windows 10 vs os x yosemite na macbooku air

Novinky z Windows 10

Jelikož jsme Apple magazín, který se více než iPhonem a iOS zabývá Macem a jeho operačním systém OS X, nemohlo nám uniknout představení nové verze konkurenčního operačního systému Windows 10. Přestože osobně se srovnáváním OS X a Windows příliš nezabýváme, zdálo se nám zajímavé a vtipné srovnání velkých i malých novinek z Windows 10 se stejnými funkcemi, které OS X již po nějakou dobu obsahuje. Článkem se snažíme pouze naznačit, že v některých drobnostech je Apple se svým OS X rychlejší než nejpoužívanější operační systém na světě. Doufáme, že drobným srovnání nerozpoutáme diskuzi o kopírování. Jelikož si myslíme, že tyto typy diskusí jsou již úplně zbytečné a jejich doba je dávno pryč.

windows 10 - koě připnutý k hlavnímu panelu

Koš připnutý k hlavnímu panelu

Mac OS X potažmo OS X mají Koš ke svému Docku připnutý od své první beta verze. Každého uživatele Macu by ani nenapadlo hledat jej na jiném místě. Na Windows bylo typické umístění koše v pravém dolním rohu plochy, což skýtalo hlavní nevýhodu v tom, že při používání jakéhokoliv programu, který zakryje velkou část plochy, nemáte do koše přístup. Při představení Windows 7, se velká skupina Apple fanoušků ozvala s názorem, že hlavní panel Windows s velkými ikonami je nápadně podobný Docku z OS X. Ovšem nešlo na něj připnout Koš, ať už to mělo jakýkoliv důvod. Nyní uživatelé obviňující Microsoft z „inspirace“ mají další důkaz, že se s hlavním panelem nemýlili.

windows 10 virtuální plochy

Virtuální plochy již nejsou doménou jen Linuxu

Pod pojmem virtuální plocha si každý starší zkušenější uživatel počítače vybaví různé distribuce operačního systému Linux. V době, kdy Windows ani OS X tuto funkci nativně nezvládali, obecně Linux byl za tuto užitečnou a produktivní vychytávku vždy svými uživateli vychvalován. Samotný OS X se nativně naučil používat virtuální plochy až s příchodem verze Mac OS X Leopard 10.5 v roce 2009. U konkurenčních Windows se tato funkce objevuje až nyní na konci roku 2014 v první ukázce nových Windows 10 a pro mě jako uživatele OS X je vzhled použitého prostředí samozřejmě nápadně podobný tomu z OS X.

windows 10 novinky vs os x yosemite Po celou dobu psaní článku jsem se snažil udržet si objektivní názor a nesklouznout k pomlouvání Windows, proto jsem do výčtu shodných funkcí zapojil i srovnání s operačním systémem Linux. Osobně poslední verze Windows nepoužívám především proto, že se mi nelíbí velký nátlak ze strany Microsoftu na uživatele a prosazování nového moderní prostředí. Ovšem stejně jako oceňuji přístup Apple, který se snaží Mac a iOS krásně a jednoduše rozlišit nejen, co se týče vzhledu a základu obou systémů, tak i rozdílným použitím a k tomu přizpůsobenými funkcemi, cením si i inovativní přístup Microsoftu, který začal svoje aplikace vytvářet po vzoru responzivních webů, díky čemuž je jedna aplikace použitelná na smartphonu i velkém displeji počítače.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj