windows_stop

Jak odinstalovat/odstranit Windows z macu?

Na Mac je Mac jsme o Windows na Macu napsali již několik článků, ale pokaždé šlo o to, že jsme řešili to, jak Windows nainstalovat nebo jakou verzi Win si zvolit. Ovšem nikdy mě nenapadlo se zaměřit také na to, jak Win z macu odstranit. Až nyní, kdy jsem se rozhodl kompletně oprostit od Windows. Už jsem nechtěl mít zabráno na disku 40 GB systémem, který jsem přes dva měsíce ani jednou nespustil. V dnešním návodu si ukážeme, jak odstranit Windows z macu, kde je máte nainstalované pomocí Boot Campu a jak postupovat pokud Průvodce pro Boot Camp selže.

Před jakýmkoli úkonem udělejte zálohu!

Průvodce pro Boot Camp

 1. Otevřeme Průvodce pro Boot Camp.app.
 2. Úvodní text můžeme přeskočit a klikneme na tlačítko Pokračovat.
 3. Nyní je důležité nechat zaškrtnuté jen Odstranit Windows 7 nebo novější a klikneme na Pokračovat.
 4. Průvodce vás seznámí s tím, jak bude disk vypadat po smazání Win.
 5. Mazání zahájíme stisknutím tlačítka Obnovit.
 6. Průvodce smaže diskový oddíl s Windows a obnoví původní rozložení disku.
 7. To je vše.

Jak opravit oprávnění a chyby na disku?

Nejčastější problém tohoto řešení je, že nejde disk zpět přerozdělit. To nastává z důvodu chyb na disku. Nejsem odborník, ale vím, že pomocí diskové utility lze disk zkontrolovat a opravit, poté již většinou funguje vše tak, jak má. Tento postup je stejný pro automatické i manuální smazání Windows.

 1. Otevřete Disková utilita.app.
 2. Klikněte na fyzický disk, ne na diskový oddíl.
 3. Nejprve disk zkontrolujte pomocí tlačítka Ověřit disk.
 4. Pokud se zjistí chyby, zahajte opravu pomocí tlačítka Opravit disk.

Pokud vám toto nepomůže, můžete zkusit ověření a opravení oprávnění na disku u jednotlivých diskových oddílů.

Pro umožnění opravení disku můžete být tázáni pro spuštění maca z obnovovacího oddílu, jak se do něj dostat se dozvíte v tomto článku (bude doplněno).

Manuální smazaní Windows aneb průvodce selže

 1. Otevřete aplikaci Disková utilita.app.
 2. Klikněte na fyzický disk, ne diskový oddíl.
 3. Vyberte záložku Rozdělit.
 4. Vyberte oddíl BOOTCAMP a klikněte na -.
 5. Nyní roztáhněte diskový oddíl na celou výšku/nastavte u něj maximální velikost. (v mém případě u oddílu Macintosh HD)
 6. Nové rozdělení potvrdíte tlačítkem použít.

O ztrátu dat se bát nemusíte, systém vám nedovolí smazat oddíl, na kterém je nainstalovaný OS X. Ovšem nesmíte zapomenout, že všechna data, která byla uložena na oddílu BOOTCAMP se po přerozdělení nenávratně ztratí. Pozor také na rozdělování z obnovovacího oddílu, zde vám Disková utilita dovolí smazat i OS X. Nemusíte se bát, ale musíte si dávat pozor, aby jste stále pracovali s vaším diskovým oddíle (u mně Macintosh HD) a ne s novým Oddíl 1.

Před jakýmkoli úkonem udělejte zálohu!

Snad vám návod pomohl zbavit se Windows, pokud máte jakýkoli dotaz k návodu, určitě napište do komentářů.
Přidáno 4 komentářů

Přidejte svůj
 1. Benjamin

  Dobrý ja by som mal taký problem ze naistalival som win10 ale neurobil som zalohu a mam len wind da sa este nieco robit alebo uz mozem vyhodit macbook dakujem za info.

  • Kryštof Woldřich

   Vůbec se nemusíte obávat „vyhození“ MacBooku. Pokud instalace či odinstalace Windows proběhne bez problémů, není záloha potřeba. Toto upozornění jsem do článku vložil po vlastní zkušenosti s chybnou instalací, která vedla k tomu, že jsem ztratil všechna data na disku. A následně jsem musel provést čistou instalaci macOS. Aby se toto nestalo i Vám, doporučuji vytvořit zálohu. Díky té přijdete maximálně o Windows a data s nimi uložená, ale zbytek počítače, tedy část s macOS, obnovíte. Pokud byste potřeboval poradit s konkrétnějším problémem, neváhejte se na mě obrátit.

   • Jirka

    Dobrý den, mám tento konkrétní problém. Mám v MacMini 2 disky, SSD a původní HDD. Na původním HDD jsem měl Win10 a a byl rozdělen na 3 oddíly.
    Nyní jsem se rozhodl s Win10 skoncovat a chtěl jsem HDD zformátovat jako celek, ale nepodařilo se mi to. Zkoušel jsem prostřednictvím diskové utility všechny možnosti, ale každý oddíl co jsme přeformátoval se následně odpojil. Výsledkem je, že na HDD mám s 6-ti oddíly, a celý HDD je odpojen a nelze jej připojit.
    Při jakémkoliv pokusu o sloučení oddílu a přeformotování mi to hlásí:
    Probíhá operace 1 z 3: Odstranit „disk1s6“…
    Je požadován souborový systém s podporou změny velikosti (např. žurnálovaný HFS+)
    Operace selhala…
    nebo
    Odpojování disku
    MediaKit hlásí: Pro požadovanou operaci není na svazku dostatek místa.
    Operace selhala…
    Máte nějakou radu prosím?


Post a new comment