levnější iMac

Je nový iMac předražený?

Apple ke konci minulého měsíce rozšířil svoji nabídku současné generace iMaců o nový model. Jak to bývá u modelů představených uprostřed roku, nejedná se o zásadní změnu v designu či jiném ohledu. Apple jen vyměnil vnitřní komponenty a tím se mu podařilo snížit cenu nového iMacu zatím na nejnižší v historii, pokud počítáme jen nové počítače bez akcí a slev, vynecháme doprodávání starých modelů a nebudeme zahrnovat žádné další možnosti (bazar, Aukro atd.). Při prvních zmínkách o novém „levnějším“ iMacu se na internetu rozjásaly davy, ovšem bylo to předčasné. Když jsme se dozvěděli cenu a technické specifikace, představy pracovních stolů s krásným all-in-one v podání Applu se rychle rozplynuli (samozřejmě, ne u všech).

Co nový iMac nabízí?

Jedná se o 21,5″ model, který je osazen procesorem Intel Core i5, u kterého byla snížena frekvence jádra na 1,4 GHz, což odpovídá procesoru v základním MacBooku Air 11″ (dále jen MBA nebo MacBook). Funkce Turbo Boost funguje stejně a automaticky přetaktuje jádro procesoru v případě potřeby na 2,7 GHz. Je zřejmé, že pokles výkonu bude viditelný vzhledem k tomu, že rozdíl mezi taktem procesoru nového iMacu a o 5 000 Kč dražšího modelu je 1,3 GHz. Jako grafická karta je použita Intel HD Graphics 5000, která také sekunduje procesoru u nejlevnějšího MBA. Ke změně nedošlo pouze u operační paměti (RAM), která zůstává stále na velikosti 8 GB, což je základní velikost pro všechny modely iMacu. Drobná změna proběhla i u pevného disku, kde byla zmenšena kapacita na polovinu, tedy je osazen 500GB HDD.

Specifikace ve zkratce

Procesor Intel Core i5 1,4 GHz (Turbo Boost 2,7 GHz)
i5
Operační paměť 8 GB
ram8g
Pevný disk 500 GB
500gbhdd
Grafická karta Intel HD Graphics 5000
pic_disp.php

Jak udělat z MacBooku Air iMac za 29 990Kč?

Jak už takt procesoru napovídá, Apple použil stejný procesor jako v MacBooku Air, tedy se nabízí srovnaní těchto dvou zařízení. MacBook Air v základní variantě je osazen stejným procesore a sekunduje mu stejná grafická karta, ale paměť RAM umístěná na základní desku je o 4 GB menší než u iMacu. Zůstaneme-li u paměti, úložný prostor v MBA tvoří Flash Paměť o velikosti 120 GB, což je značný rozdíl oproti 500GB disku v iMacu. Kde má ovšem MBA převahu, to je rychlost datového úložiště.

Co nakoupit k MBA pro vytvoření iMacu?

Cena
Macbook Air 11″macbook-air-11-step1-hero-2013 24 990 Kč
21,5″ Monitor BenQ VW2235H420624-benq-vw2235h 3 096 Kč
PremiumCord Mini DisplayPort – HDMI kabel M/M 1mpremiumcord-mini-displayport-hdmi-kabel-m-m-1m 344 Kč
Logitech Wireless Mouse M560l_21767024_001 799 Kč
Arctic Cooling K38157922_l 255 Kč
Celková cenamba setup 29 484 Kč
Cena nového iMacuimac215-selection-hero-2014 29 990 Kč
Zbylo na lízátkoLollipop_Pin 506 Kč

 Macbook Air Setup (21,5″ monitor, klávesnice, myš, Macbook Air 11″)

Pro

Za cenu nově představeného iMacu získáte stejně velký 21,5″ monitor s Full rozlišením. Pokud se podíváme na kvalitu obrazu, zde na tom bude iMac přece jenom o něco lépe, ale nebude to razantní rozdíl. Dále získáváte možnost použít MacBook jako druhou obrazovku a získáte tedy vetší pracovní plochu. Máte možnost si kdykoliv vybrat, zda chcete cestovat nebo si užívat pohodlí stolního počítače s velkým monitorem. Při každodenních činnostech bude Macbook Air s Flash pamětí reagovat rychleji. Pokud vypadne proud i při zapojení s monitorem MBA se nevypne.

Proti

Celá sestava při zapojení vyžaduje několik kabelů, které se ne vždy daří pěkně schovat. Klávesnice za 300 korun není tak kvalitní jako Apple Keyboard za 1 700 Kč, ale z osobní zkušeností s touto klávesnicí jsem velice spokojen. Za 300 korun nepořídíte klávesnici, která lépe kopíruje Apple styl. Na rozdíl od iMacu v MacBooku Air je pro chlazení méně místa, takže jde předpokládat, že při náročnějších úlohách bude více slyšet. Při náročném používání jste nuceni používat dvoumonitorový režim, jelikož  MBA nasává vzduch skrze klávesnici, tedy v zavřeném stavu by se nemohl moc efektivně chladit.

iMac 21,5″ ( Apple klávesnice, Apple myš/Trackpad)

Pro

Máte krásnou pracovní stanici, která dobře vypadá za každé situace. Oproti MBA máte 8 GB paměti RAM, což se vzhledem pomalému pevnému disku bude hodit. Jedná se tedy o spornou výhodu, jelikož právě Flash paměť v MBA výrazně pomáhá 4 GB paměti RAM. Při operacích, kde je potřeba nějaká ta „koňská“ síla, bude iMac vzhledem k 8 GB operační paměti o několik sekund rychlejší. Při nákupu si máte možnost vybrat k iMacu Apple klávesnici a Apple Magic Mouse nebo Trackpad, nemusíte tedy dokupovat žádnou další klávesnici a myš, což tedy při použití klávesnice a trackpadu z MacBooku také nemusíte, ale již se nedá hovořit o plnohodnotné stolní počítačové sestavě.

Proti

Jednoduše za svých skoro 30 000 Kč toho dostanete méně než při koupi MacBooku Air s příslušenstvím. Sice máte 8 GB RAM a 500GB disk, ale při každodenních operacích se na výkonu projevuje právě rychlost disku a velikost operační paměti není tak důležitá (když máte 4 GB a více, při velikosti 2 GB a méně je rozhodující samozřejmě velikost RAM a ne rychlost disku).

Pokud myslíte na budoucnost, pravděpodobně si nekoupíte základní model MacBooku Air ani základní model iMacu a připlatíte si za výkonnější varianty, které udrží krok s dobou více let.

Závěr – záleží stále na vás

Přes všechny pro a proti stále jste to vy, kdo bude tu či onu Mac sestavu požívat, takže záleží na vašich prioritách. Máte radši větší variabilitu a chcete za svoje peníze dostat maximum, tak pravděpodobně zvolíte MacBook Air. Pokud ovšem chcete designem dokonalý stolní počítač a nevyžadujete mobilitu ani přítomnost Flash Paměti, ale raději si na disk uložíte novou Godzillu ve 4K. Vaše volba pravděpodobněji padne na nový iMac, ač v mnoha očích Apple fanoušků není tak dokonalý jako dražší modely.

 

Není v mé moci obsáhnout všechny úhly pohledu, takže pokud máte jiný názor nebo jinou představu o koupi iMacu vs. koupi MacBooku Air, tak je piště do komentářů pod článkem. Určitě si je přečtu a ostatní čtenáři se určitě také rádi inspirují.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj