jak jsem si vybral macbook pro

Proč jsem si vybral MacBook Pro?

Velmi dlouho jsem se rozhodoval, který MacBook si vyberu. Troufám si říct, že jsem se rozhodoval 3 měsíce, než jsem si vybral svůj první Mac. Jak je vám asi jasné, rozhodoval jsem se mezi MacBookem Air 13″ a MacBookem Pro 13″ s  Retina displejem. MacBook Air měl přesně to, co jsem chtěl. Lehký na přenos, dlouhá výdrž a přijatelná cena. Proč jsem se tedy rozhodl pro MacBook Pro 13″ s Retina displejem? To se dočtete v následujících řádcích článku.

macbook air vs macbook pro display

Design

Zatímco MacBook Air má vyšší rozlišení, než původní MacBook Pro 13″ bez Retiny, tedy 1440 x 900 pixelů, tak verze MacBook Pro s Retina displejem disponuje rozlišením 2560 x 1600 pixelů s hustotou 277 bodů na palec. Což je v porovnání s MacBookem Air opravdu markantní rozdíl.

MacBook Pro s Retina displejem nabízí technologii IPS, která má věrnější podání barev a výrazně lepší pozorovací úhly. Jak je známo, tyto panely se používají i u monitorů pro profesionální grafiky, což je směr, kterým se chci v příštích letech ubírat. IPS technologie tedy pro mě byla jasnou volbou.

Když jsem porovnával modely Air a Pro Retina v kamenné prodejně jednoho z českých APR, tak bylo možné pouhým mrknutím oka spatřit rozdíly obou displejů.

macbook air 11 mobilita

Mobilita

Už na první pohled byl MacBook Air přenosnější, především díky svým rozměrům a váze, i když ve finále jsou rozdíly minimální. MacBook Pro 13″ Retina je jen o 220 g těžší a trochu tlustší ( 1,7 cm versus 1,8 cm ) než MacBook Air. Model Pro je kupodivu menší ve své hloubce a šířce. Půdorys MB Pro vychází 31,4 × 21,9 cm proti 32,5 × 22,7 cm u MB Air. Z toho vyplývá, že je Air tenčí a lehčí, ale celkově větší. Každopádně oba se bez problému vejdou do batohu, s kterým každý den cestuji do školy.

Baterie

MacBook Air je v tomto ohledu jasný vítěz, neboť jeho výdrž dosahuje skvělých 12 hodin. To však neznamená, že Macbook Pro nedisponuje solidní výdrží na baterii, ta se pohybuje kolem 9 hodin a vyrovnává se tedy se staršími modely MB Air. Zde by pro mně byl jasný vítěz Air, ale…

macbook air 13 vs macbook pro retina 13

Výkon

Můj cíl nebyl mít nejvýkonnější MacBook, ale počítač s dostačujícím výkonem na spouštění náročnějších programů, jako je například Photoshop, Final Cut Pro X atd. Výkon u Airu nebyl oslnivý, neboť Apple obsazuje základní verzi procesorem Intel Core i5 s taktem 1,4 GHz. Samozřejmě se naskytovala možnost zainvestovat do komponentů a mít tak rychlejší procesor a větší RAM, čili dvoujádrový Intel Core i7 s 1,7 GHz a 8 GB RAM. Grafická karta v obou případech byla integrovaná HD 5000 od Intelu.

Investici do součástek v MB Air mi v APR rychle vyvrátili a raději mi doporučili MB Pro s 2,6 GHz dvoujádrovým Intel Core i5 a 8 GB RAM. Procesoru stále sekunduje integrovaný grafický čip, ale tentokrát s větším výkonem, konkrétně model Iris 5100. Ten mi bude bohatě stačit, neboť nejsem „ultra“ náročný ani herní fanatik.

macbook air 13 vs macbook pro retina 13 výkon

Úložiště

Jedno z největších dilemat, které jsem u svého MacBooku prožil, byl výběr velikosti úložiště. Rozhodoval jsem se, zda bych si vystačil se 128GB SSD a nebo jestli si nebude lepší připlatit za 256GB variantu. V případě Airu bych si musel připravit dalších 5 500 Kč a v případě Pro 5 000 Kč. Což v porovnání s cenami obyčejných 2,5″ SSD nevypadá zrovna lákavě.

No money, no funny…

Jsou také další způsoby, jak lze rozšířit úložiště. V první řadě je to externí disk, praktičtější by pak byla zastrčená SD karta, která je ale na načítání dat pomalejší. Výhodnější a levnější varianta mi přišla jako koupě externího disku, proto jsem se nakonec rozhodl pro 128GB interní flash disk.

macbook pro retina 13" chlazení

Další výhody

Macbook Pro má oproti Airu několik dalších výhod. Krom Thunderbolt portů, kterými disponuje rovnou v dvojici, obsahuje také HDMI výstup a oproti Airu daleko tišší a efektivnější chlazení. Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0 je v obou případech stejný.

Největší roli zde hrála cena, která je pro mě, jako studenta, velmi důležitá. MacBook Pro s 2,6GHz dvoujádrový Intel Core i5 a 8 GB RAM vyšel na rovných 35 000 Kč.

macbook pro retina 13" shrnutí

Shrnutí

Bylo velmi těžké určit, který z těchto modelů bude pro mě nejvhodnější. Finální rozhodnutí se skládalo z těchto částí: Cena – Displej – Výkon. Po zhodnocení těchto faktů, byl jasný vítěz Macbook Pro 13″ s Retina displejem. Především díky jeho velmi konkurence schopným rozměrům vzhledem k současné generaci MB Air a výkonnějšímu hardwaru, který oproti lepšímu modelu MB Air vyšel cenově lépe.

Autor: Zdeněk Koutský

Finální korekce: Kryštof WoldřichPřidáno 5 komentářů

Přidejte svůj
  1. zdeny

    Já jsem naopak zvolil Macbook Air. Zvolil jsem vyšší výbavu 500 GB SSD, 8 GB paměti. Procesor i7 jsem opominul, byl jsem upozorněn, že by již nijak nezvýšil podstatně výkon. Je naprosto tichý, výdrž baterií skvělá. Nebýt nedostatků OS Yosemite, byl bych zcela spokojen.

  2. al

    Taky jsem o Macu premyslel, kdyz jsem byl v Irsku, kde vyber hw je tak o dva roky pozadu. Narozdil od traktoru, kde jsou v cele world wide. Bohuzel cena byla drasticka a pak jeste nasledne komplikace s portovanim Linuxu, me odradily od tohoto pekneho, lec znacne predrazeneho zeleza. (nemluve o placeni vypalneho za sw)

  3. petr

    Přesně takto jsem se taky rozhodoval, výsledek byl u mně taky stejný – akorát 256 GB. Jsem šťastný nový vlasník MBP již 2 týdny


Post a new comment