macbook-vs-notebook-uvodni

Proč jsou MacBooky s OS X lepší než notebooky s Windows?

Část 5. – Tělo počítače

V roce 2006, když Apple přešel z řady svých notebooků PowerBook na novou se jménem MacBook, byly základny skládány z několika částí hliníkových výlisků a šedých plastů, což při dlouhodobém náročném používání způsobovalo drobné deformace, zúžení vstupu CD/DVD mechaniky, a prasklinky v plastových výliscích. Až roku 2008 dostali první MacBooky tělo, které v menších obměnách, zužování a přidávání ventilačních otvorů, známe dodnes.

U těla přenosného počítače je důležité správné vyvážení základny a tuhosti pantů monitoru, aby šel notebook otevřít jednou rukou a zároveň byl pant dost silný, aby nedocházelo k samovolné změně úhlu otevření. Na to si Apple dává pozor a pokud si vezmete vedle sebe různé modely MacBooků, ucítíte, že různé váze a rozměrům jsou přizpůsobeny i panty. Znatelný rozdíl je mezi MacBookem Air 13″ a MacBookem Pro 13″ s Retina displejem, kde model Pro je znatelně tužší.

Nejenom dobré klávesy, ale i základna klávesnice musí být solidní, aby se nepokazil celkový dojem. To unibody tělo splňuje výborně. Ani uprostřed klávesnice nedochází k prohnutí při mírném zatlačení prsty, jak se tomu děje u konkurence s plastovým nebo plechovým podkladem.

Hliníkové tělo je měkčí než plasty a slitiny jiných výrobců, což dle testů magazínu Cnet funguje velmi dobře při středně velkých pádech, kde u klasických notebooků dochází k vylamování šroubků a odpadávání kousků rohů. Musím ale přiznat, že na MacBookcích se roh neulomí, ale zůstane vám nehezky pomačkaný. Záleží asi na tom, co komu přijde jako lepší výsledek. Mě osobně videa s testy MB Air a MB Pro přesvědčili ke koupi.

macbook vs notebook - telo
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
 1. Anonym

  Tak já ten komentář přidám… Některé argumenty dost kulhají. Retina vypadá dobře, ale argument s baterií je podivný. Přesněji to srovnání s Dellem, takže bez dotyku vydrží víc že? Chápu ale, že přesné srovnání se špatně hledá. Ovšem argument s tím tracpadem kulhá víc jak pirát po 30 letech na moři. To, že se HW v nějakém OS nechová dobře je věcí driverů.

  • Kryštof Woldřich

   Děkuji za reakci.
   Ano, přesné srovnání se špatně hledá. Bohužel lepší udaje, než jsou ty od magazínu Engadget, jsem nenašel. Nevím přesně, ale je možné, že Dell XPS 13 s Full HD panelem vydrží déle. Pointou je, že, aby se Dell dostal na stejnou nebo větší výdrž, musí se vzdát „retina“ displeje.
   Ano, za to, jak funguje touchpad, můžou ovladače, ale snažil jsem se zdůraznit to, že v PC světě často dochází k tomu, že nejsou dobře odladěné. Bohužel tedy i Apple jejich vývoj zjevně zanedbal, pokud se podíváme na to, jak fungují Windows na MacBoocích.


Post a new comment