Safari 10 náhled

Safari 10, první testovací verze

Týden po uvolnění vývojářské verze nového operačního systému macOS Sierra, 23. června 2016, Apple vypustil do světa první testovací verzi internetového prohlížeče Safari 10. Jedná se o technologickou betu, která slouží vývojářům pro testování nových funkcí. Na rozdíl od macOS si Safari 10 může stáhnout kdokoliv, ale musíme vás zklamat, protože uživatelsky zajímavé funkce, jako je mód picture-in-picture nebo Spotlight nápověda, jsou dostupné jen při instalaci na nový macOS Sierra.

Safari 10 picture-in-picture

Co nového si mohu vyzkoušet?

Vývojáře webových aplikací naopak Apple potěšil možností instalace na OS X Yosemite a El Capitan, díky čemuž mohou testovat chování webů v nové verzi prohlížeče bez potřeby placeného Apple vývojářského účtu. Při instalaci na těchto systémech si můžete vyzkoušet například:

  • vývoj a testování nových doplňků kompatibilních s Mac App Store
  • přepracovaný pohled na oblíbené záložky a historii prohlížení
  • vylepšené automatické doplňování kontaktních údajů
  • možnost znovuotevření nedávno zavřených záložek
  • zavírání nevyžádaných záložek
  • vylepšenou implementaci HTML 5 a dalších standardů
  • upravený web inspektor a přepracovanou simulaci mobilního zobrazení

a mnoho dalších možností, jak o tom informoval webový magazín 9to5mac.

Adobe Flash to má spočítané!

Stejně jako Google se chce v budoucích verzích oblíbeného prohlížeče Chrome zbavit zastaralé technologie Flash i v Applu sdílí stejnou myšlenku a nové Safari 10 bude ve výchozím stavu tuto službu blokovat. Uživatel ji na vlastní nebezpečí bude moci na jednotlivých webech aktivovat.

Není se čemu divit, vždyť i samotná firma Adobe již dává od této stárnoucí technologie ruce pryč.

Safari 10 - vývojářské nástroje

Přestože Apple slibuje zrychlení a zvýšení bezpečnosti, v první testovací verze Safari 10 se na tyto „drobnosti“ zatím nezaměřuje a prohlížení webu se prakticky neliší od verze 9.

Kde mohu Safari 10 získat?

Pokud vás nové Safari 10 zaujalo, můžete si ho na svůj Mac stáhnout přímo z Apple vývojářského portálu. Beta prohlížeče nenahradí stávající Safari 9. Nainstaluje se jako další aplikace a od aktuální verze ji poznáte podle fialové ikony a delšího názvu.
Žádné komentáře.

Přidejte svůj