flipo_nahled3

Učení se stylem – Flipo

8.3
Celkové hodnocení

Už několik měsíců jsme zpět ve škole, a tak je příhodné vyzkoušet si novou aplikaci pro učení především cizích slovíček pomocí takzvaných flashcards. V minulosti jsme již dvě aplikace pro učení touto metodou recenzovali, takže nás přirozeně zajímá, zda aplikace Flipo od českého designera Pavla Bubna překoná svoje soky Cramberry z Anglie a Flashcard Hero od vývojářů z Německa nejen povedeným vzhledem, ale hlavně praktičností a funkcemi v reálném nasazení.

Web app nebo Dropbox?

Přestože Flipo nenabízí žádnou webovou nebo desktopovou aplikaci a zdá se, že tedy není možné zadávat nové balíčky kartiček jinak než pomocí iPhonu, není tomu tak. Vývojář využil zdarma dostupné služby pro synchronizaci souborů Dropbox, do které se v aplikaci přihlásíte a Flipo samo vytvoří příslušně pojmenovanou složku, ve které se v podobě obyčejných textových souborů ukrývají jednotlivé balíčky kartiček, které můžete otevřít a vesele připisovat nové kartičky. V případě, že chcete nový balíček karet, vytvoříte nový textový dokument a můžete psát. Uživatelé Dropboxu nebudou mít žádný problém s tímto řešením, bohužel ostatní si budou muset vytvořit nový Dropbox účet, což se vzhledem k tomu, že potřebujete účet pro samotné přihlášení do iOS aplikace Flipo, jeví jako menší mínus. Na druhou stranu v aplikaci můžete využít přihlášení pomocí sociálních sítí a poté vám případně zbývá jen Dropbox, pokud chcete balíčky karet přidávat pomocí počítače. Takže ve výsledku potřebujete vytvořit jeden nový účet stejně jako u konkurenčních flashcards služeb/aplikací.

flipo_main flipo_balíček flipo_kartička

Funkce

Přesně to, co jsem před rokem očekával od Flashcard Hero pro iOS. Aplikace kombinuje přednastavené lekce rozdělené podle úrovně znalosti daného jazyka s vlastnoručním zadáváním nových sad kartiček. To jsou funkce, které se pospolu vidí jen u málo které výukové aplikace. Často se setkáváme s modelem uč se podle nás, což je k procvičování slovíček ze školní učebnice k ničemu, nebo druhý „extrém“ je napiš si všechno sám, což mě odradí od učení se nových slovíček navíc. Flipo kombinuje pevně daný obsah s možností vytváření nových sad, čím mi umožňuje zapsat si slovíčka z učebnicové lekce a zároveň si vyzkoušet jakou úroveň má moje slovní zásoba.

U vestavěných i vytvořených kartiček je dokonce možnost poslechu daných slovíček, čím aplikace procvičuje nejen znalost slova ale také porozumění. U vámi přidaných balíčků můžete jednotlivá slovíčka doplnit i fotografií.

flipo_vlastnibalicek flipo_novakarticka flipo_volbybalicku

Aplikace nabízí i základní statistiky naučených slovíček za různá časová období, ale více mě zaujal zobrazovaný čas strávený učením. A pokud chcete s kamarády soutěžit, kdo je lepší nebo chcete mít při učení nějaký cíl či chcete jen uspokojit svoje ego nabízí aplikace odznáčky za splnění několika milníků v počtu naučených slovíček, ale nebojte nejnižší je hned za první slovíčko.

Pro někoho výhodou pro někoho ne je samostatně fungující aplikace bez nutnosti koupi OS X verze či zaplacení webové služby. Zadávání nových slovíček pomocí externí služby Dropbox asi není tak intuitivní, jak by mohla být webová aplikace, ale za to se jedná o rychlou synchronizaci a zároveň i zálohu slovíček, která je postavená na kvalitní, oblíbené a zdarma dostupné službě.

flipo_jazyky flipo_odznacky flipo_top

Design

Vzhled je, jak už jsme nastínili v úvodu, hlavní chloubou této aplikace. Myslím, že se designér strefil přesně mezi dvě moje oblíbené aplikace Cramberry a Flashcards Hero. Cramberry se snaží naplno imitovat reálné kartičky, kde vám je rozhodí na virtuální plochu a vy správné dvojice pokládáte na sebe. Druhým opakem je Flashcard Hero, kde minimalismus ze vzhledu aplikace téměř vymazal náznaky toho, že se jedná o virtuální kartičky. Flipo je přesně mezi, kdy nabízí barevné moderní rozhraní a zároveň zachovává práci s kartičkami. Pokud začnete procvičovat slovíčka, samotná plocha připomíná tlačítky „správně“ a „špatně“ obrazovku pro příjem hovoru, což ale ničemu nevadí, možná naopak. Nad zmiňovanými tlačítky se nachází samotná kartička, kterou můžete pomocí vertikálních tahů obracet na rub a líc. U každé kartičky se pomocí hvězdiček ukazuje vaše aktuální znalost daného slova a zároveň dostáváte informaci a pořadovém číslu karty v balíčku. Pro přecházení mezi slovíčky můžete použít horizontální tažení prstem nebo tlačítky pod kartičkou, která se používají pro označení znalosti nebo neznalosti slovíček.

 

Shrnutí

Pokud bychom Flipo hodnotili jako aplikaci, tak nemáme co vytknout po vzhledové ani funkční stránce. Pokud bychom se na Flipo koukali jako na učební systém, což je z pohledu konkurence více relevantní, tak nám chybí alespoň základní webová aplikace. Aplikace to nahrazuje plně funkčním využití služby Dropbox, přesto si myslím, že web app by slušela více. Nesmíme ale opomenout, že za cca. 70 Kč dostanete pět učebních jazyků (angličtina, nemčina, francouzština, čeština, slovenština) a u každého vestavěné lekce od začátečníků ke středně pokročilým, což žádná z porovnávaných aplikací nenabízí. Flipo je povedená aplikace od českých ručiček, která originálně kombinuje již známé funkce a završuje to příjemným grafickým zpracováním.

Aplikaci můžete koupit na App Store za 2,69 €.

Chcete vyhrát Flipo?

Recenze aplikace Flashcard Hero

Celkové hodnocení


Design
9
Funkce
8
Komplexnost
7
Cena
9
Žádné komentáře.

Přidejte svůj