Apple klávesnice

Přechod na Mac – klávesové zkratky

Pokud jste přešli na mac, nebo chcete přejít, myslím, že chcete změnu a to změnu k lepšímu. Bohužel dnešní svět, kde jsou Windows na každém rohu, vás určitě naučil, že klávesa Enter spustí program, otevře složku atd. Ale ne na macu, zde je k ní přiřazena mnohem užitečnější funkce a to přejmenování souboru. To je jen jeden příkladů, kdy jednotlivé klávesy mají jinou funkci a stejné funkce se provádějí jinými klávesovými zkratkami.

Windows

Win+tab/alt+tab

ctrl+x/c/v

ctrl+p

ctrl+a

ctrl+o

ctrl+w

atd.

Mac

cmd+tab

cmd+x/c/v

cmd+p

cmd+a

cmd+o

cmd+w

atd.

Proč je na macu Control i Command?

Jak jste si mohli všimnou z příkladů klávesových zkratek, klávesa Command (dále jen cmd) na macu plní podobnou funkci jako Ctrl v operačním systému Windows. Proč je tedy na Apple klávesnici Ctrl i cmd? Je to kuli kompatibilitě s terminálem. První klávesnice u počítače Machintosh na klávesnici tlačítko Ctrl chybělo. Výhodou použití těchto tří tlačítek Option (Alt), Ctrl a cmd je jednoznačné přiřazení funkce jednotlivým klávesám. „Příručka“ pro vývojáře dokonce doporučuje používat pro klávesové zkratky namísto Ctrl cmd, aby nedocházelo k nejasnostem v ovládání. Na Windows jakoby tlačítko Ctrl plní funkci Ctrl i cmd zároveň. Pokud Apple klávesnici použijete s Windows, tak se tlačítko cmd namapuje jako klávesa Win. Co tedy dělá Ctrl na macu? Je součástí některých klávesových zkratek, ale asi jeho nejužitečnější funkce je umožnění stisknutím levého tlačítka myši a Ctrl provést stisk pravého tlačítka myši.

Apple vs. Windows klávesnice

Apple vs. Windows klávesnice

Alt versus Option

Tlačítko Option je také specialita Apple klávesnice, jelikož původně tato klávesa neplnila funkce, které jsou přiřazena klávese alt. Option je určená pro zadávání nestandardních znaků, respektive je používán jako modifikátor kláves. Můžete pomocí ní zadávat tyto znaky ≤`@#$~^&*{}°^[];’¨<>–. Což je rozdíl oproti Linuxu a Windows, kde se používá pro přístup do menu a jako součást klávesových zkratek.

„Nejpopulárnější“ klávesová zkratka z Windows má na Macu svůj ekvivalent.

Windows

Ctrl+Alt+Del

Mac

cmd+Alt+Esc

Více informací v článku: Ctrl+Alt+Del pro OS X

Klávesnice  z Macbooku

Klávesnice z Macbooku

Když se vrátím k otvírání souborů pomocí klávesy Enter, tak na Macu funguje cmd+O stejně jako na Windows Ctrl+O. Doufám, že pro Vás byl tento článek užitečný.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj