Apple-most-valuable-brand

Průvodce nákupem – Srpen 2013 – Mac

Na měsíc srpen jsme pro vás připravili „Průvodce nákupem“, kterého budeme vydávat přibližně každý druhý měsíc. Připravujeme pro vás přehled všech Apple produktů, které jsou dostupné v České republice, s krátkým popisem a výhledem do budoucnosti. Takže si můžete rychle porovnat všechny ceny a zároveň si zjisti, zda si koupit například iPhone teď, nebo počkat na představení nového iPhonu 5S a levnější varianty 5C, která nahradí stávající prodeje iPhonu 4 a 4S.

Mac Pro

Mac Pro byl poslední roky Applem stále více přehlížen a mnoho lidí si již myslelo, že Apple ukončí jeho výrobu stejně, jako to udělal se 17″ MacBookem Pro. Poslední aktualizace té velké hliníkové krabice proběhla v únoru tohoto roku, kdy Evropská unie označila tento počítač jako nebezpečný. Nyní je v prodeji model z února, přestože každý fanoušek Applu již zná design nového Maca Pro, který Apple začne prodávat někdy na podzim. Nový Pro si hned po svém představení vysloužil přezdívku odpadkového koše.

Doporučení:

Pokud vám stávající Mac Pro poskytne dostatek  výkonu nebo jste příznivci klasických Tower PC a chcete jablíčko, je pro vás tato hliníková věž tou správnou volbou. Ovšem pokud potřebujete výkon, který z počítače přímo tryská, jste příznivci netradičního designu a jste ochotni všechno příslušenství připojovat přes Thunderbolt, tak se vám vyplatí počkat si na nový černý Mac Pro. Pokud ovšem nepotřebujete Mac hned a chcete ho pořídit za příznivější cenu, je pravděpodobné, že po začátku prodeje nového modelu APR prodejci začnou snižovat ceny starého Maca Pro.
Mac Pro se už v ČR neprodává.

Mac Mini

Mac Mini dostal poslední aktualizaci při přechodu na procesory z řady Ive Bridge. S DVD Mechanikou se Apple rozloučil v roce 2011 a u serverové verze chybí už od roku 2010. Tento rok na podzim, by se měla objevit aktualizace s procesory Intel Haswell, ke změně vzhledu pravděpodobně nedojde a ani jí nikdo nechce. Mac Mini je prostě minimalistický jak velikostí, tak designem. Je to ideální počítač jak na domácí práci, tak pro serverové účely. V poslední aktualizaci bohužel Apple přestal prodávat modely s dedikovanou grafickou kartou, což náročnější uživatele moc nepotěšilo.

Doporučení:

Pokud chcete Mac Mini, osobně bych počkal, až na uvedení modelů s procesory Intel Haswell, kterým sekunduje integrovaná grafická karta Intel HD 5000, u které je potvrzený nárůst výkonu až o 40 % oproti předchozí generaci.

iMac

Na první pohled se od roku 2010 design iMacu nezměnil, ale když se podíváte z boku, zjistíte, že už to není ta tlustá obrazovka, ale
all-in-one počítač, který má hranu tenkou jen 5 mm, ale když připočítáme vyboulenou zadní stěnu, tak už se o tenkosti hovořit nedá, ale stejně to vypadá opravdu hezky . Od roku 2010 se také hodně zvýšil výkon, ale prozatím iMaci nejsou osazeny procesory z rodiny Intel Haswell. Myslím, že kromě spekulacích o anti-reflexním displeji, nedojde na iMacu k žádným dalším změnám. Tento rok by měla vyjít aktualizace s procesory Haswell, která přinese pravděpodobně jen snížení spotřeby. A jako u ostatních drobných aktualizacích nelze očekávat výraznou změnu vzhledu.

Doporučení:

Pokud chcete iMac koupit, nic vám nebrání. Aktualizace s procesory Intel Haswell nepřinese žádnou výraznou změnu výkonu, jelikož procesorový výkon se od Ive Bridge nezměnil a integrovaná grafická karta se v iMacu nepoužívá.

MacBook Pro

Řada MacBooku Pro je upřímně celkem nudná, jelikož design je od roku 2008 stále stejný. Mění se jen výkon součástek. Ale v roce 2012 s jednotvárností této řady Apple zamíchal, jelikož představil nový MacBook Pro s Retina displejem ve verzi 13″ a 15″. Kromě většího výkonu než u normální řady MacBooku tyto stroje přináší lehčí, tenčí tělo a samozřejmě Retina displej. Osobně myslím, že notebook s takto velkou hustotou pixelů nikde jinde než u Applu nekoupíte. Apple si za tuto exkluzivitu samozřejmě nechá zaplatit, ale vždy když mac budete používat, uvidíte, za co jste těch
60 000 Kč dali.

Doporučení:

U takto exkluzivního MacBooku se vyplatí u nákupu nespěchat a počkat si na aktualizaci s procesory Intel Haswell. Zvláště pak u MacBooku Pro s Retina displejem 13″, jelikož výkon grafického čipu Intel HD 5000 se u retina displeje opravdu hodí. Pokud nechvátáte, u obyčejného MacBooku Pro 13″ a 15″ si také můžete počkat na rodinu procesorů Haswell. Jinak není očekávána žádná změna.

MacBook Air

MacBook Air je prozatím nejnovější přenosný počítač Applu, který o sobě dal vědět před několika týdny, kdy Apple na WWDC 2013 představil nové modely s procesory Intell Haswell, kterým sekunduje grafický čip Intel HD 5000, u kterého je potvrzen nárůst výkonu v některých operacích až o 40 %. Procesorový výkon nahoru nešel, ale naproti tomu šla rapidně dolu spotřeba a nový MacBook Air 13″ při surfování na internetu funguje na baterii až 12 h, u 11″ modelu je to zvýšení z 5 h na 9 h, které měl dříve ve specifikacích model 13″ Late 2012.

Doporučení:

MacBook Air je jediný mac, aktualizovaný na Intel Haswell, není důvod na nic čekat. Nová modelová řada vyjde nejdříve příští rok a stejně se neočekávají žádné velké změny.

Pokud se vám tento přehled líbil a chtěli byste více takovýchto článků, nezapomeňte dát Like naší Facebook stránce, nebo se přihlásit k odběru na Twitteru. Podpořit nás můžete sdílením článku, a tak rozšiřovat naší komunitu.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj