172353-3

Souboj Thunderbolt docků pro MacBooky

Thunderbolt docky, hodně se o nich mluví, ostatně jako o všem příslušenství, které se bude připojovat přes nejrychlejší konektor, který se dnes nachází v Macích a PC. Ale stále je na trhu žalostně málo všeho slibovaného příslušenství a když už něco je, tak je cena hodně vysoká, ale to nechme stranou. Prohlížel jsem si na internetu stránky výrobců, kteří mají již v nabídce nebo připravují právě Thunderbolt docky, jelikož mi vždy dock přišel jako velice elegantní řešení pro používání notebooku na pracovním stole. Přijdu domů/do práce připojím jeden kabel a je hotovo. Nakonec u mě zvítězil nad drahým dockem úplně obyčejný USB rozbočovač, díky němu mám připojeno všechno kromě externího monitoru, který je připojen přes Thunderbolt. Jaké docky pro MacBooky jsou tedy k dispozici?

Belkin a jeho Thunderbolt™ Express Dock

Myslím, že tohle je dock, který byl představen jako jeden z prvních a bylo o něm v našich končinách nejvíce slyšet. Ostatní značky jsou více pro americký trh. Tento dock je vyroben z hliníku a černého plastu, takže se designově hodí ke všem současným MacBookům. Jeho nevýhodou je, že dnes již je dostupná druhá generace Thunderbotu s dvojnásobnou přenosovou rychlostí, kterou tento dock nepodporuje. Na druhou stranu myslím, že když do nedávna lidem stačilo 480 Mb/s USB 2, tak je 10 Gb/s velmi dobrá rychlost přenosu dat.

Co nabízí?

Zleva je to 1 Gb/s ethernetová přípojka, vedle je to hlavně profesionálními uživateli používaný FireWire, dále se zde nachází dvojice portů Thunderbolt v. 1, za elegantní dírou pro kabel se nachází dvojice 3,5″ jack konektorů pro sluchátka a mikrofon. Dále se zde mačkají tři porty USB 3.0 s omezenou přenosovou rychlostí na 2,5 Gb/s. To je celá konektorová výbava s vyjímkou napájecího konektoru.

Matrox DS1 jako chudší bratříček Belkinu

Možná to zní trochu zle, ale hned jak se kouknete na designové zpracování a konektorovou výbavu, zjistíte, že nadpis není daleko od pravdy. Na první pohled se jedná o hliníkovou cihlu s dvěma konektory z přední strany a sedmi ze strany zadní.

Co nabízí?

Zleva připojení monitoru, podle verze buď DVI port, nebo HDMI se zvukem. Za velkou hliníkovou mezerou je umístěn 1 Gb/s ethernet port, dále se zde nachází dva USB 2 porty. Vedle barevně svítí konektory pro zvuk a poslední je stejně jako u Belkinu napájení. Vpředu se nachází jeden Thunderbolt pro připojení docku a jedno plnohodnotné USB 3.0.

Sonnet a dock, který se umí odlišit

Tento dock mě jako uživatele externí DVD mechaniky a externího disku oslovil nejvíce. Jelikož tyto zařízení kombinuje v jedno a ještě přidává opravdu bohatou nabídku konektorů. Po designové stránce bych ocenil variantu čistého hliníku, černá barva docku k MacBookům moc neladí. Ale na druhou stranu tento neduh vyvažuje zásoba USB portů v. 3.0.

Co nabízí?

Z přední strany to je DVD/Blu-Ray mechanika podle verze, pod ní se nachází zleva port USB 3.0 2,1 A pro nabíjení iPadu. Dále se zde nachází výstup a vstup zvuku, což je oproti předchozím dockům praktické. Nabídku předních portů uzavírá obyčejné USB 3.0.
Zadní strana zleva nabízí další zvukové konektory, dva porty Thunderbolt, FireWire 800, 1 Gb/s ethernet, dva USB 3.0 a nakonec jsou zde dva eSATA 6 Gb/s porty. U tohoto docku postrádám jen HDMI výstup.

Závěr:

Pro mě je jednoznačným favoritem poslední zmiňovaný dock od firmy Sonnet, jelikož mě opravdu zbaví všech kabelů na stole. Opravdu se mi líbí kombinace DVD mechaniky, externího disku a docku. Jelikož dnes mám na stole externí mechaniku, disk a USB hub. Absence video výstupu mi nevadí, jelikož monitor stejně připojuji přes Thunderbolt. Jaký dock byste koupili vy, napište to do komentářů.Přidáno 3 komentářů

Přidejte svůj
  1. Petr Sybol

    Poopravil bych jednu technickou. Před týdnem jsem si pořídil Belkin Thunderbolt Dock a ač jsem četl dle nějakého benchmarku na netu o omezení USB portů na 2.5Gbit, tak bych řekl, že to není pravda, případně se může jednat o jinou revizi. Při kopírování z USB 3.0 externího disku WD Portable mám přenos min. 89-102MB/s. Při kopírování z USB 3.0 flash disku Kingston jsem naměřil hodnoty 95MB/s. Testoval jsem při kopírování filmů. V docku mám stále zapojen další externí USB 3.0 3,5″ WD 2TB, kde rychlosti jsou obdobné, dále klávesnici Apple a myš Diablo. Toť má zkušenosti s dockem ohledně omezení, které nikde v praxi nevidím 🙂


Post a new comment