nerusene psani

Nerušené psaní pomocí Poznámek

Na Mac App Store existuje mnoho aplikací, které nabízejí takzvané „nerušené psaní“. Co to vlastně znamená? K čemu je to dobré? A potřebuji za takovou aplikaci platit? To jsou otázky, které se vám pokusím zodpovědět v tomto článku.

Co to znamená?

Jedná se o obyčejné psaní textu v jednoduchých editorech, které krom prázdného papíru a stroze formátovaného textu nemají žádné grafické rozhraní. Naopak tyto nástroje disponují množstvím klávesových zkratek, jejichž cílem je rychle naformátovat text a neodvádět myšlenky pryč od tvorby textu.

Dle mého názoru se jedná více než o „revoluční“ pomůcku spíše o stylový doplněk standardních aplikací.

Je to k něčemu dobré?

Výsledkem používání jednoduchého textového editoru je nerušené psaní, které má za cíl zlepšení rychlosti tvorby. Druhotnou výhodou je oddělení například osobního blogu od pracovních dokumentů z editorů jako jsou Pages nebo Word. To ocení především nároční uživatelé iCloudu, kde se vám tyto dokumenty/texty nebudou prolínat, ale naopak se automaticky roztřídí dle použité aplikace.

Vyplatí se taková aplikace?

Osobně si myslím, že většina těchto aplikací z Mac App Store stojí cca. dvojnásob než bych za ně chtěl zaplatit, ale asi nejsem správná cílová skupina. Pokud jste opravdu náročným pisálkem dlouhých textů, nejlepší aplikace podle doporučení je iA Writer, který dokonce nabízí propojení s redakčním systémem WordPress či zmíněným Wordem.

Jak „zapnout“ nerušený režim v Poznámkách?

Nativní aplikace Poznámky operačního systému macOS byla vždy kritizována za absenci rozšířených možností formátování textu. Přestože nyní již tyto funkce obsahuje, stále je jejím základem prostý text, díky čemuž je skvělá pro vyzkoušení nerušeného psaní.

  1. Otevřete Poznámky a vytvořte novou poznámku.
  2. Dvojklikem na novou poznámku v postranním panelu ji otevřete v samostatném okně.
  3. Nové okno s poznámkou přepněte do celoobrazovkového režimu.
  4. Hotovo. Sice text není hezky zarovnaný ve sloupci uprostřed obrazovky, ale můžete nerušeně psát.

Abyste psaní nerušeného textu oddělili od obyčejných poznámek, můžete si pomocí rozbalovacího menu Soubor vytvořit novou složku pro tento účel.

nerušené psaní - ukázka

Ukázka „nerušeného psaní“ pomocí aplikace Poznámky

Užitečné klávesové zkratky pro nerušené psaní:

  • Název textu: cmd+shift+t
  • Nadpis: cmd+shift+h
  • Obyčejný text: cmd+shift+b
  • Zarovnání textu na střed: cmd+shift+\
  • Nastavení formátování písma: cmd+t

Další užitečné klávesové zkratky naleznete v rozbalovacím menu Formát.

 

Doufám, že pro vás tento článek byl užitečným návodem nebo zajímavým tipem. Ať už se rozhodnete zakoupit speciální aplikaci z Mac App Store, nebo si vystačíte s Poznámkami ze systému, budeme velice rádi, když se s námi podělíte o svůj názor na „nerušené psaní“ zde v komentářích pod článkem nebo na našich sociálních sítích.
Přidáno 3 komentářů

Přidejte svůj

Post a new comment