nový macbook úvodní

Nový MacBook, MacBook Air 2?

Pravděpodobně jste zaznamenali, že dnes večer v šest hodin středoevropského času Apple měl keynote, kde prezentoval nové produkty. Především se většina novinářů zaměřila na nové Apple Watch, které si lidé budou již konečně moci koupit a začít je používat. Samozřejmě spekulanti nezapomněli na nový MacBook, který by měl nastavit novou laťku v oddělení ultrabooků, což je brand Intelu, takže bych měl použít výraz ultra přenosných počítačů. Každopádně jako webový magazín především o Macu jsme naše fanoušky nijak zvlášť o keynote neinformovali a ani jsme neplánovali žádný live přepis případně shrnující článek. Přesto jsme se jako správní Apple fanoušci nezapomněli v šest hodin posadit k Macu a začít s kouskem naděje na zmiňovaný MacBook a stoprocentní hodinky hltat každé slovo, které se z úst Tim Cooka a dalších řečníků linula.

nový MacBook Tim Cook

Když Tim dokončil svoji úvodní řeč ohledně Apple Retail Store a úžasných pro obyčejné fanoušky jistě zajímavých prodejních číslech. Celý sál byl napjat a čekal na zahájení přednášky o nový hodinkách. Ovšem nečekaně na řadu přišel Mac a po krátkém vychválení kompletní řady počítačů se vrhli na nový MacBook. Což by samo o sobě nebylo nic tak strhujícího, abychom psali článek, jelikož rumory o novém MacBooku se objevili a český designer Martin Hájek vytvořil velmi realisticky vypadající rendery, takže by se nejednalo o něco závratného.

nový macbook ve zlaté a šedé

Jen jak se na plátně objevila ukázka nového tenkého rámečku retina displeje nového MacBooku, zůstala mi ústa otevřená. Nejprve se začalo s hardwarem, který je popravdě to nejinovativnější na celém produktu. Přesto, že klávesnice u MacBooků obecně a u Airu ještě více je oblíbená mezi tisícemi blogerů, novinářů a spisovatelů po celém světě i přes její standardní neergonomický tvar, Apple se rozhodl ji s příchodem nového MacBooku ještě vylepšit. Pravděpodobně jste si všimli naklánění kláves při jiném než-li středovém úderu prstu, které způsobuje typické středové uchycení kláves. Nová Apple Keyboard integrovaná v novém MacBooku má jednotlivé klávesy uchyceny pomocí systému „motýlích křídel“, který nás vyklání kláves nadobro zbaví. S novým systémem došlo také k 40% ztenčení klávesnice, což doufám nebude mít velký vliv na hloubku stisku klávesy, která se u dnešních MacBooků Air pohybuje na hraně pohodlného minima. Při vylepšování klávesnice došlo také k zvýšení kvality podsvícení tím, že každá klávesa disponuje svojí vlastní LED diodou.

nový macbook klávesnice motýlí křídla

Přestože trackpad nebo chcete-li touchpad u MacBooků pracující pod OS X dostával ta nejvyšší ocenění ve všech recenzích laptopů, Apple se i zde chtěl posunou dál. Novinka odstraňuje neduhu velkého množství moderních polohovacích ukazatelů a to pákový mechanizmu, který kompletně znemožňoval stisknutí tlačítka trackpadu v jeho hodní části a velmi stěžoval stisknutí ve středu. Nový mechanizmus nabízí čtyři tlakové senzory schované pod každým rohem skla trackpadu, díky čemu je stejně snadné jej stisknout kdekoliv se vám zachce. Krom toho nově lze rozlišovat sílu tlaku, kterou při stisknutí vyvoláte a toho Apple využil k vytvoření nových gest. Takže si nebudete muset dokupovat další prsty, jak kolovali některé vtípky po internetu. Co se týče velikosti využité plochy, dle obrázků je shodná s tou u současné generace 11″ MacBooku Air.

nový macbook trackpad

nový macbook versus starý macbook air

Samozřejmě největší, nejočekávanější a nejviditelnější změnou, krom 13,1 mm tenkého těla, je nový 12″ Retina displej, jehož zvláštností v Apple portfoliu ostatních displejů s vysokým DPI není jen dnes nezvyklá úhlopříčka 12″. Konkrétní rozlišení činí 2304 pixelů na 1440 px s 226 DPI, což je pro rychlé srovnání stejný počet pixelů, který měl současný 13″ MacBook Air na šířku displeje. Díky nové technologii jednotlivých obrazových bodů by mělo dojít k zvýšení svítivosti a tedy k lepší čitelnosti na děním světle, což samozřejmě potvrdí až první testy. Hliníkové okraje byly vyměněny za skleněný panel, který velmi dobře známe z Pro řady MacBooků. Je to možná až neuvěřitelné, ale o proti současnému Airu došlo i k ztenčovaní těla displeje, který zchudl o 0,88 milimetru. Displej došel až k takovému zeštíhlení, že byla integrována pouze 480p FaceTime kamera, kterou jsme u žádného Apple zařízení od roku 2012 neviděli.

nový macbook 12" retina display

Vzhledem k nově vyrobeném tělu musela k redesignu i základní deska, která z obrázků svou velikostí připomíná spíše obvody z některého ze straších iPadů. Nová základní deska je o 67% menší než její předchůdce, což samo o sobě jednoznačně dává najevo nepřítomnost nejen v keynote zmiňovaného větráčku, ale také tím byli uživatelé připraveni o poslední možnost upgradu jejich zařízení, tedy o zvlášť zapojené Flash paměti. Nové MacBooky jsou osazeny procesory Intel Core M, které se dokáží z 1,3 GHz automaticky přetaktovat až na 2,9 GHz, což je opravdu velký skok a už nyní jsme velmi zvědavi na výkonnostní testy, které pravděpodobně dosáhnou hodnot současné generace MacBooku Air, jelikož Apple se výkonem nijak nepochlubil, jak to u nových generací jindy bývá zvykem. Díky uspoře místa a ultra nenáročnému procesoru s odběrem 5W může nový MacBook prohlížet web celých 9 hodin, jako kdysi u 13″ Airu a dnes u 11″ Airu. Což obecně není ohromující hodnota, ale vzhledem k velikosti těla, je to hodnota těžko uvěřitelná, kterou bude muset prověřit až praxe.

nový macbook uvnitř

nový macbook konektor USB type C

Zajímavostí na konec je nový USB konektor typu C, který nahradil jak napájení, velké USB 3.0, DisplayPort, HDIM, tak i VGA. To pro koncového uživatele znamená nakoupit velkou spoustu redukcí, pokud bude chtít nový MacBook využívat jako klasický počítač, k čemuž jak už jednoznačně vidíme není určený. Veškerá komunikace bude tedy po většinu času probíhat pomocí nejnovějších bezdrátových technologií Wi-Fi Dual Band AC a Bluetooth 4, jako to dnes bez problému praktikujeme u všech iOS zařízení.

nový macbook v dubu

Na úplný závěr se samozřejmě zveřejnily ceny, nejpokročilejší MacBook v historii začíná na 1 299 USD za základní model s procesorem 1,1 GHz Intel Core M, grafickou kartou Intel HD Graphics 5300, 8GB RAM a 256GB SSD. Tento komplet bude v ČR dostupný za cenu přibližně 39 990 Kč. Výkonnější model poté zakoupíte za 1599 USD a bude vybavený procesorem 1,2 GHz Intel Core M, grafickou kartou Intel HD Graphics 5300, 8GB RAM a 512 GB SSD. Za tuto konfiguraci přijdete v ČR cca. o 47 990 Kč. Dostupnost konkrétně v ČR zmíněna nebyla, ale doufáme, že tomu bude také v dubnu.

nový macbook versus novináři v sále

Obrázek na stránkách Apple.com byl doplněný o výstižní komentář, nikdy dříve neviděli Mac jako tenhle. Kdo článek přečetl až sem, mám otázku. Všimli jste si, že Apple za celou dobu prezentace nepoužil slovo nový MacBoom Air, ale jen nový MacBook, takže se technicky bude jednat o nástupce plastové legendy MacBooku White, která byla oficiálně nazývána jako MacBook?
Žádné komentáře.

Přidejte svůj