macbook-vs-notebook-uvodni

Proč jsou MacBooky s OS X lepší než notebooky s Windows?

Část 3. – Trackpad

Trackpad nebo touchpad, je v tom vůbec rozdíl? Osobně v tom víc vidím marketingový tah ze strany Applu než nějaký přínos nové technologie. Ať je to jak chce. Nic to nemění na faktu, který vám chci ukázat v této části článku.

Tato část nebude ani tak o hardwaru, jak by se mohlo zdát, ale více o softwaru. Trackpady na MacBoocích reagují velice dobře na pohyb prstu. Prakticky se nestane, že by došlo k nějakému přeskoku nebo nechtěnému kliknutí. Ať se podíváte na jakoukoliv recenzi, vždy se trackpad nachází ve sloupečku „kladné“.

Proč jsem se ale zmiňoval o softwaru? Když na MacBook pomocí BootCampu nainstalujete Windows, všechna krása jde stranou. Tak dlouho vychvalovaný trackpad, jako kdyby najednou ztratil svůj šestý smysl. Myš se sice pohybuje tak, jak hýbete prstem, ale ne tak přirozeně, jako pluje na ploše nativního OS X. Zde vidíme, jak důležité je odladění softwaru pro daný hardware. To co Apple dělá, ale mnoho lidí o tom stále pochybuje.

Z toho vyplývá, že celá vina nepadá jen na výrobce notebooků, kteří to nejvíce v recenzích odnesou, ale také na Microsoft, který se stará o stránku operačního systému.

macbook vs notebook - trackpad
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
 1. Anonym

  Tak já ten komentář přidám… Některé argumenty dost kulhají. Retina vypadá dobře, ale argument s baterií je podivný. Přesněji to srovnání s Dellem, takže bez dotyku vydrží víc že? Chápu ale, že přesné srovnání se špatně hledá. Ovšem argument s tím tracpadem kulhá víc jak pirát po 30 letech na moři. To, že se HW v nějakém OS nechová dobře je věcí driverů.

  • Kryštof Woldřich

   Děkuji za reakci.
   Ano, přesné srovnání se špatně hledá. Bohužel lepší udaje, než jsou ty od magazínu Engadget, jsem nenašel. Nevím přesně, ale je možné, že Dell XPS 13 s Full HD panelem vydrží déle. Pointou je, že, aby se Dell dostal na stejnou nebo větší výdrž, musí se vzdát „retina“ displeje.
   Ano, za to, jak funguje touchpad, můžou ovladače, ale snažil jsem se zdůraznit to, že v PC světě často dochází k tomu, že nejsou dobře odladěné. Bohužel tedy i Apple jejich vývoj zjevně zanedbal, pokud se podíváme na to, jak fungují Windows na MacBoocích.


Post a new comment