Mapple Simpsons

Jak přehrát video na macu?

Po aktualizaci na OS X Mavericks se mi něco pokazilo na mém nejoblíbenějším přehrávači medií VLC, tak jsem se rozhodl podívat, zda není dostupný nějaký jiný stejně dobrý přehrávač pro OS X. Dokonce jsem zkoušel najít i kodeky pro QuickTime. Bohužel jediné kodeky pro QT jsou v podobě Perian, který je kompatibilní jen s verzí 7. Takže na nativní přehrávač OS X, který na této platformě vládne, můžu zapomenout, jelikož se mi opravdu nechce vše konvertovat do MP4/MOV. Stáhl jsem si a ozkoušel tyto přehrávače VLC, WonderShare Player a MPlayerX, který z nich u mě zvítězil?

MPlayerX iconMPayerX – Všeuměl s QT designem

Toto je asi nejlepší zdarma dostupný multimediální přehrávač na Mac App Store. Funkčním vybavením a podporou formátů videa a hudby se velice podobá přehrávači VLC, avšak z oka jako by vypadl nativnímu Apple přehrávači QuickTime. A ačkoli se to nezdá, vůbec vývojáři neudělali chybu, jelikož miluji to, jak se všechny ovládací prvky skryjí a zůstane vám na ploše jen plovoucí video. Ovšem musím jako správný Apple detailista říct, že okopírování designu mohli vývojáři dotáhnout ještě o kousek dál, trošku zakulatit rohy a odebrat ten jeden pixel tlustý proužek na horní straně okna. Co se týče přehrávání, neměl jsem problém s žádným typem videa až na kontejner AVI s zvukem 5.1, kde se přehrávala jen část a nebyly slyšet rozhovory.

VLC iconVLC – multiplatformní král i na OS X

VLC je můj favorit již od doby, kdy jsem ještě používal Windows XP a poté chvilku Ubuntu. Za 4 roky, co ho používám, jsem se nesetkal s lepším. Nikdy se mi nestalo, že by jsem se dostal k videu, které by nešlo přehrát. Přestože vzhledem k přehrávání čehokoli nemám výtku, tak jsem především s novou verzí OS X Maverick narazil na několik chyb. Přehrávač si sice bez problémů poradí s nativním celoobrazovkovým režimem OS X, ale pokaždé při vypnutí se vám obraz posune na černou plochu a zase zpět. Je to jen na chvilku a je to „maličkost“, ale celkem hodně mně to vadí. Naštěstí stačí vypnout podporu nativního FullScreen, ale to zase zamrzí především uživatele více monitorů.

Nejnovější verze VLC 2.1.2 a OS X 10.9.1 se trošku nemají rádi, jelikož pokud přehráváte media ze síťových disků, tak, ačkoli je rychlost spojení dostatečná, video se vždy po stejném časovém úseku zastaví na bez mála minutu, což značně znepříjemní sledovaní. Toto vyrešíte jednoduchým neaktualizování VLC, momentálně kuli tomuto zůstávám na verzi 2.0.9. U starší verze jsem ale zjistil, že u některý SRT titulků se nezobrazí písmena s diakritikou a je úplně jedno, jaké nastavím kódování, což je ve verzi 2.1 opraveno. Stále je mi to ale příjemnější něž zasekávání videa, protože většina souborů, které přehrávám, jsou z NASu.

WonderShare iconWondershare Player – designový pokušitel

Bohužel tento přehrávač mě zaujal pouze svým designem a „technický“ popisem na webu autorů. Jelikož nedokážu ověřit, zde opravdu věci fungují tak, jak firma informuje zákazníky na webu, kouknu se na to z hlediska užitečnosti. Po spuštění videa vás překvapí, jak už jsem zmínil, zajímavý design, ale zklame vás opravdu slabé nastavení, kde nelze nijak změnit kódování titulků, což, jak jste si asi všimli, je pro mě zásadní vlastnost. Navíc, titulky se zobrazují ve stejném rozlišení, jako je samotné video, takže při přepnutí 480p videa na celou plochu, je text nehezky rozpixelovaný. S podporou formátů videa problém není, je velice podobná předchozím přehrávačům.

Ukvapení závěr – možná?

Z textu to asi vypadá, že nejlepší z těchto přehrávačů je MPlayerX, ale není to tak. Pokud chcete mít opravdu jeden univerzální přehrávač, tak jednoznačně volte VLC i přestože na OS X má několik neduh. Stále se jedná o to nejkvalitnější, co můžete dostat. MPlayerX je VLC hned v patách. Velice užitečná je funkce kontroly správného kódování titulků, která ovšem pro ty české moc nefunguje a program se vás na kódování vždy zeptá. Mrzí mě jen to, že si neporadil s 5.1 zvukem z AVI. Wondershare je dobrý přehrávač, bohužel ale nevyhoví náročnějším uživatelům, kteří chtějí používat externí titulky.

VLC stále kraluje, přestože se u něj najde nejvíce menších chyb, které ovšem nesouvisí s vlastním zobrazením obsahu. Jako VLC fanoušek doufám, že vývojáři brzy vydají aktualizaci, která všechny popsané chybičky opraví.

Celkové hodnocení


VLC
8
MPlayerX
7.5
Wondershare Player
7
Přidáno 2 komentářů

Přidejte svůj

Post a new comment