os x yosemite nefungující aplikace

OS X Yosemite: Aplikace nejdou spustit!

Dnes ve třetím díle série článků o OS X Yosemite se zaměříme na aplikace a programy, které nejsou optimalizované pro nový OS X a nelze je spustit nebo hlásí, že nejsou kompatibilní s touto verzí OS X. Ukážeme si tři možnosti jak nefungující aplikace zprovoznit bez nutnosti spustit starší OS X Mavericks. První a zároveň nejjednodušší a nejlepší varianta je aktualizovat daný software na nejnovější verzi, to ovšem pomůže jen u zlomku aplikací. Druhá možnost je otevřít aplikaci jako balíček a vyhledat spouštěcí příkaz pro terminál. Poslední dnes popisovaným způsobem oklameme aplikaci, aby si myslela, že běží na OS X Mavericks 10.9.

 

OS X Version

Aktualizace (Final Cut Pro X, iMovie, iPhoto)

Hned po vydání OS X Yosemite Developer Preview 1 vývojáři zjistili, že nefunguje střihový program Final Cut Pro X a domácí střižna iMovie. Apple na tuto situaci zareagoval rychle a vydal přes Mac App Store aktualizaci, která chybu při spouštění opravila. Vzhledem k tomu, že OS X Yosemite je již nějakou dobu dostupný, další nekompatibilní aplikace od vývojářů třetích stran budou dostávat aktualizace, které umožní spuštění v novém systému. Proto než se přesunete na další řešení, zkuste vyhledat aktualizace pro danou nefungující aplikaci. Tento způsob je nejjednodušší a v případě, že je aktualizace dostupná, také zajistí bezproblémových chod, nejen spuštění.
final cut pro x yosemite update

 

Otevření programu přes Terminál

U mnohých aplikací je problém podobný, jako byl u iMovie a Final Cut Pro, než Apple vydal aktualizaci. Tedy klasickým spuštěním přes ikonu aplikace v Docku, na Dashboard nebo přímo poklepáním na program ve složce Aplikace se otevření nedaří. Často operace skončí tím, že Aplikace několikrát poskočí v Docku a poté zmizí nebo se zobrazí hláška Aplikace byla neočekávaně ukončena.os x yosemite open app with terminal

 1. Ve složce Aplikace vyhledáme aplikaci, kterou chceme otevřít.
 2. Pravým tlačítkem myši, nebo kliknutím dvěma prsty na trackpadu otevřeme rozbalovací menu.
 3. Vybereme druhou položku „Zobrazit obsah balíčku“.
 4. Nyní se proklikáme do složky Contents/MacOS.
 5. V této složce bude několik souborů, ale jen jeden otevře přes terminál danou aplikaci. Proto musíme najít soubor, který se jmenuje stejně jako aplikace, kterou chceme otevřít. (Pokud se v této složce nachází jen jeden soubor, máte vyhráno. Pokud je název aplikace dlouhý, hledejte soubor, který v názvu obsahuje počáteční písmena názvu aplikace, nebo hledejte zkratku názvu. V případě, že takovýto soubor nenaleznete, musíte postupně vyzkoušet všechny dostupné soubory a takto najít jeden, který aplikaci spustí.)

Upozornění: Ukončení Terminálu se zavře takto spuštěná aplikace.

Změna označení verze systému

Před oficiálním představením OS X Yosemite 10.10 se spekulovalo, že by se Apple mohl posunout a vydat OS 11. To se nestalo a vzhledem k číselnému označení 10.10 si některé aplikace při kontrolování kompatibility s verzí systému myslí, že se je snažíte spustit na Mac OS X 10.1 Puma. To způsobí vyskočení hlášky o aktualizování systému a neoptimalizovanosti aplikace pro tuto verzi OS X. Bohužel kontrolu verze systému nemůžete obejít předchozí radou, kdy spustíte aplikaci skrze Terminál. Ale musíte upravit soubor, ze kterého aplikace čtou verzi systému.

 1. Otevřete Finder.
 2. Otevřete disk, na kterém máte nainstalovaný OS X Yosemite.
 3. Nyní se proklikáme do složky CoreServices. Cesta ke složce Systém/Knihovna/CoreServices.
 4. V této složce vyhledáme soubor „SystemVersion.plist“.
 5. Originál tohoto souboru zkopírujeme na plochu.
 6. Nyní na ploše vytvoříme kopii „SystemVersion.plist“ pomocí funkce Duplikovat.System Version kopie
 7. „SystemVersion.plist“, který máme uložený na ploše, otevřeme v aplikaci TextEdit.
 8. Dva řádky, ve kterých je zapsána verze systému 10.10, přepíšeme na 10.9.System Version kopie úprava
 9. Nyní upravený soubor uložíme.
 10. Upravený „SystemVersion.plist“ z plochy přetáhneme do složky CoreServices.
 11. Nyní stiskneme tlačítko Ověřit totožnost a poté tlačítko Nahradit.
 12. Poté zadáme heslo.
 13. Nyní si všechny aplikace budou myslet, že běží na systému OS X Mavericks 10.9.

Upozornění: Zatím jsem si nevšiml, že by dlouhodobá změna označení verze systému nějaké aplikaci vadila. Ale až daná aplikace získá update, nebo ji přestanete používat, doporučuji obnovit původní soubor, který máme uložený na ploše pod názvem „SystemVersion (kopie).plist“. Obnovení provedete smazáním (kopie) a mezery předtím a zkopírováním souboru do složky CoreServices stejně jako při přepsání na OS X 10.9.

 

V dnešním třetím díle série o OS X Yosemite jsme si ukázali, jak se vypořádat s nekompatibilitou neaktualizovaných aplikací. Pokud nemáte OS X Yosemite nainstalovaný nebo nemáte ani instalační soubor koukněte se na předchozí díl o instalaci nového systému. Chcete-li se dozvědět jak nejlépe zazálohovat váš mac před instalací OS X nepřehlédněte první díl této série.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj