screen800x500

Vox – minimalistický hudební přehrávač

7
Celkové hodnocení

Vox je nejvíce stylový, minimalistický a zbytečný přehrávač, který jsem používal. Samozřejmě v dobrém slova smyslu. Jedná se o jednoduchý, na Mac App Store oblíbený, přehrávač, který se dokáže spojit s vaší iTunes knihovnou. Pojďme se tedy podívat, jaký je na druhý pohled?

Vox - okno

Vox – okno

Hned po prvním spuštění se otevře průvodce aplikací s hudebním doprovodem. Hned to mě ohromilo. Poté se již dostanete do prostředí přehrávače, kde máte dvě možnosti jak přehrávat hudbu. Jedna z možností je jednoduché přetažení skladeb do prostředí programu, tím se vytvoří VOX Playlist. Další možnost je načtení knihovny iTunes. Touto funkcí si vývojáři zajistili velkou uživatelskou základnu, jelikož plno uživatelů OS X iTunes používá. Takže vám nic nebrání začít přehrávat hudbu.

Vox - iTunes knihovna

Vox – iTunes knihovna

Funkční vybavení?

Samotné přehrávání je bezproblémové. Líbí se mi, že VOX při přehrávání zobrazuje formát a kvalitu přehrávané skladby. Podporu formátů asi u tohoto typu přehrávače nemá cenu řešit. Co mě opravdu potěšilo, je nastavení zvuku, kde si přímo můžete zvolit z jakého zařízení (sluchátka, reproduktory, monitor) bude aplikace hrát. Samotné přehrávání můžete ovládat kromě okna aplikace také pomocí tlačítek v meníčkách. To je velice užitečné do té doby, než začnete používat celo obrazovkový režim aplikací, poté tato vychytávka ztratí svojí krásu. Více bych tedy ocenil zapracovaní funkčních tlačítek z klávesnice (Na internetu jsem našel, že tlačítka z klávesnice zapnout jdou, ovšem na svém macu jsem tuto volbu nikde nenašel.). Dalším zajímavým prvkem je zobrazovaní obrázku alba na ikoně aplikace v docku, což je také hezké jen při nepoužívaní full screen aplikací.

Vox - meníčka

Vox – meníčka

Optimalizace

Když je tento přehrávač tak minimalistický, myslel jsem si, že bude méně náročný na baterii a zátěž procesoru než komplexní multimediální „centrum“ iTunes. Jenže při otevření Monitor aktivity jsem zjisti, že velké iTunes při přehrávání stejné skladby v režimu minipřehrávače jsou několikrát úspornější.

Vox - zatížení CPU

Vox – zatížení CPU

Závěr

Proč jsem hned v úvodu napsal zbytečný? Jelikož tento přehrávač je designově velice povedený, nabízí i velice originální a nápadité funkce, ale stále, když si ho srovnám s iTunes, vychází mi jako nepotřebný program. Sice vše, co má, zvládá na výbornou. Navíc se jedná o plnohodnotný přehrávač. Stejně mi nenabídne žádnou výhodu oproti iTunes. Proč jsem ho tedy nesmazal? Jelikož moc nepoužívám celo obrazovkové aplikace a přece jenom se jedna věc, kterou minipřehrávač v iTunes nedovede, najde. To jest zobrazení celé knihovny. Pokud chci přepnout album, musím otevřít klasické iTunes okno.

Jedná se o velice kvalitně provedenou aplikaci, která ovšem postrádá to hlavní. Těžko se hledá důvod, proč ji používat. A nejvíce mě zklamala optimalizace přehrávače ve srovnání s iTunes.

Vox - iTunes minipřehrávač

Vox – iTunes minipřehrávač

Mac App Store

Informace o první verzi Vox zde.

Klady

  • Vychytávky - ovládací panel, ikona v docku
  • Funkce
  • Design aplikace

Zápory

  • Optimalizace - zátěž procesoru a baterieŽádné komentáře.

Přidejte svůj