nano sim iphone home button 2

Výroba Nano SIM karty v2 2015

SIM je účastnická karta sloužící k identifikaci uživatele v mobilní síti. V podstatě se jedná o váš digitální podpis nebo chcete-li identifikátor vaší osoby. K čemu slouží a co se k ní váže, každý uživatel mobilního telefonu důvěrně zná. Avšak s příchodem chytrých telefonů se její potřeba degradovala, ale zároveň ve speciálních případech zvýšila svoji důležitost. Přesto, pokud svoji starou SIM kartu nevyměníte nebo neoříznete na některý z nových standardů, Micro SIM nebo Nano SIM, nepošlete si ani SMS natož nějaká rychlá data. Jak SIM kartu správně oříznou na formát Nano SIM a proč je dobré ji mít připravenou před koupí nového iPhonu, si ukážeme v tomto článku.

Přeskočit přímo na návod!

 

Všechny druhy SIM karet

Aby v průběhu článku nedošlo k omylům, nejprve si ukážeme, s jakými velikostmi SIM karet se můžeme setkat. Obrázek nad tímto textem zleva ukazuje klasickou SIM, poté nejpoužívanější Mini SIM, následně Micro SIM a poslední nejmenší formát Nano SIM.

SIM (1FF)

Název SIM nebo chcete-li formát 1FF označuje původní plnohodnotnou účastnickou identifikační kartu o rozměrech platební karty. Tento druh nemá pro dnešní mobilní telefony žádné využití. Pro koncového zákazníka mobilních operátoru představuje maximálně určitou ochranu před poničením čipu s identifikačními údaji. Přesto se s ním v moderní elektronice setkáme. Především mám na mysli satelitní přijímače, kde se karty o této velikosti používají pro dekódování satelitních kanálů.

Mini SIM (2FF)

Druhá největší účastnická karta se nazývá Mini SIM, formát 2FF, která si díky svému masovému rozšíření získala lidové označení SIMka, přestože to není zcela správné. Tento stupeň miniaturizace vydržel až do dnešních dnů a s kartou o rozměrech 25 na 15 milimetrů se můžeme běžně setkat ve všech mobilních zařízení střední a vyšší třídy.

Micro SIM (3FF)

Významným krokem miniaturizace je karta nesoucí název Micro SIM, formát 3FF, se kterým se počítalo již v roce 2003, ale k jeho prvnímu použití došlo až v roce 2010 při představení nového iPhonu 4. V následujících letech nedošlo k velkému rozšíření tohoto typu, přesto se jej výrobci ujali a začali jej nasazovat především ve svých vlajkových lodích.

Nano SIM (4FF)

Nejmenší fyzická účastnická karta se jmenuje Nano SIM, formát 4FF. Tento druh o rozměrech 12,3 na 8,8 milimetrů převzal pomyslnou korunu miniaturizace od předchozí Micro SIM a dostal se téměř až na hranice pozlacených kontaktů čipu účastnické karty. Krom zmenšování plochy došlo také poprvé k redukci tloušťky. Nano SIM je o 12% tenčí než všechny předchozí modely. Tento prozatím nejnovější standart poprvé použil opět Apple a to v roce 2012 u mobilního telefonu iPhone 5. Mnoho okolního plastu již nezbývá, a tak se s dalším fyzickým zmenšováním nepočítá a plánuje se přechod na virtuální SIM karty.

nano sim iphone home button 2

Proč mít Nano SIM kartu připravenou?

Staré „hloupé“ telefony běžně nešly bez vložené SIM karty ani zapnout. V průběhu let doba pokročila a velkým hitem byla možnost používat telefony bez SIM karty podobně jako zařízení typu PDA. Avšak, přestože trend funkčnosti telefonu bez SIM přetrvává, nesmíme zapomenout, že při koupi nového telefonu musí před jeho prvním použití dojít k takzvané aktivaci, která krom připojení k internetu vyžaduje vloženou a funkční SIM kartu. Proto, pokud po rozbalení nového iPhonu nechcete čekat, než vám operátor vymění vaši starou kartu za nový Nano SIM formát nebo se nechcete pouštět do zbytečně urychleného neopatrného ořezávání, je dobré se připravit dopředu.

Většina uživatelů se tohoto kroku bojí, ale v podstatě není čeho. Pokud budete postupovat opatrně a pečlivě, máte větší pravděpodobnost výsledku funkční Nano SIM karty, než pokud si ji necháte oříznout na prodejně svého operátora.

nano sim co budeme potřebovat

1) Připravíme si pravítko, fix s tenkým hrotem, odlamovací nůž, případně nůžky a jemný smirkový papír.

 

nano sim připravená k oříznutí

2) Na vaši stávající Mini či Mirco SIM kartě naměříte rozměry Nano SIM, 12,3 x 8,8 mm, jak vidíte na obrázku. Pokud si chcete ušetřit čas strávený přeměřováním velikostí, můžete použít tuto předlohu. Pouze si po vytištění zkontrolujte, že rozměry zakreslené na papíře odpovídají skutečnosti.

 

nano sim řezání

3) Dle nakresleného obrysu nebo předlohy Nano SIM kartu nyní vyřízněte pomocí odlamovacího nože nebo vystřihnete nůžkami, které však nedoporučujeme na karty s velkými kontakty, protože by mohlo dojít k poškození čipu. Zde je lepší kartu pomalu ořezat nožem, aby se bez poškození čipu oddělily pouze přebytečné části kontaktů.

 

nano sim smirkování

4) Máte hotovo! Nyní jsou na řadě jen drobné úpravy v podobě zahlazení ostrých hran a zkosení pravého horního rohu. Úhel rohu zvolte dle vašeho slotu na Nano SIM. U některých SIM karet je také potřeba mírně snížit tloušťku již zmíněným smirkovým papírem, ten také můžete využití k finálnímu zahlazení hran.

 

nano sim hotová

Hurá! Máte funkční použitelnou Nano SIM do svého nového telefonu, bez nutnosti čekání na výměnu nebo zacházení do obchodu vašeho operátora nebo snad nákupu vlastního specializovaného náčiní na oříznutí SIM karet.

Poznámka pro stávající čtenáře: Jedná se o aktualizovanou verzi článku, který vyšel na webu Mac je Mac v roce 2012 k příležitosti zahájení prodeje tehdy nového iPhonu 5 s tímto novým formátem SIM karty.
Přidáno 17 komentářů

Přidejte svůj
 1. Anonymous

  😀 tak jsem byl odvážnej a vyrobil jsem to z nějaké SIMky O2, kde čip je větší než rozměr 12,3 x 8,8mm, o kterých jsem četl, že to z nich nejde… Na každé straně jsem seřízl cca 0,5mm do živého, bylo mi naprosto jasné , že nemám šanci, ale o to příjemmnější překvapení nastalo, když jsem do iPada mini simku vlozil a zobrazilo se mi O2 a vše jede, jak má 🙂 Děkuji za dodání odvahy 🙂

 2. Anonymous

  Na základe takýchto debilných návodou ludia platia 8€ za vystavenie novej simkarty, pretože starú majú poškodenú. Ĺudia, chodte si ju vystrihnút do O2, robia to na počkanie a zadarmo 😉

  • Kryštof Woldřich

   Není to nikterak složitá operace a většině uživatelů se podaří bez problémů. Vycvaknutí na prodejně potěší a je rychlejší, ale když si chcete večer spustit nový telefon nebo bydlíte na vesnici, budete za vyříznutou NANO SIM kartu rád.

 3. Anonym

  Ono to fakt funguje, orezal jsem kartu mobil.cz, musel jsem rezat i do kovu, a ono to jde. Napred sice jen s mizivim signalem ale ten se po chvily zvedl na ctyri z peti, mimo mesto. Tak snad to nebude mit vliv na signal.

 4. Kuba O.

  Tak díky za stránku a diskuzi!! Dodala mi odvahu a pouze s použitím smirkového papíru s drsností 100 jsem z Mikro SIM vybrousil Nano SIM (lehce šišatou), delší konce jsem oboustranně zkrátil do živého (ubrousil jsem kov Mikro SIM) o cca 1 mm aby to vešlo do držáčku, i zkosení šlo do živých a funguje parádně jako by se nic nestalo, ani na signál to nemá vliv. Jen ta tloušťka mi dala zabrat, starší typy jsou o cca 0,5mm tlustší a blbě se to brousilo, ale šlo to.
  Odcházím od O2 a nebudu si chodit měnit SIMku když ji budu mít posledních 14 dní, číslo už mám v polopřevodu ale nová SIM zatím není aktivní.. Tak jsem díky příspěvkům začal a za cca 10 min bylo hotovo.
  Díky a těm co jsou v podobné situaci jako já přeju úspěchy. Jde to a funguje to.

 5. Anonym

  V momentě, kdy jsem byla naprosto zoufalá, protože jsem večer před synovou narozeninovou oslavou zjistila, že jsem si blbě zjistila typ sim karty do jeho nového mobilu, rozhodla jsem se, že do toho jdu. Tiskárnu nemám, ale čáry se dají obkreslit i na monitoru. Nožem mi to moc nešlo, nůžky v pohodě. Trochu osmirkovat a hotovo. Není to žádná věda a funfuje to. Jestli to má vliv na signál je mi právě teď fuk. Hlavně že bude mít kluk radost. Takže moc a moc DĚKUJU

 6. hustej bob

  Výrobci jsou prachvobyčejný píčusové, imvrvére dělaj každej jiný koncovky kabelů, teď i velikosti karet, aby uživatel nemohl svobodně přecházet od výrobce k výrobci, od operátora k operátorovi. Pokakat jim ručičky a nepustit k vodě!!!


Post a new comment