os_x_yosemite_beta_2_mba_hero_imore

OS X Yosemite – instalace na druhý disk (Dual Boot)

Čas do vydání nejnovější operačního systému od Apple pro klasické počítače/Macy se neúprosně blíží. Pokud jste dosud nevyzkoušeli nový OS X Yosemite, je na čase ochutnat průsvitný design i na vašem Macu. Jednu z možností instalace jsem ukazoval v druhém díle série článků o nové OS X, konkrétně jsem zde popsal postup při klasickém upgradu. Dnes se na základě vašich dotazů zaměřím na čistou instalaci na druhý diskový oddíl, kde výsledkem bude Mac s vaším OS X Mavericks a čistou instalací nového OS X Yosemite v momentálně nejnovější verzi DP 7, to pro uživatele veřejné bety znamená PB 3.

Kromě dvou výše zmíněných postupů je možné OS X Yosemite instalovat také přímo do virtuálního počítače vytvořeného pomocí například zdarma dostupného virtualizačního nástroje VirtualBox, pokud byste měli zájem i o návod na tento postup, tak to napište dolů do komentářů nebo na náš Facebook/macjemac.

Před samotným rozdělováním disku a instalací systému je důležité si rozvrhnou, kolik místa věnujete OS X Yosemite a kolik volného místa vám zbude pro současný OS X Mavericks. Při menších kapacitách disků je důležité si místo rozvrhnout tak, aby došlo k minimálnímu omezení funkčnosti, co se týče obou systémů. U mého 120 GB SSD jsem přidělil 30 GB pro OS X Yosemite, kde mi díky tomu zbylo místo i pro instalaci některých aplikací. Také je dobré si uvědomit, že mnoho aplikací může být nainstalováno na disku s OS X Mavericks, ale spouštět půjdou i v OS X Yosemite. Stejná pravidla platí i pro vaše soubory, které můžete otevírat i v novém systému.

Jak vytvořit druhý diskový oddíl?

Podrobný návod naleznete v předchozím článku, pouze zde vytváříme druhý diskový oddíl na interním disku.

 1. Otevřete aplikaci „Disková utilita“.disk utility
 2. V levém menu vyberte váš interní disk. (Pravděpodobně ten, na kterém máte nainstalovaný OS X.)
 3. Nyní se přepnete na záložku „Rozdělit“. Zde vidíte všechny diskové oddíly a světle modrým označením se zobrazuje zaplnění disku. To znamená, že pro vytvoření nového diskového oddílu můžete využít bíle vyznačené místo.
 4. Vytvoření dalšího oddílu použijete tlačítko „+“ v levém dolním rohu zobrazených diskových oddílů.
 5. Poté dle libosti vyplníme políčko „Název:“. (Např.: „OS X Yosemite“, „Yosemite“ nebo „OS X 10.10“)
 6. Položku „Formát:“ přepnete na „Mac OS X rozšiřitelný (žurnálovaný)“.
 7. Velikost disku zvolte podle dostupného místa na disku, ale také podle vašeho využití OS X Yosemite. Pokud chcete nový OS X jen vyzkoušet, myslím, že 30 GB je dostatečné, vzhledem k tomu, že všechny soubory a většinu aplikací budete mít dostupných z diskového oddílu s OS X Mavericks.disk-utility-rozdělení pro OS X yosemite
 8. Před potvrzením změn tlačítkem „Použít“ si pohledem na zobrazení diskových oddílů ujistíme, že nedojde ke ztrátě dat. Je důležité, abyste před aplikováním nového oddílu v náhledu na disk viděli původní diskový oddíl s modrým znázorněním užitého místa a oddíl, který se chystáte vytvořit.
 9. Nyní klikneme na tlačítko „Použít“.
 10. Disková utilita provede vytvoření nového diskového oddílu.

Instalace OS X Yosemite na druhý diskový oddíl?

Postup při upgrade naleznete v článku OS X Yosemite: Instalace.

 1. Připravte si instalační program OS X Yosemite. (Přímo od Apple z Mac App Store pomocí kódu z Apple Seed, nebo si instalační program stáhněte pomocí strýčka Google.)os-x-yosemite-download
 2. Spusťte aplikaci „Install OS X Yosemite“.
 3. Klikněte na tlačítko „Continue“ (Pokračovat).install-os-x-10-10-yosemite
 4. Nyní potvrdíte souhlas s licenčními podmínkami, dvakrát pomocí Agree (Souhlasím).
 5. Jelikož nechceme upgradovat, musíme vybrat jako cíl instalace disk, který jsme vytvořili v předchozích krocích.
  yosemite-on-usb6-496x400

  Zde vyberte vámi vytvořený druhý diskový oddíl vytvořený pro instalaci OS X Yosemite.

 6. Instalaci odstartujeme tlačítkem „Install“.
 7. Instalátor začne připravovat soubory k instalaci.
 8. Mac se restartuje a spustí se šedá obrazovka s ukazatelem průběhu instalace. (30 minut)
 9. Po druhém restartu se objeví obrazovka s nápisem Completing Installation (Dokončování instalace).
 10. Poté se objeví klasické uvítání od OS X, kdy se proklikáte vytvořením uživatelského účtu, připojení k internetu, nastavení účtu iCloud až po načtení plochy.

Jak přepínat mezi OS X Mavericks a Yosemite?

Nový OS X Yosemite máme nainstalovaný, ale jak se nyní vrátit do starého osvědčeného OS  X Mavericks. Můžete startovací disk přepnout v předvolbách systému, nebo si můžeme startovací disk zvolit při zapnutí macu.

 1. Otevřete „Předvolby systému“.
 2. Klikněte na položku „Startovací disk“.
 3. V menu vyberte disk, na kterém je nainstalován OS X 10.9.
 4. Přepnutí/restartování do starého OS X provedete tlačítkem „Restartovat“.
 5. Nyní se mac vypne a nabootuje, jako jste byli zvyklí do starého OS X Mavericks.
Vy uvidíte dva disky, osobně jsem kompletně přešel na Yosemite.

Vy uvidíte dva disky, osobně jsem kompletně přešel na Yosemite.

Zpět do OS X Yosemite se dostanete stejným postupem, ale místo disku s OS X 10.9 vyberete disk s nainstalovaným systémem OS X 10.10 a kliknete na „Restartovat“.

Jak vybrat startovací disk při zapnutí macu?

 1. Stiskněte zapínací tlačítko.
 2. Hned po zaznění uvítacího tónu stiskněte klávesu „alt“ a držte ji.
 3. Klávesu můžete pustit až se na obrazovce objeví horizontální seznam disků.
 4. Podle toho, jaký systém chcete spustit, vyberte disk, na kterém máte nainstalovaný OS X Mavericks, nebo Yosemite.
 5. Kliknutím nebo klávesou „Enter“ zahájíte spuštění daného systému.

www.trickyways.com
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj
 1. Miloš Kronát

  „Kromě dvou výše zmíněných postupů je možné OS X Yosemite instalovat také přímo do virtuálního počítače vytvořeného pomocí například zdarma dostupného virtualizačního nástroje VirtualBox, pokud byste měli zájem i o návod na tento postup, tak to napište dolů do komentářů nebo na náš Facebook/macjemac.“

  Dobrý den, vyvstala mi potřeba vzhledem k nestabilitě QXPressu 9.5 a InnDesignu CS6 na El Capitanu nainstalovat poslední funkční systém, což je 10.9 Mavericks.
  Pomocí virtual boxu se mi to nepodařilo, ačkoliv takto mám nainstalovány XPčka na Win10. Prosím poraďte. Díky. Miloš Kronát

  • Kryštof Woldřich

   Děkujeme za příspěvek. Přestože macOS by měl ve virtuálním PC fungovat, zatím se mi také nepodařilo VirtualBox správně nastavit. Jako alternativu mohu doporučit nástroj Parallels Desktop, který je placený, ale zato nabídne jednoduchého průvodce instalací macOS do virtuálního PC. Nejsem si ale jistý, zda bude výkon virtuálního PC stačit na zmíněné aplikace. Omlouvám se za plané naděje o instalaci macOS do VirtualBoxu, článek by zasloužil drobnou aktualizaci.


Post a new comment