os x yosemite zálohování

OS X Yosemite: Zálohuj, zálohuj, zálohuj!

Už několik týdnů zpět Apple vydal OS X Yosemite Public Beta, která je dostupná pro první milion lidí, kteří se do beta testování zaregistrovali. Jelikož se jedná o veřejnou verzi, řekl jsem si, že by určitě Apple nevypustil mezi milion lidí něco, co nelze používat. Tak jsem se tedy rozhodl k instalaci. V této sérii článků vás provedu mým používáním OS X Yosemite Public Beta od počátečního zálohování přes instalaci systému po zkušenosti s používání v pracovním/herním nasazení. Jako před každou aktualizací či instalací nového operačního systému je doporučeno zálohovat váš mac. Vzhledem k tomu, že instalujeme již zmiňovanou betu OS X, tak nepoužiji jen klasickou Time Machine zálohu, jelikož pokud by se něco pokazilo, trvalo by obnovit mac a data do původní podoby mnohem déle než pomocí zálohy, kterou si ukážeme.

carbon copy cloner

 

 

 

Carbon Copy Cloner je program, který dělá pouze jednu věc, ale za to jí dělá výborně. Na stejně velkém disku jako je disk ve vašem macu nebo větším vytvoří jeho klon a to včetně obnovovacího oddílu (Recovery disku). Z tohoto klonu můžete načíst systém v případě, že vám například nefunguje interní disk nebo jako v našem případě budete rychle potřebovat starší verzi systému, něž kterou maté nainstalovanou  na vašem macu. Krom jednorázového klonování je možnost v budoucnosti aktualizovat kopii disku bez nutnosti vytváření kompletně nové zálohy.

Co budeme potřebovat?

Instalační soubor OS X Yosemite doporučuji stáhnout před zálohování, abychom nás jeho stahování nezdržovalo po provedení zálohy. Jelikož hned po zálohování se vrhneme na instalaci nového systému, aby záloha OS X Mavericks byla co nejaktuálnější.

 1. Aplikaci Carbon Copy Cloner – pro účely jednorázové zálohy před instalací nového OS stačí bezplatná verze.
 2. Externí USB disk/Thunderbolt disk/USB flash disk s minimální velikostí interního disku na vašem macu, kde máte nainstalovaný OS X. (Doporučuji minimálně USB 3.0 disk, aby zálohování a případné bootování z klonu bylo rychlé)
 3. Fungující mac, který budeme zálohovat.

Postup při klonování disku

 1. Připojíme k macu disk, ze kterého vytvoříme klon interního úložiště.
 2. Otevřeme aplikaci Carbon Copy Cloner. 
 3. Vybereme možnost spuštění Trial verze, která je omezená na dobu používání 30 dnů.carbon copy cloner main window
 4. V menu vybereme položku Window\Disk Center.
 5. V seznamu disků vybereme externí disk ze kterého budeme vytvářet klon.
 6. Poté se přepneme na záložku Recovery HD. (Zde můžeme vytvořit obnovovací oddíl, díky kterému můžeme v případě potřeby nainstalovat čistou verzi OS X Mavericks, pokud nebudeme chtít využít zálohy, klonu nebo si smažeme recovery oddíl z interního disku na macu.)
 7. Nyní klikneme na tlačítko „Create a Recovery partition for this volume“ (Vytvořit obnovovací diskový oddíl pro tento disk).carbon copy cloner disk center
 8. Ověříte totožnost uživatele zadáním hesla.
 9. Začal se vytvářet Recovery HD.
 10. Hlášku o dokončení úlohy potvrdíme tlačítkem OK.
 11. Zavřeme okno Disk Center.
 12. V položce Source/Zdroj vybereme disk, na kterém máme nainstalován OS X.
 13. V položce Destination/Cíl vybereme disk, na kterém budeme vytvářet klon.
 14. V rozbalovací menu vybereme položku „Delete anything that doesn’t exist on the source“ (Vymazat vše, co se nenachází na zdroji. To zajistí, že kdykoliv budete používat tento typ zálohy, budete moct z vytvořeného klonu spustit OS X)
 15. Poté stiskneme tlačítko Clone/Klonovat.
 16. Aplikace se nás zeptá, zda opravdu chceme provést tuto akci, může dojít k smazání některých souboru na externím disku. (To se netýká našeho případu, kdy vytváříme první klon na prázdném disku.)
 17. Nyní probíhá kopírování dat z vašeho interního disku na externí úložiště. (Klonování trvá minimálně 20 minut v závislosti na rychlosti vašich disků)

Jak spustit OS X Mavericks z externího disku nyní již klonu?

 1. Připojte externí disk, na kterém je vytvořen klon interního disku.
 2. Vypněte a znovu zapněte, nebo restartujte mac.
 3. Po zaznění uvítacího tónu stiskněte klávesu „levý alt“.
 4. Ten pusťte až v momentě, kdy se na obrazovce zobrazí vodorovný seznam připojených disků.
 5. Pro spuštění OS X Mavericks z klonu vyberte disk, na který jste klon vytvořili.
 6. Nyní se začne načítat systém z externího disku. (Při prvním spuštění z klonu se může systém načítat neobvykle dlouho až 5 minut, takže stačí vyčkat. Další spuštění již bude probíhat znatelně rychleji.)

 

V dnešním první díle série článku o OS X Yosemite Public Beta jsme si ukázali, co musíte/byste měli udělat něž-li se pustíte do instalace samotného operačního systému. Tento typ zálohování vám zajistí mimořádně rychlí návrat k používání OS X Mavericks. Pokud narazíte na nekompatibilní aplikace můžete z klonu disku nabootovat použít starý systém a poté se bez zádrhele vrátit k testování OS X Yosemite Public Beta. Pokud si nejste jisti s instalací/aktualizací na OS X Yosemite, tak počkejte do zítra, kdy vydáme další díl této série, kde si podrobně popíšeme celý proces aktualizace z OS X Mavericks.

 

Máte doma velký externí disk 1 TB a více a chcete ho použít k uložení klonu disku a zároveň nechcete přijít o data na něm uložená? Pokud někdo bude chtít napíši návod, jak disk rozdělit na dva diskové oddíly bez ztráty současných dat (1. oddíl pro klon, 2. oddíl pro data). Napište do komentářů.
Přidáno 3 komentářů

Přidejte svůj
 1. Lukas

  dobrý den,
  poprosil bych o návod na:

  Máte doma velký externí disk 1 TB a více a chcete ho použít k uložení klonu disku a zároveň nechcete přijít o data na něm uložená? Pokud někdo bude chtít napíši návod, jak disk rozdělit na dva diskové oddíly bez ztráty současných dat (1. oddíl pro klon, 2. oddíl pro data). Napište do komentářů.

  děkuji


Post a new comment