem vydrží déle. Pointou je, že, aby se Dell dostal na stejnou nebo větší výdrž, musí se vzdát „retina“ displeje.
   Ano, za to, jak funguje touchpad, můžou ovladače, ale snažil jsem se zdůraznit to, že v PC světě často dochází k tomu, že nejsou dobře odladěné. Bohužel tedy i Apple jejich vývoj zjevně zanedbal, pokud se podíváme na to, jak fungují Windows na MacBoocích.


Post a new comment