rozdělení disku

Rozdělení disku bez ztráty dat

Jelikož v článku o zálohování OS X před instalací nové verze systému jsem odkázal na to, že pokud budete mít zájem o více informací ohledně využití velkých externích disků k vytvoření klonu vašeho interního disku, vytvořím pro Vás návod. Vzhledem k tom, že právě čtete tento text, je vidět, že naši čtenáři jsou zvídaví a opravdu čtou naše návody. Při pohledu do historie na vývoj Mac OS X zjistíme, že nástroj Disková utilita s příhodně pojmenovanou složkou Utility nás provází již od první verze tohoto systému. Ovšem až s příchodem Windows na Mac, tedy verzí Mac OS X Leoprad a současně s novou aplikací Průvodce pro Boot Camp, se dnes popisovaná aplikace naučila velmi užitečné funkce. Od této chvíle dokáže náš diskový pomocník v OS X rozdělit úložiště na více diskových oddílů bez ztráty dat, což bylo důležité právě při instalaci Windows, kde tuto činnost za Vás automaticky provedl průvodce instalací.

Dnes si návod na ruční rozdělení disku ukážeme hlavně proto, jelikož chceme využít velké externí disky, na kterých Vám zbývá volné místo k vytvoření zálohovacího klonu vašeho interního disku v Macu.

Jak rozdělit disk bez ztráty dat?

(Od Mac OS X 10.5 a více. Návod prováděn na OS X Yosemite, testován v 10.5 i 10.9)

 1. Připojíte disk, na kterém chcete vytvořit další diskový oddíl.
 2. Otevřete aplikaci Disková utilita. (Ve složce Aplikace/Utility).disk utility
 3. V levém menu vyberte fyzický disk, ne pouze diskový oddíl. (Typ: Skupina logických svazků)
 4. Nyní se přepnete na záložku „Rozdělit“. Zde vidíte všechny diskové oddíly a světle modrým označením se zobrazuje zaplnění disku. To znamená, že pro vytvoření nového diskového oddílu můžete využít bíle vyznačené místo.rozdělení disku mac os x
 5. Nyní začíná část, kdy je velmi důležité dodržovat postup. V jiném případě může dojít k smazání celého disku.
 6. Vytvoření dalšího oddílu použijeme tlačítko + v levém dolním rohu zobrazených diskových oddílů.
 7. Poté dle libosti vyplníme políčko „Název:“. (Pro nás :“Klon OS X 10.9″)
 8. Položku „Formát:“ přepneme na „Mac OS X rozšiřitelný (žurnálovaný)“.
 9. Pokud chcete disk využít k zálohování podle našeho předchozího návodu, velikost diskového oddílu musí být o 10 GB vetší než je velikost vašeho interního disku v Macu. (Při 120 GB bude zálohovací oddíl 130 GB)
 10. Před potvrzením změn tlačítkem „Použít“ si pohledem na zobrazení diskových oddílů ujistíme, že nedojde ke ztrátě dat. Je důležité, abyste před aplikováním nového oddílu v náhledu na disk viděli původní diskový oddíl s modrým znázorněním užitého místa a oddíl, který se chystáte vytvořit.rozdělení disku mac os x
 11. Nyní klikneme na tlačítko „Použít“.
 12. Disková utilita provede vytvoření nového oddílu a externí disk se zobrazí jako dvě samostatné diskové jednotky.
Výsledek

Výsledek

Doufáme, že pro vás byl tento návod užitečný a že jste nepřišli o nějaké data. Pokud ano, budeme rádi, když náš web budete sdílet na sociálních sítích. Jestli nechápete spojitost s instalací OS X Yosemite, doporučuji shlédnout sérii článků o tomto systému.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj