os x yosemite instalace

OS X Yosemite: Instalace!

V prvním díle jsme si ukázali jak připravit mac na případné trable s novým OS X Yosemite. Pokud jste díl se zálohováním přeskočili, doporučuji se vrátit. Dnes si popíšeme postup při instalaci OS X Yosemit Public Beta pomocí aplikace pro upgrade z OS X Mavericks. Možností jak nainstalovat nový OS je několik, ale nyní si ukážeme tu nejjednodušší, kdy provedeme jednoduchou aktualizaci na nový systém, jelikož ze svých zkušeností vím, že tento způsob je nejlepší pro seznámení se se všemi klady a zápory OS X Yosemite. Ovšem pamatujte, že se stále jedná o beta verzi, tudíž po instalaci/aktualizaci nezapomínejte na zálohování pomocí Time Machine, abyste předešli ztrátě souborů upravených v novém OS X.

os x yosemite macbook air

Co budeme potřebovat?

 1. Počítač mac, který splňuje požadavky na instalaci OS X Yosemite. (Máte nainstalovaný OS X Maverick, operační paměť RAM o minimální velikosti 2 GB a volné místo na disku 8 GB a více.)
 2. Instalační program OS X Yosemite Public Beta (Ten jsem doporučoval stáhnout v minulém díle před začátkem zálohování, abyste se poté nemuseli zdržovat. Pokud instalační program nemáte, můžete jej stáhnout přímo z Mac App Store pomocí redeem kódu, který získáte na stránce Apple Seed, kde se přihlásíte svým Apple ID a poté se přepnete na stránku Get Yosemite. Zde posunete stránku dolu, na které zaškrtávacím boxem potvrdíte porozumění omezením při používání beta verze OS X. Nyní se vám vygeneruje kód a odkaz pro stažení programu k instalaci OS X Yosemite Public Beta. Pokud se vám nedaří získat OS X skrze Apple Seed portál, můžete vyzkoušet Google).

install os x yosemite

Upgrade na OS X Yosemite!

 1. Ujistíme se, že máme provedenou zálohu pomocí Time Machine a optimálně ještě vytvořený klon interního disku z prvního článku.
 2. Aby vše proběhlo co možná nejrychleji a bez chyb, doporučuji restartovat mac a vypnout znovu otevření právě spuštěných aplikací.
 3. Nyní otevřeme instalační program „Install OS X Yosemite Beta 1“.
 4. Klikneme na tlačítko Continue (Pokračovat).
 5. Nyní potvrdíte souhlas s licenčními podmínkami, dvakrát pomocí Agree (Souhlasím).
 6. Vzhledem k tom, že pouze aktualizujeme na OS X Yosemite, nebudeme měnit cílový disk a pokračujeme tlačítkem Install (Instalovat).
 7. Nyní zadáme heslo a potvrdíme tlačítkem OK.
 8. Instalátor začne připravovat soubory k instalaci.
 9. Mac se restartuje a spustí se šedá obrazovka s ukazatelem průběhu instalace. (30 minut)
 10. Po druhém restartu se objeví obrazovka s nápisem Completing Installation (Dokončování instalace).
 11. Nyní se zobrazí uzamykací plocha pro zadání hesla. Poté vás přivítá nový systém OS X Yosemite, informuje vás o změnách v novém iCloudu a upozorní vás na používání Feedback Assistant pro zasílání upozornění na chyby v systému.

Dnes v druhém díle jsme si ukázali, jak aktualizovat z OS X Mavericks na OS X Yosemite. Nyní můžete prozkoumávat nový operační systém. A doufáme, že krom prozkoumávání vám nebude beta verze bránit v práci. Pokud jste do teď nenainstalovali nový OS nebo máte problém se spouštěním některých aplikací, nemusíte hned používat klon z externího disku, který jsme vytvořili v prvním díle, ale stačí sledovat Mac je Mac. Na zítra pro vás máme připravený třetí díl této série, kde vám ukážeme dva způsoby jak spustit nekompatibilní aplikace.
Přidáno 4 komentářů

Přidejte svůj
 1. Tom

  Prosím o radu. Při instalaci na iMac 2009 late, se mi počítač zastaví asi ve třetině instalace (vydrží tam hodiny) po restartu se objeví hláška, že instalace je nekompletní. 3 pokusy stejný stav. Díky

 2. Sejbi

  Zdravím. Mám iOS Lion Mountain. Když si stáhnu Yosemite, tak mi to píše „Tato kopie aplikace Instalace OS X Yosemite je poškozena a nelze ji využít k instalaci systému OS X“. Upgrade je stažen normálně z ofiko stránek apple (store).

  • Kryštof Woldřich

   Pokud jste tak neučinil, doporučuji zkontrolovat systémové požadavky na váš Mac, například pomocí tohoto návodu http://www.apple.com/osx/how-to-upgrade/ přímo od Apple.
   Při stahování instalačních souborů mohlo dojít k chybě, proto bych před podstoupením dalších kroků zkusil staženou instalační aplikaci odstranit, pomocí systémové Disk Utility opravit oprávnění na disku, restartovat Váš Mac a poté znovu stáhnout instalační aplikaci pomocí Mac App Store.
   Pokud předcházející nepomohlo, může být problém ve Vaší instalaci OS X Mountain Lion, proto bych vyzkoušel stažení instalační aplikace OS X Yosemite na jiném Macu (Můžete klidně navštívit nějakého českého APR prodejce, kde vám personál se stažením instalační aplikace na Váš flash disk jistě vyhoví.)
   Pokud ani toto nepomůže, bude nutná čistá instalace systému. Nejprve proveďte zálohu všech Vašich souborů. Poté můžete pomocí instalačního disku dodávaného k Vašemu Macu nebo pomocí skrytého diskového oddílu (Cmd+R, po zaznění uvítacího tónu.) nainstalovat systém, který byl na Vašem Macu původně a poté provést aktualizaci na OS X Yosemite a obnovit soubory. Nebo můžete pomocí Vašeho nebo jiného Macu vytvořit takzvaný bootovací flash disk s instalací OS X Yosemite, ze kterého provedete instalaci požadované verze systému (Alt, po zaznění uvítacího tónu, poté vyberte instalační flash disk.). Následně obnovíte Vaše soubory.
   Doufám, že Vám stručný výpis jednotlivých možností řešení problému pomohl, pokud byste potřebovat s některým krokem poradit neváhejte se ozvat pro podrobnější popis řešení.


Post a new comment