macpilot recenze

MacPilot aneb magický Terminál!

8.8
Celkové hodnocení

Aplikace MacPilot krásně vystihuje slovíčko tuning, ale nepředstavujte si naleštěná sportovní auta s velkými spoilery. Dnes nebudeme barvit Dock na růžovou. Zamyslete se nad ní jako na nástrojem, kterým přivedete již kvalitní motor pod kapotou k dokonalosti podle vašich představ. Pokud nejste fanoušci sportovních aut, můžeme tuto aplikaci přirovnat k švýcarskému noži, který je dost jednoduchý na to, aby jsme je všichni dokázali ovládat a zároveň jsme při sobě nemuseli mít deset různých nástrojů, které v našem případě můžeme přirovnat k jednotlivým příkazům z Terminálu, od kterých nám MacPilot pomůže a zpřístupní nám tím velice užitečné funkce. Ty nejzajímavější a jejich použití si ukážeme v dnešní recenzi.

Design a grafické rozdělení aplikace

macpilot_welcome

MacPilot – Základní plocha

Vzhled v základním režimu aplikace nijak nepřekvapí ani neurazí. Vývojáři zatím neintegrovali žádnou z designových novinek nového OS X Yosemite, ale to samozřejmě u této aplikace není priorita. Naopak si myslím, že při množství nastavení nebo-li příkazů z terminálu, které jsou do aplikace integrovány, se tyto designově netvárné informace vývojářům podařilo i obyčejným uživatelům podat přehledným designově nenáročným vzhledem. Přehlednost aplikace nezajišťují jen záložky, které se nacházejí u aplikací s velkým počtem možností, ale, co podle mě aplikaci dělá opravdu přehlednou pro všechny kategorie uživatelů, jsou dva režimy pro pokročilé uživatele. Díky tomu aplikace uspokojí obyčejné uživatele, kterým neumožní zničení operační systému neopatrným nastavováním neznámých funkcí, a zároveň potěší programátory, správce sítí a geeky, kteří chtějí jednoduchou cestou přivést svůj operační systém k pomyslné dokonalosti.

MacPilot se v žádném případě nesnaží nahradit klasické Předvolby Systému z OS X, přesto uvnitř aplikace naleznete některé volby, které lze provést v některé části klasického nastavení. Moje odůvodnění této situace zní, že vývojáři se snažili o jistou komplexnost aplikace MacPilot a tím pádem nemohli vynechat některé volby, které se nacházejí i v klasickém nastavení, jelikož při pohledu na rozdělení aplikace by je uživatel mohl hledat právě i v aplikaci MacPilot. Díky tomu může uživatel ušetřit nějakou minutku hledáním a zároveň se zlepší celkový pocit z používání aplikace.

Popisky aneb zvládne to každý

MacPilot - Nastavení Safari

MacPilot – Nastavení Safari

Před každým použitím některé změny nastavení systému je důležité přečíst si, co daná funkce změní, a možná ještě důležitější je přečíst si, kdy se změna projeví, abyste nedopatřením nenabyli pocitu nefunkčnosti aplikace. Podrobný popis funkcí jednotlivých tlačítek v aplikaci je velkou výhodou pro všechny uživatele průzkumníky, kteří se budou snažit z aplikace vymáčknou maximum a budou prohledávat nejen základní možnosti, ale zabrousí i do pokročilých režimů.

 

Pozor na zhroucení systému

Aplikace nabízí několik druhů “úprav” systému. Některé jsou úplně základní a lze je najít i v klasickém nastavení. Další kategorií jsou položky, které v klasickém nastavení nenajdeme, přesto po nich mnoho uživatelů touží, a právě proto tato aplikace vznikla. Všechny tyto změny nastavení vám nemůžou způsobit kolaps systému, takže se nemusíte obávat při zkoušení novinek. Poslední řada změn jsou takové, které mění nastavení někde hlouběji v systému a proto s nimi není vhodné experimentovat. Vývojáři ale nezapomněli na ochranu uživatele a aplikace vás upozorní na všechny úkony, které mění soubory hlouběji v systému nebo které úkony již není možno vzít zpět. V obou případech budete na závažnost změny dostatečně upozorněny a bude vám doporučeno zálohování systému.

macpilot_pokrocily

MacPilot – Rozšířené nastavení

Funkce, náhrada Utilit

Jak jsem již popsal v řádcích výše, aplikace vám pomocí jednoduchý zaškrtávacích boxů zpřístupňuje více či méně užitečné funkce, jejichž správný zápis do Terminálu by vám mohlo zabrat dlouhé zimní večery a poté byste zjistili, že ta či ona funkce nelze změnit. V pokročilém režimu je dokonce zobrazená ta “magická formule”, která provádí vámi požadovanou změnu nastavení. Díky své komplexnosti je aplikace schopna nahradit několik systémových utility od vývojářů třetích stran, jako je Secrets pro odhalení několika “skrytých” nastavení nebo TimeMachineScheduler pro rozšíření předvoleb zálohovacího nástroje Time Machine.

Kromě velkého množství “skrytého” nastavení, MacPilot nabízí speciální prohlížeč souborů, jehož nejzajímavější funkcí je možnost měnit data vytvoření, modifikace, otevření a zálohy souboru. Dále získáte možnost velmi rychlého nastavení viditelnosti souboru nebo můžete soubor vyloučit z následujících Time Machine záloh. V dalších záložkách se nachází detaily o souboru a možnosti nastavení chování se systému k souboru. Celá nabídka je podobná oknu Informace z OS X, jen je všech možností a informací mnohem více.

Poslední velkou sekcí aplikace MacPilot jsou zjednodušeně řečeno informační panely, které ukazují například stav sítě, disků nebo hardware vašeho Macu. Informace jsou to podobné těm, které naleznete v systémových předvolbách nebo v nabídce “O tomto Macu”, ale jak již jsem zmiňoval, vše je v mnohem větším měřítku. To pro obyčejného uživatele může působit zmateně, ale rozhodně je to pro něj příjemnější než výpis padesáti řádek v Terminálu. Pokud si chcete na svém Macu zahrát některou z akčních hackerských scén z dnešních filmů, bude se vám hodit sekce věnovaná speciálním klávesovým zkratkám. Všimli jste si, že hackři ve filmech nepoužívají myš ani trackpad jen dotykovou obrazovku?

Závěr

Samotní vývojáři popsali dodávanou ikonou aplikaci MacPilot dokonale. Jak vzhled napovídá, jedná se o magický Terminál přetvořený do snadno pochopitelné formy pomocí zaškrtávacích boxů, které plní požadované změny nastavení pomyslným zadáním příkazů. Přesto, že hlavní funkcí aplikace je plnění terminálových příkazu, vývojáři se také zaměřili na to, aby aplikace byla komplexní a tam, kde končí její funkce, naleznete odkaz na systémovou utilitu nebo přímo odkaz do některé z části standardních předvoleb OS X.

 Aplikaci MacPilot zakoupíte na Mac App Store za 19.99 $

Další informace naleznete na stránkách vývojářů

 

Recenze aplikace Secrets

Recenze aplikace TimeMachineScheduler

Klady

  • Vzhled
  • Počet funkcí
  • Přehlednost v základním režimu
  • Komplexnost

Zápory

  • Cena
  • Jednoduchý přístup k zhroucení systému

Celkové hodnocení


Vzhled
8
Funkce
10
Přehlednost
9
Cena
8
Žádné komentáře.

Přidejte svůj