ue boom úvodní

UE BOOM, Král mezi reproduktory

Před půl rokem jsme testovali menší z bezdrátových reproduktorů řady Boom od kalifornské značky UE nebo-li Ultimate Ears. Dnes čelíme většímu z rodiny v celkovém přehledu prostředním UE Boom. Vzhledem k tomu, že předchozí testovaný bráška byl téměř dokonalý a o tomto modelu jsme slyšeli jen samé dobré zprávy, museli jsme se vybavit silnými zbraněmi. Jak jsme v boji uspěli a zda jsme našli nějaké chyby, na které inženýři při vývoji nepřišli, nebo se jim opravdu povedlo vytvořit krále přenosných reproduktorů, jak UE Boom označili některé zahraniční magazíny, se dozvíte v následujících řádcích naší recenze.

ue boom

Fyzické zpracování, design

Přes to, že UE Boom je výjimečný téměř ve všech svých ohledech, zrovna oválný tvar reproduktoru k nim nepatří, naopak ten je velmi používaný jak známými brandy tak i výrobci neznačkových reproduktorů. Ovšem tvar je to poslední, kde můžeme hledat nijakou podobnost s konkurencí, svým specifickým designem už na první pohled dává technickým fanouškům jasnou zprávu o svojí příslušnosti do rodiny UE. Design je tak specifický, že výrobce svoje logo umístil jen na malé jakoby poutko na straně gumového pruhu s ovládacími prvky pro regulaci hlasitosti. Ovládací prvky jsou příjemně velké, avšak především tlačítko mínus trpí podobnou vadou jako současné Apple TackPady s pákovým mechanizmem, pohodlně jej stisknout je možné pouze v jednom místě jeho střenu. U plusu se o takový problém nejedná, jelikož zde nemáte sebemenší potíž se trefit prstem do středu, díky výrazné hmatově odezvě středu kříže. Stejně jako u menší varianty UE MINI BOOM  a větší UE MEGABOOM nám chybí tlačítko pauzy, které nám jako jediné ze skupiny přetočit dopředu, přetočit dozadu, předchozí a další skladba opravdu chybí.

ue boom

Skvěle vyřešená tlačítka

Horní a spodní strana má tvar mělké mističky. Zapínací tlačítko na vrchní straně svým podúrovňovým umístěním lehce připomíná výpust u umyvadla, což takto může znít lehce směšně, ale ve výsledku je to velmi praktické, jelikož tlačítko nemusí být zbytečně tuhé, ale zároveň nedochází ke zbytečným stisknutím. Naopak tlačítko bluetooth pro párování je vypouklé a mnohem náročnější na stisk, také na těle zařízení zabírá polovic místa. Překvapilo nás, jak krásně do tohoto tlačítka designeři integrovali diodu indukující stav připojení. Je velmi malá, ale přesto dostatečně jasná, a chytře se po chvilce sama vypne, takže je velmi snadné tlačítko pro párování přehlédnout. Krom připojení uživatele informuje o nízkém stavu baterie, průběhu nabíjení a o plném nabití.

ue boom

Opravdu nepovedená gumová záslepka

Jak nás tlačítka na vrchu UE BOOM potěšili, tak spodní strana osazená konektorem micro USB pro napájení či aktualizace firmware, klasickým 3,5 mm jackem, 1/4″ stativovým závitem a okem pro zavěšení na batoh nás svojí použitelností spíše zklamala. Oba konektory zakrývá společná gumová krytka, která je jedním z důvodů vodě odolnosti celého reproduktoru. Na místě ji drží kovové očko pro uchycení reproduktoru zašroubované do stativového zavitu ve středu spodní „mističky“. Zatím to nevypadá na žádný problém, ba naopak celý reproduktor je vodě odolný, super! Ovšem komukoliv jsme reproduktor dali do rukou, všichni měli tendenci ho postavit na spodní stranu s okem, kde nastává problém, reproduktoru se na vystouplém oku moc stabilně stát nechce, samozřejmě při otočení reproduktoru problém zanikne, ale proč bychom měli mít produkt, jehož předností je design, postavený tou méně hezkou stranou nahoru? Bohužel jakýmkoliv jednoduchým řešením tohoto problému se vždy připravíme o některou z funkcí UE BOOM. Při odmontování oka přijdeme o možnost pohodlného uchycení a pravděpodobně i o vodě odolnost, jelikož šroub pod okem tlačí na gumovou podložku zakrývající zdířky konektorů. Pokud odstraníme gumovou podložku přijdeme také o vodě odolnost. Ono celá ta gumová podložka je celkem problémová, při používání kabelů s větším plastovým krytem překáží, to řeší její možnost kompletního odejmutí, které ale může lehce vést k jejímu ztracení, což se nám naštěstí nestalo, ale teorii dokazuje dvojice testovaných reproduktorů, z nichž jednomu již chybí. Přes všechny nedostatky krytky ale musíme pochválit nezanedbání materiálů, které na ni byly použity. Stejně tomu je i u oka, za které se reproduktor opravdu nemusíte bát pověsit.

ue boom

Kvalita reprodukce

To je další z položek po velmi kvalitně zpracovaném těle, kde UE BOOM jednoznačně obhajuje svoji cenu. Překvapilo nás, že výrobce svůj reproduktor dodává standardně s přednastaveným ekvalizérem pro zesílení bassové nebo chcete-li hloubkové složky reprodukovaného zvuku. Asi to nebude tím, že by výrobce nevěřil kvalitě použitých měničů, ale půjde především o marketing a první seznámení s UE BOOM. Bassy jsou v souboji s konkurencí tou nejdůležitější složkou zvuku. Tento typ reproduktorů si takzvaní audiofilové nekupují, takže se kvalita posuzuje téměř jen dle maximální hlasitosti a množství hloubek. Po zjištění zapnutého ekvalizéru jsem ho ihned vypnul, ne že by byl úplně špatný, ale osobně jsem jejich velkým odpůrcem. Dle mého citu pro zvuk to UE BOOM jen prospělo. Výšky zůstaly téměř stejné, středy se projasnily a hloubky, jak byste očekávali, se lehce odsunuly na pozadí, ale stále zůstaly příjemné a zvuk nepůsobil vůbec ploše jako například u malého MB Air 11″.

ue boom

Bluetooth vychytávky, NFC

Jak si v Ultimate Ears dali záležet na hardware, tak se stejně věnovali i softwarové stránce, která je bez nadsázky polovinou úspěchu UE BOOM. Nás Apple uživatele zamrzí pouze nemožnost využití technologie NFC, kterou mimo jiné reproduktor také disponuje. Velmi nás potěšilo, když jsme zjistili, že reproduktor dokáže informovat zařízení, ke kterému je připojen, o stavu své baterie, ještě více se nám tato funkce zalíbila, když jsme zjistili, že není závislá na dodávané aplikaci. Ano, stejně jako menší bráška UE MINI BOOM a vetší brácha UE MEGABOOM i nejznámější UE BOOM má svoji vlastní aplikaci, která velmi zásadně rozšiřuje možnosti použití tohoto reproduktoru. První společností UE nejvíce propagovaná je funkce DOUBLE UP, která vám umožní používat pár reproduktorů UE BOOM v režimu stereo nebo u nás oblíbenějšího režimu MONO, který je mnohem vhodnější pro poslouchání hudby s více lidmi, k čemuž je tato funkce především určena. Další v řadě je EQ tedy ekvalizér, který, jak jsem již zmínil, v zájmu reálnějšího a čistějšího zvuku nepoužívám. Poslední významnou funkcí je ALARM nebo-li budík, který opravdu stojí za to, pokud se nechcete probouzet za zvuku klasického cinkání, ale chcete si po ránu vychutnat vaši oblíbenou hudbu. Také tato funkce zabrání tomu, aby, když necestujete, reproduktor ležel doma nevyužitý.

ue boom úvodní

Vyplatí se za tu cenu?

Jednoznačně ano, jen si při obhajování ceny musíte uvědomit, že v ní není zahrnuta jen cena opravdu skvěle zapracovaného hardwaru, ale i cena softwarového vybavení. Krom drobných problémů s okem pro zavěšení UE BOOM a gumové krytky pro konektory, které neovlivňují naši celkovou spokojenost s používáním produktu, se jedná o opravdu skvělý kousek. Aplikace UE BOOM, která je dostupná jak pro naši domovskou platformu iOS, tak i pro přátele se zeleným panáčkem Android, dodává k i tak výbornému reproduktoru další funkce, kterými se právě odlišuje od levnější konkurence, která si s těmito detaily neláme tolik hlavu. Pokud se přesuneme ke kvalitě reprodukovaného zvuku, o kterou by mělo jít v první řadě, i když, jak z naší recenze vidíte, není to jen o zvuku, jedná se o velmi povedený kousek s nejlepším poměrem kvalita zvuku/cena. Jako odpůrce hloubkových ekvalizérů nás mírně zamrzelo jeho standardní nastavení z výroby. Vydrž baterie nás ohromila stejně jako u předchozí recenze UE MINI BOOM, výrobce dodržel svoje slova, 15 hodin přehrávání hudby, ale samozřejmě počítejte s odečtem 2 hodin při plné hlasitosti. Pokud se chcete dozvědět podrobné informace o použitých zvukových měničích a další specifikace UE BOOM, případně porovnání s UE MEGABOOM doporučujeme navštívit stránky výrobce, které také můžete využít k zakoupení jednoho z reproduktorů UE, pokud nebudete chtít využít nabídky českého Apple Online Store, kde je k dostání ve speciálních barevných kombinacích za cenu 4 990 Kč. Případně můžete využít nabídky e-shopu K24.cz, kde jsou ke koupi testované barevné varianty za cenu 4 134 Kč.

 

8.3
Za kvalitní zvuk a špičkové zpracování

Klady

  • Kvalita zvuku
  • Aktualizace firmware reproduktoru
  • Vodě odolnost
  • Výdž baterie

Zápory

  • Nedomyšlená gumová záslepka
  • Vystupující kovové oko
  • Odpor stisknutí na krajích tlačítka mínus

Celkové hodnocení


Kvalita zvuku
9
Hlasitost zvuku
8.5
Zpracování těla (za záslepku a oko)
7
Dodávaná aplikace (její funkce)
8
Výdrž baterie
9
Cena
8
Žádné komentáře.

Přidejte svůj