nejlepší usb-c adaptér úvodní

Pět nejlepších USB-C redukcí pro nový MacBook

Apple nelení. Než se svět stihl smířit s radikálním nástupem nového druhu MacBooku, máme na stole jeho druhou generaci, která potvrzuje kontroverzní řešení jak vnější strany nového 12″ MacBook, tak do jisté míry i strany vnitřní, kde stále tepou mobilní procesory typu Core M od firmy Intel. Ty však dostali mírné navýšení výkonu, které se na první pohled jevilo, jako přiznání podcenění výkonu ultra mobilního stroje, ovšem při druhém pohledu jsme zjistili, že výkon se krom specifikací téměř nikde jinde neprojevil. Nejvýraznější změnou od první generace se ve výsledku stalo prodloužení výdrže na baterii až o 2 hodiny při kancelářské práci. Kde si naopak Apple stojí výrazně za svým je přítomnost jediného futuristického konektoru USB-C, přes který bude i nadále probíhat všechna vaše drátová komunikace se světem. Proto se v tomto článku podíváme na pět nejlepší možností, jak tento jeden malý šikovný port změnit na něco více použitelného v dnešním světě.

usb-c adaptér minix neo c

Minix Neo C

„Tohle je USB-C adaptér, který měl udělat Apple.“ sklízí v zahraničí pochvaly redukce firmy Minix. Nejen, že tato firma se sídlem v Hongkongu vytvořila téměř dokonalý doplněk pro 12″ MacBook, ale zároveň byla jedena z prvních, která svůj počin uvedla na trh na rozdíl od slibných startupů, které jejich zakladatelé nezvládli ukočírovat.

Adaptér nabízí opravdu skvělý výběr portů. Asi bychom hledali opravdu dlouho někoho, kdo by si vzpomněl na port, který mu s touto redukcí bude scházet. Zleva od napevno upevněného kabelu s USB-C samcem se nachází USB-C samice pro napájení, tu následuje video výstup v podobě VGA nebo HDMI, dle typu redukce. Na protějším vrcholu se nachází gigabitový Ethernet port, který mnoho ostatních výrobců opomíjí. Pravé straně vévodí dva klasické USB-A 3.0 porty vedle slotu pro standardní SD kartu, nad kterým se krčí malinká zdířka pro micro SD, u kterého vidím využití především v nenápadném rozšíření interní paměti MacBooku.

Adaptér Minix Neo C je běžně dostupný v českých e-shopech za cenu cca. 2 300 Kč. Pokud vás opravdu zaujal, můžete se kouknout na zahraniční recenze, zde. Stránky výrobce můžete navštívit zde.

usb-c adaptér satechi type-c

Satechi Type-C Hub

Nevím jak vy, ale za mě je toto nejznámější adaptér pro nový MacBook, i přesto jsem jej však nemohl zařadit na první místo. Stále si pamatuji na jeho první generaci, kdy mi moc vadila absence USB-C samice pro napájení počítače. To je naštěstí minulostí a současná verze, kterou zde doporučuji, již potřebný konektor obsahuje. Ze všech v tomto článku zmíněných je redukce od firmy Satechi nejkompaktnější, což může znamenat výhodu v podobně nezlámaného a nezamotaného kabelu, na druhou stranu nabízí se možnost vylomeného konektoru, ale to již záleží na štěstí a stylu používání vašeho laptopu.

Zleva hliníkové krabičky se nachází USB-C samice pro napájení, za kterou následuje dvojice čteček SD karet, stejně jako u předchozího adaptéru od Minix. Blíže k pravému boku pak leží dva klasické USB 3.0 porty.

Oproti předchozímu adaptéru pro ten od firmy Satechi budete muset přímo na web výrobce, kde je dostupný za cca. 1 100 Kč bez poštovného. Nebo můžete zamířit za jeho obdobou od firmy Hyper, která je odstupná v ČR například na EasyStore.cz za cenu 1 699 Kč.

Adaptéry jako by jeden druhému z oka vypadly. Nezjišťoval jsem, který byl první. Na funkčnosti to nic neřeší a upřímně, asi je to jedno.

usb-c adaptér sandberg all-in-one

Sandberg USB-C Dock

Sandberg pro mě byl do začátku shromažďování podkladů pro tento článek absolutně neznámou firmou, ale nyní jsem rád, že jsem ho ve výsledcích hledání nepřehlédl, jelikož má pro majitele nového 12″ MacBooku co nabídnout. Je pravda, že vyjma redukce, kterou zde popisuji, si zaměstnanci moc nelámali hlavu s designem. Výsledkem jsou proto redukce nápadně podobné těm od Applu s hliníkem místo plastu a nižší cenou, za což jim tyto nedostatky promíjíme.

Doporučovaný adaptér je hliníková krabička s obdobnými rozměry Satechitu, ale oproti svým předchůdcům nemá napevno přidělaný ani kabel ani konektor, ať tedy budete jakkoliv nešikovní, vždy bude stačit vyměnit jen kabel. Jak jsme již zvyklí, opět je drobnou vadou na kráse chybějící Ethernet. Krom toho si budete na tento model muset počkat na začátek července 2016.

V čele adaptéru je USB-C samice pro připojení do MacBooku. Všechny ostatní konektory se nacházejí na pravém boku v tomto pořadí. Čtečka micro a klasické SD karty, HDMI, dvě klasická USB 3.0 a napájecí konektor USB-C.

Při volbě italské firmy Sandberg budete za doporučovaným modelem taktéž zamířit na stránky výrobce, kde bude dostupný za cenu 1 917 Kč. Pokud ale zvolíte některý z dalších modelů této firmy, ty jsou dostupné běžně na českých e-shopech.

apple USB‑C víceportový digitální AV adaptér

Apple USB‑C víceportový digitální AV adaptér

Některé vlastnosti originálních Apple adaptérů jsem naťukl několik odstavců zpátky. Přesto, že se jedná o redukce, které sklidili ze všech stran největší kritiku, stále jde o poctivě zpracovaný kus příslušenství. Tělo z bílého odolného lesklého plastu na jaký jsme u Applu zvyklí, stejně tak i kabelový spoj, který může být potenciálně nejslabším článkem, co se fyzické stránky týče. Druhou slabší stránkou je cena, jelikož ostatní výrobci zvládli udělat redukce za nižší cenu nebo s více porty.

V čele redukce se nachází kabelový spoj s MacBookem. Na protější straně se zleva nacházejí tyto porty. Samice USB-C pro napájení, VGA nebo HDMI, dle druhu, a poslední jediný port USB 3.0.

Originální Apple adaptér je dostupný samozřejmě na českém online Apple Store, stejně tak jej nalezneme u každého českého APR prodejce a na dalších českých e-shopech. I přes vyšší cenu je nepopiratelnou výhodou jeho dostupnost. Cena se všude pohybuje přibližně kolem 2 300 Kč.

dell usb-c adaptér

Dell USB-C Adapter

Jako poslední jsem zařadil redukci, kterou by na první pohled asi každý Apple fanoušek přešel. A to nejen proto, že je černé barvy, ale především, že ji vyrábí konkurenční producent notebooků. Takové minutí by byla škoda. Především pro uživatele, kteří často svůj notebooku používají k prezentování a potřebují různé druhy video výstupů. Tato redukce totiž obsahuje VGA i HDMI výstup zároveň, bohužel ale chybí USB-C samice pro napájení počítače. Krom toho chybí i čtečka SD karet, to ale vyrovnává gigabitový Ethernet.

Na levém boku se nachází dvojice video výstupů VGA a HDMI. Na prvém boku se nacházejí datové porty Ethernet a USB 3.0. V čele redukce je plochý výklopný USB-C kabel, který v zavřeném stavu tvoří redukci velice kompaktní.

Adaptér firmy Dell je taktéž dobře dostupný. Na českých e-shopech jej naleznete za cenu cca. 2 100 Kč.

 

nejlepší usb-c adaptér závěr

Pokud si výběrem redukce stále nejste jisti, rozhodně neuděláte chybu při volbě prvních dvou adaptérů od firmy Minix a Satechi. Naopak redukci od firmy Dell volte jen v případě, že se obejdete na delší čas bez napájení a opravdu často střídáte grafické výstupy. Pokud by vám stačila redukce od Applu, ale zdá se vám příliš drahá, můžete si vybrat nějaký z adaptérů firmy Sandberg. A pokud redukci potřebujete rychle a nechcete řešit, jaké porty by se vám hodily, v každé APR prodejně mají na skladě originální Apple adaptéry.

Dnes jsme se zaměřili na řešení uzpůsobené spíše na cesty. V některém z dalších článků se naopak podíváme na USB-C docky, které se hodí domu či do kanceláře.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj