ipad pro pencil

Pět důvodů, proč si nekoupit iPad Pro!

Novinka je na trhu, prodeje stoupají, nový iPad Pro dokonce již překonal i největšího soka, tablet Microsoft Surface Pro 4. Po dlouhé době stagnace iPadu se konečně odehrálo něco nového, pro někoho možná nečekaného. Dnes vám řekneme, proč se novému iPadu Pro raději vyhnout. Ale neberte to nějak špatně, je to skvělé zařízení, jen vám chceme ukázat, proč byste po jeho koupi nemuseli být spokojení. Celý článek je psán jakoby z pohledu osoby, která měla pocit, že tento nový tablet od Applu nahradí její notebook.

 

ipad pro multitasking

Pro neznamená počítač

Přestože označení „Pro“ nám připomíná řadu profesionálně zaměřených MacBooků, zde všechna podobnost končí. Hardwarové zpracování je zcela odlišné, o operačním systému nemluvě a klávesnice, pokud vynecháme podobnost počtu kláves, je pro Apple velkou novinkou. Je to vůbec poprvé, co Apple prodává klávesnici vlastní produkce k zařízení s iOS. Ale opatrně, velký displej a originální klávesnice z iPadu MacBook neudělá. Stále jsou celé vnitřnosti postaveny na mobilní platformě, která společně s použitým systémem výrazně zdrží příchod aplikací s desktopovými možnostmi.

 

 

ipad pro microsoft office

Bez cloudu ani ťuk

Právě protože iPad není počítač, nemá ani OS X, ani nativního správce souborů. A proto bude potřeba cloudového úložiště, které vám pomocí své aplikace jednoduchého průzkumníka na iOS dostane a umožní vám pracovat se soubory v jednotlivých aplikací alespoň trošku podobně jako na klasickém počítači. Zároveň tím vyřešíte zálohu dat a nedostatek úložiště, který byste na Macu řešili externím diskem. Dokonce tím obejdete i klientovu flashku, ten si bude muset vystačit s odkazem na požadovaná data.

 

 

ipad pro imovie

Nedostatek aplikací

Přestože dle populárního testu GeekBench iPad Pro doslova křičí výkonem, jeho praktické využití zatím z velké části chybí. Důvodem chybějících aplikací je utajování nového produktu ze strany Applu, čímž znemožnil vývojářům přijít s novinkami v blízké době po přestavení hardwaru.

Jedinou aplikací, která dokáže smysluplně a prakticky využít dostupný čip je iMovie, ve kterém můžete stříhat 4K video. To jsem zprvu vynechal narážku na to, že iMovie je video editor na domácí zábavu a k profesionálnímu chcete-li pokročilejšímu použití chybí nástroje dostupné například ve Finul Cut Pro X nebo Adobe Premiere.

Ostatní aplikace zatím svými funkcemi dávají jasně najevo: „My patříme na mobil!“. Žádné dávkové zpracování fotografií ani řádné formátování textového dokumentu. Mnohdy, pokud chcete mít alespoň něco hotovo, je než ořezaná aplikace lepší otevřít Safari, kde spustíte v uvozovkách plnohodnotné webové rozhraní, které vám umožní bez problémů fungovat například ve WordPressu, jehož iOS aplikace je mimochodem opravdu žalostná.

 

 

ipad pro adobe photoshop fix

Chyby iOS 9

Nejedná se ani tak o chyby jako takové, spíše jsou to různé funkce a kompromisy, které Apple učinil proto, aby bylo i na takto velkém displeji možné používat původní aplikace pro iPady i aplikace určené jen pro iPhone. Větší dotykovou klávesnici s více řádky kláves využijete jen v polovině aplikací, jelikož neaktualizované iPad aplikace na Pro modelu fungují podobně jako iPhone aplikace na normálním iPadu a to včetně změny klávesnice, což při malém počtu přepracovaných aplikací může být nepříjemné.

 

 

ipad pro hry

Ani iPad to není!

Přestože jsem v prvním bodu naznačoval velké rozdíly ve fyzickém zpracování mezi iPadem Pro a MacBookem, pokud se podíváme opačným směrem, zjistíme, že fyzických vlastností společných s menším iPadem Air 2 také mnoho nenalezneme. iPad Pro nabral jak na váze, tak i na ploše a to díky 12,9″ displeji. Tím se dostal do zcela odlišné kategorie mobilních zařízení. Už to není iPad, který sebou berete spíše jako telefon s větším displejem. Je to více počítač bez klávesnice, který dotykovou obrazovkou zastane funkce tabletu.

 

Pokud vás toto téma zaujalo a nahlíželi jste na iPad Pro jako na možného nástupce vašeho 13″ palcového MacBooku Air, doufám, že jsem vás tímto nasměroval spíše k 12″ MacBooku, jelikož iPad Pro má prozatím obrovský potenciál, se kterým si v následujícím roce budou muset nejprve poradit vývojářská studia, poté přijde doba, kdy se z něj vyklube opravdový nástupce ultra přenosných počítačů. Pokud byste se o výhodách a především současných nevýhodách iPadu Pro chtěli dozvědět více, doporučuji článek Toma Warrena z The Verge s názvem „Apple se od Microsft Surface nic nenaučil“ nebo videopodcast Digit s názvem „iPad Pro v praxi“.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj